ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-0: Τη διαφορά έκανε ένα… γόνατο! (vid)

Ο κακός Ολυμπιακός στάθηκε τυχερός στο 84' όταν με το γόνατο σκόραρε ο Εμβιλά απέναντι στην ΑΕΚ που ήταν καλύτερη στο ντέρμπι

Ο κάκιστος Ολυμπιακός κέρδισε 1-0 την ΑΕΚ χάρη στο γκολ του Γιαν Εμβιλά στο 84′ με το… γόνατο και έτσι έκανε τη διαφορά στο ντέρμπι του Καραϊσκάκη. Δείτε τις φάσεις του ντέρμπι ΕΔΩ

Ετσι, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς διατήρησε στο +9 από τον ΠΑΟΚ και ανέβασε στο +17 τη διαφορά από την τρίτη ΑΕΚ, που μπαίνει πλέον σε περιπέτειες για την Ευρώπη.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο ντέρμπι, είχε κατοχή, έβρισκε χώρους, αλλά στην τελική πάσα τα έκανε… μαντάρα. Αντιθέτως, ο ΟΣΦΠ παρουσιάστηκε προβληματικός κάτι που δημιουργεί ερωτηματικά για την ετοιμότητα του στο ματς της Πέμπτης με την Αταλάντα στην Ιταλία για το Europa League.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Πέδρο Μαρτίνς αναφορικά με την 11άδα του Ολυμπιακού επέλεξε τρία χαφ (Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά) να δουλέψουν στο ματς και τον Αγκιμπού στο άκρο, ενώ ο Αργύρης Γιαννίκης εμπιστεύτηκε στο βασικό σχήμα της ΑΕΚ την ίδια τριάδα (Αμραμπατ, Γκαρσία, Τσούμπερ) πίσω από τον φορ και κράτησε Μήτογλου-Χατζισαφί στην 11άδα αντί για Βράνιες-Μοχαμάντι.

Στα πρώτα λεπτά μπήκε πιο δυνατά η ΑΕΚ και απείλησε τον Βατσλίκ. Στο 4’ γέμισμα από τον Ανσαριφάρντ, η μπάλα απομακρύνεται (ο Τζαβέλλας ζητάει πέναλτι για χέρ), δύο σουτ πάνω σε σώματα αμυνομένων του Ολυμπιακού και η φάση λήγει εκεί, αλλά η Ενωση επέμεινε. Δύο λεπτά μετά ταχύτατη αντεπίθεση, με τον Ανσαριφάρντ να κάνει ωραία κάθετη στον Άμραμπατ ο οποίος κάνει το γύρισμα αλλά η κεφαλιά του Τσούμπερ δεν είναι καλή και περνάει παράλληλα με την περιοχή. Στο 8’ αντέδρασε ο ΟΣΦΠ. Ωραία ανάπτυξη του Ολυμπιακού, ο Αγκιμπού βλέπει το overlap του Μπουχαλάκη και του ανοίγει, με τον Έλληνα χαφ να προσπαθεί να πλασάρει στην κλειστή γωνία αλλά η μπάλα πέρασε άουτ δίπλα από την εστία του Τσιντώτα. Και τρία λεπτά μετά ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι. Υπέροχη κάθετη του Μπουχαλάκη με το δεξί στον Μαντί Καμαρά, ο οποίος πιάνει το σουτ από καλή θέση μέσα από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει στον Χατζισαφί και στη συνέχεια να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα.

Η ΑΕΚ με την γνωστή πίεση ψηλά ουσιαστικά έπαιζε περισσότερο 4-4-2 με τον Αμραμπατ κοντά στον Ανσαριφάρντ, ενώ ο ΟΣΦΠ έπαιζε με 4 χαφ, αφού ο Αγκιμπού βοηθούσε πολύ στον άξονα.

Στο 22’ η ΑΕΚ, αναπτύχθηκε ωραία και ο Άμραμπατ έκανε τη σέντρα αλλά ο Ανσαριφάρντ υπό δύσκολες συνθήκες δεν έκανε καλό τελείωμα. Τρία λεπτά μετά σκοράρει ο Μασούρας με πλασέ στην κίνηση από ωραία σέντρα του Καμαρά, υποδεικνύεται σωστά σε θέση οφσάιντ καθώς ήταν πολύ μπροστά από την άμυνα των «κιτρινόμαυρων». Στο 31’ ο Τικίνιο βρήκε τρύπα στην ανασταλτική λειτουργία της ΑΕΚ, αλλά το σουτ του μπλόκαρε εύκολα ο Τσιντώτας. Αμέσως μετά ο Ρότα απάντησε με μακρινό σουτ, το οποίο μπλόκαρε άνετα ο Βατσλίκ. Ο Αμραμπατ με ατομική ενέργεια στο 37’ ανάγκασε τον πορτιέρε να απομακρύνει σε κόρνερ. Η ΑΕΚ έμεινε ψηλά και στο 42’ κεφαλιά προς τα πίσω του Ανσαριφάρντ, ο Λαλά απομακρύνει σε κόρνερ προ του Τσούμπερ. Ο Σιμάνσκι στο 43’ έκανε αδύναμο σουτ, μη βλέποντας δεξιά ελεύθερους δύο συμπαίκτες του στην τελευταία καλή στιγμή της ΑΕΚ στο α’ ημίχρονο. Ένα 45λεπτο που έληξε με την ΑΕΚ να αμύνεται σωστά και να ανεβάζει τις γραμμές της, αλλά τον Ολυμπιακό να έχει τη δύναμη στον άξονα και στο κάθετο παιχνίδι.

Στο β’ ημίχρονο ο Μαρτίνς έβαλε τον Ονιεκούρου και έβγαλε τον Μαντί Καμαρά για να βάλει τον Αγκιμπού πίσω από τον Τικίνιο και τον Μασούρα δεξιά. Στο 52’ σέντρα από δεξιά για τον Ολυμπιακό, ο Τικίνιο πηδάει ψηλά και πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Τσιντώτας δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα και μπλοκάρει. Στο 55’ ο Καμαρά έδωσε στον Μπουχαλάκη, αυτός κάνει εκπληκτική κάθετη μεταβίβαση στον Ονιεκούρου, ο Τσιντώτας βγαίνει πολύ σωστλα και προλαβαίνει να μπλοκάρει προ του αντιπάλου του. Στο 57’ ο Ανσαριφάρντ με σουτ στην κίνηση απείλησε τον Βατσλίκ, ο οποίος μπλόκαρε εύκολα. Στο 65’ η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ, καθώς μετά από κλέψιμο του Σιμάνσκι και γέμισμα του Πολωνού ο Μανωλάς έδιωξε άτσαλα, ο Βατσλίκ είχε βγει και η μπάλα παρά τα φάλτσα που πήρε έφυγε ελάχιστα άουτ. Αμέσως μετά η Ενωση απείλησε με μακρινό σουτ του Σιμόες, που μπλόκαρε άνετα ο Τσέχος πορτιέρε. Στο 68’ ο Μαρτίνς έβαλε αντί του Μασούρα τον Βαλμπουενά για να γίνει πιο δημιουργικός. Δύο λεπτά μετά η ΑΕΚ βγήκε πάλι στην κόντρα με τον Τσούμπερ να δίνει παράλληλα την μπαλιά για τον Ανσαριφάρντ, αλλά τελευταία στιγμή απομάκρυνε ο Παπασταθόπουλος. Στο 72’ νέα κόντρα της ΑΕΚ, ο Ανσαριφάρντ σπάει στον Τσούμπερ που προσπαθεί να γυρίσει αυτή τη φορά για τον Άμραμπατ αλλά ο Μανωλάς διώχνει ξανά σε κόρνερ.

Στο 80’ ο Μαρτίνς έβαλε Αραμπί και Καρβάλιο για να πιέσει περισσότερο την ΑΕΚ, ενώ ο Γιαννίκης έβαλε τον Γέβτιτς αντί του Ανσαριφάρντ με τον Αμραμπατ στην κορυφή της επίθεσης. Στο 84’ ο ΟΣΦΠ απείλησε και κέρδισε κόρνερ και εν συνεχεία από στημένο ο Εμβιλά βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, σούταρε, ο Τσιντώτας απέκρουσε και ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και με το… γόνατο έκανε από κοντά το 1-0.

Ο Γιαννίκης έβαλε τον Σάκχοφ, η ΑΕΚ… μπλόκαρε και δεν μπορούσε να απειλήσει και έτσι ο ΟΣΦΠ με φρέσκα πόδια στην επίθεση βρήκε την τρύπα για μία μεγάλη ευκαιρία στο 91΄όταν ο Ονιεκούρου βγήκε τετ α τετ, αλλά ο Τσιντώτας απέκρουσε σε κόρνερ.

Ολυμπιακός-ΑΕΚ: Η καρτέλα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 84’Εμβιλά

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 62’ Ρέαμπτσιουκ, 94’ Λαλά – 81’ Ρότα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

Ορελ Γκρίνφιλντ (Ισραήλ): Παρότι… καρτάκιας δεν έδωσε κάρτες, αν και είχε μαρκαρίσματα να το κάνει. Για την φάση του γκολ του Εμβιλά υπάρχει το χέρι του Μανωλά, από όπου η μπάλα πάει στον Γάλλο. Και ο διαιτητής και το VAR δεν το είδαν.

MVP:

Γιαν Εμβιλά: Σε ένα κακό ματς του Ολυμπιακού και του Γάλλου πολύ περισσότερο, ο Εμβιλά βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και με διπλή προσπάθεια και την τύχη με το… γόνατο κατάφερε να σκοράρει το γκολ που έκανε τη διαφορά.

UP:

Ματιέ Βαλμπουενά: Με το που μπήκε ο Γάλλος έκανε τη διαφορά. Αναστάτωσε την άμυνα της ΑΕΚ, προκάλεσε προβλήματα και από τη δημιουργία του κέρδισε στημένα ο Ολυμπιακός στο φινάλε, από όπου προήλθε και το γκολ.

DOWN:

Στίβεν Τσούμπερ: Ο Ελβετός σε ένα ακόμη ματς έμεινε κάτω από τα στάνταρ του. Και στην ευκαιρία στην αρχή του ματς και στην κόντρα επίθεση στο β’ ημίχρονο, ενώ στην φάση του γκολ δεν έπιασε την κεφαλιά για να απομακρύνει.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς, 4-3-3): Βάτσλικ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (46’ Ονιεκούρου), Μπουχαλάκης (80’ Καρβάλιο), Μασούρας (68’ Βαλμπουενά), Α. Καμαρά (90’+ Μπα), Τικίνιο (80’ Ελ Αραμπί)

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (88’ Σάκχοφ), Σιμόες, Γκαρσία, Αμραμπατ, Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ (81’ Γέβτιτς)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-0: Τη διαφορά έκανε ένα… γόνατο! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...