Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-1: Ανατροπή με την ψυχή στο στόμα για τους «ερυθρόλευκους» – Ήρωας Πασχαλάκης

Ο Ολυμπιακός παρότι έχασε τα άχαστα στην επίθεση, πέτυχε πολύτιμη ανατροπή επί του ΟΦΗ (2-1), ο οποίος έχασε τεράστια ευκαιρία στο φινάλε για να φύγει με τον βαθμό απ'το Φάληρο

Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-1: Ίδρωσε, αλλά τα κατάφερε. Μετά κόπων και βασάνων, οι Πειραιώτες πέτυχαν νίκη – ανατροπή τεράστιας σημασίας.

Δεν λέει να… μάθει η ομάδα του Μίτσελ. Σπαταλώντας τεράστιες ευκαιρίες για γκολ και γλιτώνοντας στο φινάλε απ΄ένα δεύτερο σοκ, οι πρωταθλητές Ελλάδος έφτασαν στην ανατροπή απέναντι στον ΟΦΗ.

Εκπληκτικός ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Μανδάς, κομβικός ο Ελ Αραμπί που πέτυχε το 2-1, αλλά και ο Πασχαλάκης που απέκρουσε δύο τετ α τετ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο μείον τρία από την κορυφή της Super League, έστω και προσωρινά οι «ερυθρόλευκοι».

Το ματς

Ο Ολυμπιακός θυσίασε το ένα από τα τρία δεκάρια του, με τον Μίτσελ να χρησιμοποιεί στην αρχική διάταξη τον Γκάρι Ροντρίγκες. Ο στόχος του Ισπανού τεχνικού ήταν να κάνει πιο ευέλικτη την ομάδα.

Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που αιφνιδίασαν. Μετά τον Παναθηναϊκό και με τους Πειραιώτες, οι Κρητικοί προηγήθηκαν στην πρώτη τους ευκαιρία εκτός έδρας. Δράστης ο Νουά Ντικό, που εκμεταλλεύθηκε το γλίστρημα και την πτώση του Ρέτσου.

Κάπου εκεί, το σύνολο του Μίτσελ υποχρεώθηκε να παράξει παιχνίδι, καθώς δεύτερη σερί απώλεια βαθμών θα ήταν καταστροφική. Ο Χάμες Ροντρίγκες πήρε την μπαγκέτα του μαέστρου και από τα πόδια του περνούσε κάθε ερυθρόλευκη επίθεση.

Στο 39ο λεπτό, ο Κολομβιανός βρήκε με εκτέλεση φάουλ τον Μπακαμπού κι ο Γάλλος ισοφάρισε με κεφαλιά.

Απαντήσεις (σχεδόν) σε όλα ο Μανδάς –  Το άγγιγμα του Γιουσέφ, Σωτήρας Πασχαλάκης

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήθελαν να χάσουν χρόνο στο δεύτερο ημίχρονο και με όπλο το πρέσινγκ, έσφιξαν τον κλοιό γύρω από την περιοχή του ΟΦΗ.

Στο πρώτο κομμάτι του δεύτερου μέρους, ο Μπιέλ ήταν ο μοιραίος. Ο Ισπανός έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες για γκολ, με τον Μανδά να λέει «όχι» τόσο σε εκείνη του 49΄ , όσο και στο εξ επαφής πλασέ του 54΄.

O τερματοφύλακας των Κρητικών έκανε μια εκπληκτική εμφάνιση, με αποκορύφωμα δύο ακόμα αποκρούσεις. Η πρώτη ήρθε μαζί με τη βοήθεια του δοκαριά στον κεραυνό του Χουάνγκ στο 67΄.

Η δεύτερη στο τετ α τετ με τον ασταμάτητο στο δεύτερο ημίχρονο Ροντινέι (72΄). H καταιγίδα ευκαιριών συνεχίστηκε με άστοχο πλασέ του Μπιέλ. Το γκολ «ψηνόταν». Και δεν άργησε.

Ο Μίτσελ πέρασε στο 74΄ τον Ελ Αραμπί στο ματς και δύο λεπτά μετά, ο Μαροκινός τον δικαίωσε. Σέντρα στην πλάτη της άμυνας από Μπιέλ, ο Εμβιλά «έσπασε» στον 35χρονο φορ κι εκείνος ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Ο σκοπός είχε επιτευχθεί, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να χάνουν ευκαιρίες. Ο Μανδάς όμως σταμάτησε σε δύο χρόνους Χάμες και τον τρομακτικά άστοχο Μπιέλ.

Λίγο αργότερα, οι Κρητικοί που ήταν άφαντοι επιθετικά στο δεύτερο μέρος, πήγαν να «κλέψουν» τον βαθμό. Ωλέθριο λάθος Εμβιλά, αλλά ο νεοαποκτηθείς Δανός φορ, Σεμπάστιαν Γκρόνινγκ νικήθηκε από τον Πασχαλάκη στο τετ α τετ (82΄).

Η άμυνα των Πειραιωτών είναι η φετινή τους αχίλλειος πτέρνα κι παραλίγο να επιβεβαιωθεί έτι μια φορά. Στο 89΄, ο Μπάκιτς βρέθηκε πρόσωπο με τον Πασχαλάκη, αλλά και πάλι ο Έλληνας πορτιέρε έσωσε την ομάδα του.

Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-1: Η Καρτέλα του Αγώνα

Σκόρερ: 39’ Mπακαμπού, 76΄ Ελ Αραμπί / 19΄ Ντικό

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ (74΄ Ραμόν), Ρέτσος, Παπασταθόπουλος (85΄ Σισέ), Ροντινέι, Χουάνγκ, Εμβιλά, Πεπ Μπιέλ, Γκάρι Ροντρίγκες (65΄ Μασούρας), Χάμες (85΄ Σαμασέκου), Μπακαμπού (74΄ Ελ Αραμπί).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής, Λάρσον, Περέα, Ντιουσέ (82΄ Μοσκέρα), Τοράρισον (82΄ Τσιλιανίδης), Τοράλ (71΄ Μπάκιτς), Τζου (55΄ Γκρόνινγκ), Ντικό (71΄ Μπαλογιάννης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-1: Ανατροπή με την ψυχή στο στόμα για τους «ερυθρόλευκους» – Ήρωας Πασχαλάκης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.