Ολυμπιακός – Βόλος 2-1: Οι Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά υπέγραψαν το θρίλερ!

Παιχνίδι γκραν γκινιόλ στο φινάλε ήταν αυτό που έδωσε ο Ολυμπιακός απέναντι στον μαχητικό Βόλο, όπου είχε δύο πέναλτι ένα δοκάρι και μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Βαλμπουενά,.

Ολυμπιακός – Βόλος 2-1: Σε ένα ματς – θρίλερ στο φινάλε οι Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά με πέναλτι και εκτέλεση φάουλ αντίστοιχα έδωσαν τη νίκη στην 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ολυμπιακός – Βόλος 2-1: Σε μια αναμέτρηση όπου ο Βόλος είχε χαμένο πέναλτι (απέκρουσε ο Βατσλίκ) και ο Ρόνι Λόπες δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο. Για να έρθουν δύο γκολ των νικητών από Ελ Αραμπί (85′,), Βαλμπουενά (90’+1) στο φινάλε, να δώσουν τη νίκη κρατώντας και την διαφορά στη Super League από τους διώκτες τους.. Κι ενώ ενδιάμεσα ισοφάρισε ο Φαν Βέερτ στο 88′.

Γενικά οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση. Σε αντίθεση με τον Βόλο που είχε σωστή τακτική, την υπηρέτησε έως το φινάλε κι έκανε και 10 τελικές προσπάθειες, όσες και ο Ολυμπιακός. Μάλιστα και οι δύο ομάδες είχαν από τρεις που βρήκαν εστία.

Αλλαγές από Μαρτίνς – Τρεις τιμωρημένους ο Αμπασκάλ

Τακτικά ο Πέδρο Μαρτίνς, έκανε το προφανές. Προχώρησε σε αλλαγές προσώπων στην ενδεκάδα, σε σχέση με αυτή που παρέταξε κόντρα στην Φενέρμπαχτσε. Έβαλε τους παίκτες, που είχαν μπει αλλαγή στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Πρόκειται για τους Μπα (στη θέση του τραυματία Σωκράτη), Μπουχαλάκη, Ρόνι Λόπες, Τικίνιο Σοάρες. Παράλληλα ξεκίνησε και ο Γκάρι Ροντρίγκες,. που έχει δικαίωμα συμμετοχής μόνο στις εγχώριες διοργανώσεις.

Στην αντίπερα όχθη ο Γκιγιέρμο Αμπασκάλ είχε εκτός τους τιμωρημένους Φερνάντες, Γκρίλο και Μπαριέντος. Ξεκίνησε με σχηματισμό 4-4-2, που στην αμυντική λειτουργία γίνονταν 4-5-1.

Ολυμπιακός – Βόλος: Απέκρουσε πέναλτι ο Βατσλίκ

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός πίεσε για να βρει το γρήγορο γκολ, αλλά στο 3′ ο Μπουχαλάκης αστόχησε στο φάουλ που πήρε ο Ρόνι Λόπες σε καλή θέση. Ο Βόλος, ήταν αναμενόμενο να χτυπήσει σε αντεπιθέσεις. Κι έτσι μόλις στο 9′ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ρεγκατέν από τον Βατσλίκ. Ο Φαν Βεερτ το εκτέλεσε στο επόμενο λεπτό και ο Βατσλίκ έπεσε σωστά στην δεξιά γωνία και απέκρουσε.

Δοκάρι ο Ρόνι Λόπες

Οι γηπεδούχοι…απάντησαν στο 18′. Ο Εμβιλά έκανε κεφαλιά, μετά από φάουλ του Λόπες και ο Κλέιμαν φαίνεται να έδιωξε την πριν περάσει την γραμμή. Στο 21′ ο Ρόνι Λόπες έπιασε φαλτσαριστό σου και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Μετά από εκεί το ματς έχασε κάπως τον ρυθμό του με τους Πειραιώτες να είχαν απλά κατοχή μπάλας. Για να έρθει το 37′ να χαθεί μια νέα ευκαιρία. Ο Γκάρι Ροντρίγκες γύρισε στον Ρόνι Λόπες και πριν σκοράρει, οι φιλοξενούμενοι έκοψαν την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα σε αντεπίθεση ο Γκάρι Ροντρίγκες, αντί να σουτάρει μέσα στη μεγάλη περιοχή, έδωσε λανθασμένη πασα στον Αγκιμπού Καμαρά.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες να είχαν ευκαιρίες για γκολ. Η κατοχή μπάλας ήταν 55-45% και οι τελικές 7(4)-5(1).

Ολυμπιακός – Βόλος: Τρεις αλλαγές στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου

Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε τρεις αλλαγές με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Βγήκαν οι Λαλά, Γκάρι Ροντρίγκες, Αγκ. Καμαρά και μπήκαν οι Ανδρούτσος, Μασούρας, Μ. Καμαρά.

Η εικόνα πάντως δεν άλλαξε πολύ, ενώ ο Βόλος είχε σωστά ακυρωθέν γκολ στο 56′ με τον Φαν Βέερτε να ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 60′ μπήκε και ο Βαλμπουενά στην θέση του Ρόνι Λόπες, που πάντως ήταν δραστήριος! Ο Γάλλος μπήκε για να δώσει περισσότερο ένταση στην δημιουργία. Αλλά ο Βόλος ήταν πολύ καλός τακτικά στην αμυντική του λειτουργία. Και αναζητούσε αντεπιθέσεις από τα άκρα.

Ο Βόλος κρατούσε αμυντικά και ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στην δημιουργία. Έτσι στο 71′ μπήκε και ο Ελ Αραμπί στο ματς, στην θέση του Εμβιλά. Και μαζί με τον Τικίνιο έκαναν δίδυμο στην επίθεση, ενώ γύρισε λίγο πιο πίσω ο Μαντί Καμαρά. Ωστόσο το ματς κυλούσε και το άγχος για τους γηπεδούχους μεγάλωνε.

Το πέναλτι του Ελ Αραμπί, ισοφάρισε ο Φαν Βέερτ

Αλλά στο 80′ ο Ρέαμπτσιουκ σπρώχτηκε από τον Ρομέρο στη μεγάλη περιοχή. Ο Κουτσιάυτης έδωσε το πέναλτι σε συνεργασία με το VAR. Ο Βόλος αντέδρασε έντονα. Οι παίκτες διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή. Κάποια στιγμή ο Γκιγιέρμο Αμπασκάλ είπε στους παίκτες να φύγουν από το γήπεδο. Διαμαρτυρόμενος πως ο Ρέμπτσιουκ βούτηξε για να πάρει το πέναλτι. Τα πνεύματα ηρέμησαν στην πορεία.

Κι έτσι ο Ελ Αραμπί στο 85′ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για να κάνει το 1-0. Το παιχνίδι ωστόσο έγινε πιο δυναμικό μετά από εκεί. Και στο 88′ ο Φαν Βέερτ, μετά από κακή αντίδραση του Μπα, βρέθηκε φάτσα με τον Βατσλίκ πλασάροντας τον εύστοχα για το 1-1.

Ολυμπιακός – Βόλος: Η ζωγραφιά του Βαλμπουενά

Το ματς όμως είχε δραματικό φινάλε και στο 90’+1 ο Ματιέ Βαλμπουενά με τρομερή εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-1 για τους πρωταθλητές Ελλάδας. Ήταν και το πρώτο από τα 8 λεπτά καθυστερήσεων που έδειξε ο Κουτσιαύτης.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το live της αναμέτρησης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΒΟΛΟΣ Η ταυτότητα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 85′ πεν. Ελ Αραμπί, 88′ Φαν Βέερτ, 90’+1 Βαλμπουενά

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 11′ Μπαρτόλο, 30′ Κλέιμαν, 72′ Γκουλέν, 81′ Βοϊτκόφσκι, 84′ Ρεγκατέν

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Ματιέ Βαλμπουενά χρησιμοποιήθηκε για να βοηθήσει με την εμπειρία στη δημιουργία κι αν δεν το έκανε με τον καλύτερο τρόπο, πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ για να δώσει τη νίκη.

UP: Σε ένα ακόμα κομβικό χρονικό σημείο ο Ελ Αραμπί έδειξε την ψυχραιμία του και την εκτελεστική του ικανότητα. Εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για να δώσει το προβάδισμα στο σκορ.

DOWN: Μεγάλο ταλέντο ο Αγκιμπού Καμαρά και μπροστά του έχει λαμπρό μέλλον. Αλλά στο ματς με τον Βόλο δεν βοήθησε. Ήταν και η πρώτη του άσχημη εμφάνιση.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ – Λαλά (46′ Ανδρούτσος), Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά (71′ Ελ Αραμπί), Μπουχαλάκης – Ροντρίγκες (46′ Ανδρούτσος), Αγκιμπού Καμαρά (46′ Μ. Καμαρά), Ρόνι Λόπες (60′ Βαλμπουενά) – Τικίνιο.

Βόλος (Γκιγέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν –Πουρίτα (58′ Γκουλέν), Ρομέρο, Ρινέρ, Φεράρι – Σοάρες (66′ Τσοκάνης), Μπαρτόλο, Ρεγκατέν, Ορόζ (75′ Νίνης) – Ροσέρο (75′ Βοϊτκόφσκι), Φαν Βέερτ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Βόλος 2-1: Οι Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά υπέγραψαν το θρίλερ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!