Οι νίκες έγιναν συνήθεια για την Ρόμα, γκολ και ο Μανωλάς!

Λύγισαν την Τορίνο οι Ρωμαίοι στο δεύτερο ημίχρονο (3-0), το πρώτο γκολ ο Μανωλάς Τεστ χαρακτήρα για τη Ρόμα. Μετά το θρίαμβο στο «Σαν Πάολο» επί της Νάπολι και πριν τον επαναληπτικό για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, είναι εύκολο να «διαγράψεις» το παιχνίδι που μεσολαβεί. Ναι, η Ρόμα θα μπορούσε να ζήσει και αύριο...

Λύγισαν την Τορίνο οι Ρωμαίοι στο δεύτερο ημίχρονο (3-0), το πρώτο γκολ ο Μανωλάς

Τεστ χαρακτήρα για τη Ρόμα. Μετά το θρίαμβο στο «Σαν Πάολο» επί της Νάπολι και πριν τον επαναληπτικό για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, είναι εύκολο να «διαγράψεις» το παιχνίδι που μεσολαβεί.

Ναι, η Ρόμα θα μπορούσε να ζήσει και αύριο αν ο Αλισον δεν πραγματοποιούσε τόσες αποκρούσεις, μέχρι να αφυπνιστούν οι συμπαίκτες του και «καθαρίσουν» την Τορίνο με 3-0. Ωστόσο αυτή η προσέγγιση είναι κοντόφθαλμη. Διότι στη σούμα του Καμπιονάτο στο φινάλε, αυτοί οι χαμένοι βαθμοί θα της κόστιζαν.

Πάλι καλά, δηλαδή, που η άμυνα έκανε την αρχή. Μετά τον γκολκίπερ του, ο Κώστας Μανωλάς βγήκε μπροστά. Υστερα από απομάκρυνση σε κόρνερ, ο Ελληνας στόπερ «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα από σέντρα του Φλορέντσι, ανοίγοντας το σκορ. Ηταν το χτύπημα που χρειαζόταν η «γκρανάτα» για να λυγίσει.

Πλήρωσε το γεγονός ότι ανοίχτηκε, προσπαθώντας να ισοφαρίσει. Ο Ναϊνγκολάν έκανε τα υπόλοιπα. Αρχικά (73’) έβγαλε τον Ντε Ρόσι απέναντι στον Σιρίγκου και ο κάπτεν των «τζιαλορόσι» δεν αστόχησε. Στις καθυστερήσεις μοίρασε και δεύτερη ασίστ (πρώτη φορά στη Σέριε Α) στον Πελεγκρίνι και το σκορ έγινε καθόλα κολακευτικό.

Παρά τη χαρά όμως των Ρωμαίων, ουδείς ξέχασε τον Νταβίντε Αστόρι στο πρώτο ματς που διεξήχθη στη Σέριε Α μετά τον θάνατό του. Πρώτος ο Ντε Ρόσι, καλός του φίλος γαρ, από το πέρασμά του από την ομάδα, που έδειξε τον ουρανό αφού σκόραρε για πρώτη φορά φέτος…

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Οι νίκες έγιναν συνήθεια για την Ρόμα, γκολ και ο Μανωλάς!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.