Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 1-0 (TEΛΙΚΟ)

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τους Τούρκους στη ρεβάνς του 3-0 της Πόλης - Live Ενημέρωση για την προσπάθεια των Πειραιωτών για την πρόκριση
Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε: Στο 4ο λεπτό ο Αγκιμπού Καμαρά έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Φενέρμπαχτσε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής ημέρας του Europa League με φόντο την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχονται την ομάδα του Δημήτρη Πέλκα και του παλιού γνωστού, Βίτορ Περέιρα και θέλει τη νίκη για να εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση στον όμιλο.

Παράλληλα, θα ρίχνει κλεφτές ματιές στο ματς της Άιντραχτ απέναντι στην Αντβέρπ στο «Deutsche Bank Park».

Αν οι «αετοί» χάσουν βαθμούς, υπάρχουν βαθμολογικές ελπίδες για την πρωτιά.

Όσο για τα ματς του με τις τουρκικές ομάδες, ο Ολυμπιακός εντός έδρας είναι αήττητος.

• 3-0 με Γαλατάσαραϊ (2003)
  • 0-0 με Οσμάνλισπορ (2017)
  • 1-1 με Μπεσίκτας (2017)
  • 2-0 με Μπασακσεχίρ (2019)

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε: Οι ενδεκάδες

Ο Πέδρο Μαρτίνς θα παρατάξει στον αγωνιστικό χώρο όλα τα μεγάλα του χαρτιά για τη νίκη.

ο Ολυμπιακός ξεκινάει με τους: Βατσλίκ, Λαλά, Σωκράτη, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά, Μασούρα, Ονιεκούρου, Αγκ. Καμαρά, Ελ Αραμπί.

Με μια πρώτη ματιά οι Πειραιώτες θα παίξουν σε σχηματισμό 4-2-3-1, με τον Αγκιμπού Καμαρά να έχει ιδιαίτερο ρόλο ξανά.

Από την μεριά ο Βίτορ Περέιρα, επέλεξε τους: Οζέρ, Κιμ, Σόσα, Χακάν, Ρόσι, Μπερίσα, Καχβετσί, Σαμουέλ, Ζάικ, Τισεράν, Νόβακ.

Οι αναπληρωματικοί

Στον πάγκο για τους Πειραιώτες βρίσκονται οι: Καραργύρης, Τζολάκης, Μπουχαλάκης, Λόπες, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Μπα, Μάρκοβιτς, Βαλμπουενά, Τικίνιο, Σουρλής.

Από την πλευρά τους, οι Τούρκοι έχουν τις εξής επιλογές: Σετίν, Μπαρτού, Αζίζ, Μέγιερ, Πέλκας, Καντιόγλου, Γκουμουσκάγια, Γκιουλέρ, Σανγκαρέ, Ζάλαι, Σανλιτούρκ, Κουρτουλάν.

ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΜΑΤΣ ΣΤΟ ΦΑΛΗΡΟ!

4΄ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!

Ο Μασούρας έφυγε από τα δεξιά, είδε τον ολομόναχο Αγκιμπού, αλλά ο νεαρός βρήκε αέρα μέσα από τη μικρή περιοχή!

6΄ Πτώση του Ονιεκούρου μέσα στην περιοχή!

Ο Τισεράν φαίνεται να πατάει τον Ονιεκούρου, αλλά ο Ματέο Λαόθ δεν δίνει πέναλτι. Δύσκολη φάση, η οποία σίγουρα θα πρέπει να ελεγχθεί και στο VAR.

18΄ Δοκάρι για τη Φενέρ!!!

Ο Καβετσί έκανε το σουτ, ο Βάτσλικ αιφνιδιάστηκε, καθώς η μπάλα πήγε στην κλειστή γωνία, αλλά αυτή βρήκε το κάθετο δοκάρι.

20΄ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ!

Μπαλιά με στόχο τον Μπερίσα, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν έπιασε καλά το σουτ, το οποίο πέρασε άουτ. Πιέζει η Φενέρ

21΄ ΔΙΠΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!

Πρώτο σουτ από τον Μασούρα που βρήκε στα σώματα και δεύτερο από Λαλά, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα άουτ.

24΄ Αναγκαστική αλλαγή για τους Πειραιώτες

Ο Παπασταθόπουλος δεν μπορεί να συνεχίσει και δίνει τη θέση του στον Ουσεϊνού Μπα. Πλήγμα για τους γηπεδούχους.

31΄ Ο Ολυμπιακός λίγο έλειψε να προηγηθεί από… σπόντα!

Ο Ελ Αραμπί προσπάθησε να σουτάρει και η μπάλα από τις κόντρες με τους αμυντικούς παραλίγο να κρεμάσει τον Οζέρ.

37΄ Κεφαλιά του Ελ Αραμπί, άουτ η μπάλα.

38΄ Χάνει τον Ρόσι ο Μπα και παίρνει κίτρινη. Μόλις 13 λεπτά στο ματς ο Αφρικανός.

40΄ Καλό φάουλ του Μπερίσα, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βάτσλικ.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΦΑΛΗΡΟ

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους για να σκοράρουν. Είναι πολύ δύσκολο παιχνίδι, καθώς ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει θέματα ανασταλτικά, ενώ η Φενέρ παίζει ουσιαστικά το τελευταίο της χαρτί.

Σίγουρα αναμένονται αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Περέιρα να είναι ο πρώτος που θα προχωρήσει σ’αυτές.

ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ!

46΄ Σουτ από τον Αγκιμπού, αλλά δεν καταλήγει στην εστία, έπειτα από την κόντρα στα σώματα των αμυντικών της Φενέρ.

Τη διπλή αλλαγή των Μπουχαλάκη – Ρόνι Λόπες θα ακολουθήσει η διπλή αλλαγή του Περέιρα με τους Μέγιερ – Πέλκα.

68΄ Εκτός ο Μασούρας, μέσα ο Βαλμπουενά.

74′ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!

Ο Ρέαμπτσιουκ έκανε την κούρσα από τα αριστερά, βρήκε τον Ελ Αραμπί και ο Μαροκινός στραβοπάτησε στέλνοντας την μπάλα άουτ.

79΄ Σουτ του Λαλά μέσα στην περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ.

86΄ Απειλεί ξανά ο Ολυμπιακός με τον Βαλμπουενά. Μοναδικό κέρδος το κόρνερ.

90΄ ΓΚΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!

Ο Τικίνιο με μια κανονιά μέσα από την περιοχή, κάνει το 1-0 για τους Πειραιώτες, έπειτα από μια ακόμα φοβερή κούρσα του Ρέαμπτσιουκ!