Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0: Αιώνιο… κόλλημα στην ισοπαλία

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έμειναν στο μηδέν στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0: Πόσα ματς δεν έχουν λήξει ισόπαλα και χωρίς σκορ ανάμεσα στους αιώνιους, όπου προστέθηκε και το αποψινό στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0: Σε ένα ντέρμπι όπου οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, δημιούργησαν φάσεις, ωστόσο δεν κατάφεραν να σκοράρουν έστω ένα γκολ. Από την μεριά τους οι πράσινοι απορρόφησαν την πίεση ως ένα βαθμό, είχαν καλές τοποθετήσεις μέσα στην μεγάλη περιοχή και κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό.

Η τακτική Μαρτίνς, Γιοβάνοβιτς

Αναφορικά με την τακτική των δύο προπονητών, υπήρξαν μεγάλες διαφορές. Η μεγαλύτερη από τον Πέδρο Μαρτίνς που επέλεξε σύστημα 4-4-2. Βάζοντας τους Τικίνιο, Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης, κάτι που δεν του είχε βγει την προηγούμενη φορά που το δοκίμασε. Κι έτσι ο Αγκιμπού Καμαρά έπαιξε αριστερό εξτρέμ, με τον Μασούρα να είναι στα δεξιά.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς από την μεριά του έδωσε φανέλα βασικού, για πρώτη φορά, στον Παλάσιος. Ο Αργεντινός ήταν στο αριστερό άκρο της επίθεσης. Παράλληλα ο Χατζηγιοβάνης, ήταν στο άλλο άκρο, ενώ ο Βιτάλ έπαιξε στην επίθεση μαζί με τον Καρλίτος.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν 7 τελικές προσπάθειες, αλλά καμία στην εστία. Ο αιώνιος αντίπαλος είχε 3 τελικές και μία στην εστία, με την κατοχή μπάλας να ήταν 56-44%. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα. Και δημιούργησε τις προϋποθέσεις να σκοράρει, ωστόσο δεν ήταν καλός στην τελική προσπάθεια.

Ο Παναθηναϊκός από την μεριά του, επιχείρησε να εκμεταλλευτεί περισσότερο τον Βιτάλ, που είχε απέναντι του τον Λαλά. Βγήκαν δύο φάσεις από εκεί, αλλά οι προϋποθέσεις δεν ήταν και οι καλύτερες.

Η πρώτη διακοπή

Η έναρξη του ματς ήταν εκρηκτική με τα καπνογόνα στις εξέδρες. Κι έτσι υπήρξε διακοπή στο 2′ για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα. Με την επανέναρξη να γίνεται περίπου 6 λεπτά αργότερα.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που κυκλοφορούσε την μπάλα αλλά δεν έβρισκε ανοικτούς διαδρόμους. Με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 15′. Οι πρωταθλητές βρήκαν ανοικτό χώρο, με τον Ελ Αραμπί να ντριπλάρει τον Σάρλια, ο οποίος του έκανε φάουλ. Ο Μπουχαλάκης το εκτέλεσε φέρνοντας την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι με τον Σισέ να αστοχεί, πιάνοντας μόνος του την κεφαλιά.

Στο 24′ ο Λαλά έκανε μια ωραία κούρσα από τα δεξιά, έκανε ωραία σέντρα στην άλλη πλευρά, με τον Αγκιμπού Καμαρά να μην κάνει καλή κεφαλιά κι ενώ ήταν μόνος!

Ένα λεπτό αργότερα ο Παναθηναϊκός έκανε και αυτός την πρώτη του καλή στιγμή. Ο Καρλίτος έφυγε σε αντεπίθεση, γρήγορα κλείστηκε, κράτησε την μπάλα και την έδωσε αριστερά στον Βιτάλ. Ο Βραζιλιάνος έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μια μικρή σύρραξη υπήρξε στο 28′ στην μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού. Ο Μπρινιόλι έπιασε με δεύτερη προσπάθεια την μπάλα. Πάνω εκεί πήγε να τον προστατέψει ο Σάρλια. Και υπήρξαν αψιμαχίες με τον Τικίνιο. Το επεισόδιο δεν πήρε διαστάσεις με την παρέμβαση του Σλοβένου διαιτητή, Βίντσιτς.

Η πρώτη επικίνδυνη φάση

Η πιο επικίνδυνη στιγμή ήρθε στο 37′. Ο Ολυμπιακός έφυγε στην αντεπίθεση με τον Ρέαμπτσιουκ να κάνει σέντρα ψηλά στο δεύτερο δοκάρι και ο Τικίνιο λίγο έλειψε να σκοράρει με κεφαλιά.

Στο 40′ ο Μασούρας βρέθηκε με την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά δεν έπιασε καλά το φαλτσαριστό του πλασέ για να φύγει η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45’+6 ο Αγκιμπού Καμαρά πήρε την μπάλα μπάλα από αριστερά έκανε δύο ντρίπλες και βρέθηκε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού προς το κέντρο. Έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Εκεί σφύριξε και ο Βίντσιτς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η δεύτερη διακοπή

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο με τα ίδια πρόσωπα που ξεκίνησαν το παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που πίεσαν για να έχουν δύο χαμένα σουτ με Αγκιμπού και Μαντί Καμαρά. Και μια κεφαλιά του Τικίνιο, όλα έως το 49′.

Με τα καπνογόνα που άναψαν από την Θύρα 7 να ήταν πολλά ο διαιτητής Βίντσιτς το διέκοψε στο 52′, για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

Η σφυρίχτρα της επανέναρξης ακούστηκε στο 61′. Ήταν λογικό να κοπεί ο ρυθμός του αγώνα με τους παίκτες των δύο ομάδων να έκαναν αρκετά λανθασμένες πάσες.

Δοκάρι ο Λαλά

Πάντως την πρώτη φορά που ακούστηκε επιφώνημα στο γήπεδο, για μια φάση, ήταν στο 70′. Ο Λαλά έκανε σέντρα σουτ και η μπάλα βρήκε την συμβολή των δοκών.

Στο 74΄ ο Αλεξανδρόπουλος βρήκε χώρο έκανε το σουτ, με τον Βατσλίκ να πέφτει και να μπλοκάρει την μπάλα.

Ο σωτήριος Μπρινιόλι

Τρία λεπτά αργότερα ο Αγκιμπού Καμαρά βρέθηκε σε θέση βολής από το ύψος του πέναλτι, έκανε το σουτ, με τον Μπρινιόλι να κάνει σωτήρια επέμβαση.

Στο 84′ ο Σισέ πήδηξε για κεφαλιά με τον Μπρινιόλι, τον παρεμπόδισε στον αέρα, με τον Ιταλό τερματοφύλακα να μην μπλοκάρει την μπάλα και στη συνέχεια ο Τικίνιο την έσπρωξε στα δίχτυα. Ο Βίντσιτς το ακύρωσε για φάουλ του Σισέ.

Τα λεπτά που κύλησαν ο Ολυμπιακός πίεσε με όλους τους τρόπους, αλλά η αμυντική λειτουργία που είχε ο Παναθηναϊκόε ήταν τέτοια που τον βοήθησε να πάρει την ισοπαλία.

MVP: Δύσκολο να βρει έναν MVP σε ματς που ήρθε ισόπαλο και χωρίς σκοε. Αλλά ο Μαντί Καμαρά ήταν καθοριστικός για το παιχνίδι που έκανε ο Ολυμπιακός. Μοιίρασε σωστά την μπάλα και έψαχνε τρόπους να ξεκινήσουν επιθέσεις.

UP: Ο Μπρινιόλι πήρε τα γάντια του βασικού μετά την ίωση του Διούδη που τον κράτησε εκτός. Στην φάση με τον Αγκιμπού Καμαρά έκανε σωτήρια επέμβαση ενώ στο 92′ έπεσε κι έπιασε την επικίνδυνη συρτή σέντρα του Λαλά.

DOWN: Ο Παλάσιος δεν δικαιολόγησε την παρουσία του στην πρώτη του εμφάνιση σαν βασικός στον Παναθηναϊκό. Ο Αργεντινός δεν κατάφερε να μπει στο κλίμα ενώ είχε θέμα με τον Λαλά που τον μάρκαρε σωστά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-0

Σκόρερ: –

Κίτρινες: 45’+2 Χατχζηγιοβάνης, 89′ Τικίνιο, 90’+8 Σισέ, 90’+11 Λούντκβιστ

Κόκκινες: –

Συνθέσεις

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βάτσλικ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (90’+9 Λόπες), Μαντί Καμαρά (90′ Κούντε), Ακιμπού Καμαρά, Μασούρας (81′ Βαλμπουενά), Τικίνιο, Ελ Αραμπί.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σάρλια, Πούγουρας, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (79′ Μακέντα), Παλάσιος (79′ Λούντκβιστ), Βιτάλ (90’+8 Αϊτόρ), Καρλίτος (90’+3 Μαουρίσιο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0: Αιώνιο… κόλλημα στην ισοπαλία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!