Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-3: Άλωσε το Φάληρο και πλέον «βλέπει» μόνο Παναθηναϊκό (highlights) – Όλα τα γκολ

Η ΑΕΚ επικράτησε για πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια του Ολυμπιακού στο Φάληρο (1-3) και πλέον θα λύσει τις διαφορές τίτλου με τον Παναθηναϊκό

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-3: Το 2018 ήταν η τελευταία φορά που η Ένωση είχε επικρατήσει στο Φάληρο των Πειραιωτών. Πέντε χρόνια μετά, το ξανάκανε.

Από τέσσερις διεκδικητές, πλέον η μοίρα της φετινής Super League θα κριθεί από τη μάχη δύο ομάδων.

Η ΑΕΚ πέρασε από το Φάληρο χάρη στα γκολ των Γκατσίνοβιτς και Λιβάι Γκαρσία και πλέον «βλέπει» μόνο τον Παναθηναϊκό ως αντίπαλό της. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την Ένωση στο Φάληρο μετά από πέντε χρόνια και το 2-1 με Τσιγκρίνσκι και Γιακουμάκη!

Αντίθετα, ο Ολυμπιακός αποχαιρέτησε το πρωτάθλημα, καθώς στο μείον εννιά πέντε στροφές πριν το φινάλε, η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ: Το ματς

Πιο δυναμικά ξεκίνησε η ΑΕΚ. Οι «εκπλήξεις» του Ματίας Αλμέιδα στην ενδεκάδα έπαιξαν ρόλο σ’αυτό και η Ένωση ήταν η πιο απειλητική ομάδα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο 20λεπτο.

Στο τρίτο λεπτό, οι «κιτρινόμαυροι» άγγιξαν το γκολ, αλλά ο Πασχαλάκης υπερασπίστηκε αποτελεσματικά την εστία του στο γυριστό του Ελίασον.

Λίγο αργότερα όμως, η άμυνα των Πειραιωτών πάγωσε. Ο Γκατσίνοβιτς έπαιξε το ένα-δύο με τον Τσούμπερ, ολική αδράνεια από Μπα – Εμβιλά και ο Σέρβος με σκαστό σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη.

Στο 20΄, ξανά επικίνδυνη προσπάθεια από την Ένωση. Σουτ-κεραυνός από τον Πινέδα, σε ετοιμότητα ξανά ο Πασχαλάκης. Η ΑΕΚ έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, μιας και οι γηπεδούχοι ήταν ασύνδετοι, ενώ οι κλασικές φετινές παθογένειες στην άμυνα γίνονταν εντονότερες όσο περνούσε η ώρα.

Αμυντικής τρικυμίας συνέχεια, ο Τσούμπερ σπατάλησε με σουτ εξ επαφής την ευκαιρία για το 2-0 (26΄).

Με το πέρας του ημιώρου ο ρυθμός έπεσε, κάτι που βοήθησε τον Ολυμπιακό να ανασυνταχθεί μερικώς. Στο δεύτερο μέρος έπρεπε να αλλάξουν πολλά.

Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου

Το ποδόσφαιρο είναι μαγικό σπορ γιατί μια αλλαγή, εν προκειμένω δύο, μπορεί να αλλάξει την εικόνα ενός ματς.

Ο Ανιγκό απέσυρε Βαλμπουενά και Μπιέλ, έριξε στη μάχη Μασούρα και Βρουσάι και οι Πειραιώτες πέρασαν στην αντεπίθεση.

Στο 54΄, μετά από φάση διαρκείας, ο Μασούρας σέντραρε και ο Μπακαμπού με το 16ο γκολ του ισοφάρισε!

Οι Πειραιώτες κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν περισσότερες ευκαιρίες στην εστία του Αθανασιάδη.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, τα νεύρα αυξάνονταν και παιζόταν ολοένα και λιγότερο ποδόσφαιρο. Ο Αλμέιδα έκανε με τη σειρά του διορθωτικές κινήσεις για να επικρατήσει στον άξονα.

Η ΑΕΚ απείλησε με τον Μουκουντί να νικιέται σε τετ α τετ από τον Πασχαλάκη (76΄).

Τα πάντα κρέμονταν από μια κλωστή και η κομβική φάση συνέβη στο 80ο λεπτό. Ο Βίντα ανατράπηκε από τον Ρέαμπτσιουκ – πολλά παράπονα από τους Πειραιώτες για το κατά πόσο υπήρξε επαφή – ο Μάσα έδειξε τη λευκή βούλα και δύο λεπτά αργότερα, ο Λιβάι Γκαρσία έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ένωση.

Με το 2-1, η ΑΕΚ έκανε διαχείριση ενώ δεν δίσταζε να χτυπάει και στην κόντρα τους ερυθρόλευκους, όποτε μπορούσε. Η νίκη πήρε διαστάσεις θριάμβου, όταν ο Αμραμπατ έδωσε στον Μάνταλο κι εκείνος τσίμπησε την μπάλα για να διαμορφώσει το τελικό 1-3.

Μετά το γκολ επικράτησε ένταση στο φαληρικό στάδιο, η οποία όμως ευτυχώς εκτονώθηκε με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων.

Πλέον, στο συν εννιά από Ολυμπιακό, η ΑΕΚ και Παναθηναϊκός έχουν πέντε αγωνιστικές για να κονταροχτυπηθούν για τον τίτλο.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-3: Η Καρτέλα του Αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 54΄ Μπακαμπού / 7΄ Γκατσίνοβιτς, 82΄ πεν. Λιβάι Γκαρσία,  90+1΄ Μάνταλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Πασχαλάκης, Ροντινέι (84΄), Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μπιέλ (51΄ Βρουσάι), Βαλμπουενά (51΄ Μασούρας), Φορτούνης (84΄ Κασάμι), Μπακαμπού (77΄ Ελ Αραμπί)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί – Ελίασον (70΄ Αμραμπατ), Σιμάνσκι (70΄ Γιόνσον), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Λιβάι Γκαρσία, Τσούμπερ (83΄ Μάνταλος)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-3: Άλωσε το Φάληρο και πλέον «βλέπει» μόνο Παναθηναϊκό (highlights) – Όλα τα γκολ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.