Ολυμπιακός – Ιωνικός 1-0: Ο Μασούρας κράτησε την κορυφή

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο που του έβαλε ο Ιωνικός, με γκολ του Μασούρα και αύξησε την διαφορά στην κορυφή.

Ολυμπιακός – Ιωνικός: Το ζητούμενο ήταν η νίκη και ο Ολυμπιακός την πήρε για να αυξήσει την διαφορά από την κορυφή και το κατάφερε.

Επικράτησε 1-0 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος με το γκολ που έβαλε ο Μασούρας στο 17ο λεπτό. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έκαναν καλό παιχνίδι. Αλλά και όταν έβγαλαν φάσεις είδαν τον Χουτεσιώτη να κατεβάζει τα ρολά. Για έναν Ιωνικό που έπαιξε έξυπνα με τις αντεπιθέσεις, ωστόσο δεν έκανε την ζημιά που θα ήθελε.

Οι Πειραιώτες πήγαν στο +3 από την ΑΕΚ, ενώ παρέμεινε το +4 ο ΠΑΟΚ αναφορικά με τον πίνακα της βαθμολογίας.

Εκπλήξεις ο Μαρτίνς, εμπειρία ο Σπανός

Τακτικά ο Πέδρο Μαρτίνς διατήρησε το 4-2-3-1. Αλλά προχώρησε σε αλλαγές προσώπων σε σχέση με το ματς απέναντι στην Άιντραχτ. Οι Σισέ, Κούντε, Γκάρι Ροντρίγκες, Τικίνιο ξεκίνησαν το ματς. Έγινε έκπληξη από τον Ρέαμπτσιουκ. Που σε χρόνο ρεκόρ ξεπέρασε το μεγάλο πρήξιμο που είχε στο πόδι. Κι εκεί πυ ήταν δύσκολο να παίξει, βρέθηκε στην ενδεκάδα.

Στην αντίπερα όχθη ο Δημήτρης Σπανός έβαλε στην ενδεκάδα, όλη την εμπειρία του ρόστερ που έχει ο Ιωνικός. Πρώτος ο Τσιγκρίνσκι που αποθεραπεύτηκε. Παράλληλα μέσα ήταν και ο Ρομαό, που έπαιξε εναντίον των «ερυθρόλευκων» την φανέλα των οποίων έχει φορέσει με επιτυχία στο παρελθόν.

Γενικά στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επιθετικά έπαιξε πολύ με τον Αγκιμπού Καμαρά και τον Γκάρι Ροντρίγκες. Συνεργάστηκαν αρκετές φορές και δημιούργησαν προβλήματα στον Ιωνικό. Οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν τις αντεπιθέσεις, ποντάροντας στα κενά στην αμυντική λειτουργία των Πειραιωτών.

Φυσικά και ο Ολυμπιακός έλεγξε το ματς από το πρώτο λεπτό και ο Ιωνικός ήταν πολύ πίσω από την μπάλα. Μόλις στο 3’ ο Αγκιμπού Καμαρά βρήκε τον Μασούρα, στην πλάτη της άμυνας. Αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε το πλασέ του. Οι φιλοξενούμενοι στο 5’ «απάντησαν» στις ευκαιρίες. Ο Τουράμ βρέθηκε προ του Βατσλίκ, έκανε το πλασέ και ο Τσέχος απέκρουσε σωτήρια.

Το 1-0 ο Μασούρας

Για να έρθει το 17ο λεπτό. Τρομερή ψηλοκρεμαστή πάσα του Αγκιμπού στον Γκάρι Ροντρίγκες, εκείνος γύρισε στον Μασούρα, που από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε σωστά για να σκοράρει.

Ο Ιωνικός έκανε νέα ευκαιρία στο 23’ με τον Καμπράλ να σουτάρει από πολύ πλάγια θέση και η μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 29’ και το 33’ οι Λαλά, Γκάρι Ροντρίγκες έχασαν δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες με τον Χουτεσιώτη σε καλή θέση να αποκρούει την μπάλα.

Αναγκαστική αλλαγή ο Κούντε

Ολυμπιακός – Ιωνικός: Πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο ο Κούντε έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Μαντί Καμαρά. Φάνηκε να έχει ένα πρόβλημα κοντά στο γόνατο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κάνει αλλαγή. Ο Αβραάμ πήρε την θέση του Σωκράτη στο κέντρο της άμυνας.

Στο 49’ ο Τικίνιο βρήκε ωραία τον Γκάρι Ροντρίγκες, που έκανε το πλασέ και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Έξω και ο Γκάρι Ροντρίγκες

Η πίεση συνεχιζόταν, αλλά στο 63΄’ έβγαλε πρόβλημα στον αριστερό προσαγωγό ο Γκάρι Ροντρίγκες. Κι έγινε αλλαγή με τον Ονιεκούρου.

Στο ίδιο λεπτό ο Ιωνικός έβγαλε αντεπίθεση με τον Τουράμ να κάνει συρτό σουτ και η μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία είχε ο Ολυμπιακός αυτή την φορά στο 74’. Ο Ελ Αραμπί έκανε το πλασέ, που δεν ήταν δυνατό και ο Χουτεσιώτης έκανε μια ακόμα επέμβαση.

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με τον Ολυμπιακό να κυκλοφορεί την μπάλα και τον Ιωνικό να περίμενε για την αντεπίθεση της… ζημιάς.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το live της αναμέτρησης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ Η ταυτότητα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 17’ Μασούρας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 12′ Καμπράλ, 64’ Ρομαό, 64’ Αγκιμπού Καμαρά, 91′ Άοσμαν

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Τρομερή η επινόηση του Αγκιμπού (ψηλοκρεμαστή μπαλιά) στον Γκάρι Ροντρίγκες, που στην συνέχεια έδωσε στον Μασούρα για να σκοράρει. Οι δυο τους είχαν πολύ καλές συνεργασίες και μπορούν να μοιραστούν τον συγκεκριμένο τίτλο.

UP: Ο Λευτέρης Χουτεσιώτης ήταν πολύ καλός απέναντι στον Ολυμπιακό, όπου ανδρώθηκε ποδοσφαιρικά. Ο τερματοφύλακας του Ιωνικού είχε τουλάχιστον τρεις πολύ καλές επεμβάσεις για να κρατήσει το σκορ σε χαμηλό επίπεδο, οι οποίες έγιναν με σωστές τοποθετήσεις του.

DOWN: Για ένα ακόμα ματς ο Τικίνιο δεν κατάφερε να βοηθήσει, όσο θα έπρεπε στην δημιουργία. Ο Βραζιλιάνος το πάλεψε στην αρχή, αλλά στη συνέχεια δεν απείλησε και γενικά ακόμα και όταν βγήκε εκτός περιοχής έκανε λίγα πράγματα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Σωκράτης (46’ Παπαδόπουλος), Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Κούντε (41′ Μ. Καμαρά), Γκάρι Ροντρίγκες (63’ Ονιεκούρου), Μασούρας (72’ Ανδρούτσος), Αγκ. Καμαρά, Τικίνιο (72’ Ελ Αραμπί).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Βαφέας (90’+2 Μάναλης), Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο, Άοσμαν, Καμπράλ (76′ Λένις), Ματσούκας (76′ Ντελγάδο, 90’+2 Κάνιας), Τουράμ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Ιωνικός 1-0: Ο Μασούρας κράτησε την κορυφή», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!