Μαρτίνς: «Εμείς και η Μπέτις αξίζουμε την πρόκριση από τον όμιλο» (vid)

Ο Πέδρο Μαρτίνς τόνισε πως η Ρεάλ Μπέτις και ο Ολυμπιακός είναι οι δύο ομάδες που αξίζουν να πάρουν την πρόκριση από τον 6ο όμιλο του Europa League στη φάση των «32».

Δείτε τις δηλώσεις του Πέδρο Μαρτίνς στην κάμερα του Olympiacos TV, λίγη ώρα μετά την αναμέτρηση με την Ρεάλ Μπέτις, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του UEFA Europa League.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού επισήμανε πως η ομάδα του και η Ρεάλ Μπέτις (σ.σ.: έχει, ήδη, προκριθεί) αξίζουν να περάσουν στη φάση των «32». Παράλληλα, ανέφερε ότι οι «ερυθρόλευκοι» και οι Ανδαλουσιάνοι έχουν παίξει το ωραιότερο ποδόσφαιρο μέχρι στιγμής στον 6ο όμιλο της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός δεν στάθηκε απλά καλά στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν». Είχε την ευκαιρία να διεκδικήσει και κάτι καλύτερο από την ισοπαλία, ακόμα και τη νίκη με τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Συμφωνείτε;

«Έτσι είναι η φιλοσοφία της ομάδας μας. Δεν κρυβόμαστε ποτέ. Παίζουμε απέναντι σε οποιονδήποτε αντίπαλο για να κερδίσουμε και πάντα παίζουμε επιθετικά και προσπαθούμε να διεκδικήσουμε το καλύτερο που μπορούμε. Έτσι κάναμε και σήμερα (σ.σ.: χθες) απέναντι σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο. Διεκδικήσαμε όλες μας τις πιθανότητες. Υπήρχαν πάρα πολλά λεπτά μέσα στον αγώνα, πολλές στιγμές μέσα στον αγώνα, που είχαμε επιβάλλει εμείς τον έλεγχό μας, είχαμε επιβάλλει τον ρυθμό μας. Είχαμε πολλές ευκαιρίες για να μπορέσουμε να σκοράρουμε από το πρώτο ημίχρονο, με τον Μπουχαλάκη και τον Φορτούνη, παρόλο που αποκρούσαμε ένα πέναλτι. Αυτό πραγματικά είναι πολύ σημαντικό για εμάς. Στο δεύτερο ημίχρονο, στο τελευταίο λεπτό, στο τελευταίο δευτερόλεπτο, κυνηγήσαμε τη νίκη και διεκδικήσαμε τις πιθανότητές μας για ένα γκολ.

Αντιμετωπίσαμε, όπως είπαμε, έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο. Είμαστε λυπημένοι που χάσαμε. Το μόνο που μένει, είναι να συγχαρούμε την ομάδα μας και είμαι πολύ υπερήφανος για την ομάδα μου, για τους παίκτες μου, για τον τρόπο που δουλεύουν και για τον τρόπο που συμπεριφέρονται μέσα σε έναν πολύ δύσκολο αγώνα. Τα δώσαμε όλα. Κάναμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε απέναντι σε έναν αντίπαλο που μας δυσκόλεψε πάρα πολύ και αυτό που μένει τώρα είναι να κοιτάξουμε μπροστά και να δούμε τι μένει να κάνουμε, πάντα με την ίδια φιλοσοφία του Ολυμπιακού».

Το μέγεθος του Ολυμπιακού, η ποιότητά του, το ρόστερ που διαθέτει, ο κόσμος στο πλευρό του, το γεμάτο Καραϊσκάκης, μπορούν να φέρουν την απαιτούμενη νίκη με τη Μίλαν, την τελευταία αγωνιστική, για να κατακτηθεί η πρόκριση;

«Πραγματικά, και μιλάω ειλικρινά, μπορούμε να το καταφέρουμε. Η Ρεάλ Μπέτις και εμείς, είμαστε οι ομάδες που αξίζουν να περάσουν σε αυτόν τον όμιλο γιατί έχουμε παρουσιάσει το ωραιότερο ποδόσφαιρο, έχουμε κάνει τα ωραιότερα παιχνίδια, και νομίζω ότι το δικαιούμαστε. Αυτό θα ήταν το δίκαιο. Μέσα στο γήπεδό μας, είναι εφικτό να συμβεί κάτι τέτοιο με τη βοήθεια του κόσμου. Χρειαζόμαστε ένα 2-0, νομίζω ότι μπορούμε να το καταφέρουμε. Πιστεύω πάρα πολύ στην ομάδα και πραγματικά θα διεκδικήσουμε όλες μας τις πιθανότητες, μέσα στο γήπεδό μας, για να τα καταφέρουμε και να περάσουμε στην επόμενη φάση προκειμένου να τιμήσουμε το ελληνικό ποδόσφαιρο».