ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός: Ο Άντρε Σίλβα προβάρει τα ερυθρόλευκα – Το μήνυμα

Να θυμίσουμε πως ο Άντρε Σίλβα είναι διεθνής με την Εθνική Πορτογαλίας, στην οποία έχει καταφέρει σε 53 εμφανίσεις να σκοράρει 19 φορές.

Ολυμπιακός: Ο Άντρε Σίλβα προβάρει τα ερυθρόλευκα, με τον Πορτογάλο επιθετικό να βρίσκεται από χθες ένα βήμα πιο κοντά στον Πειραιά.

Ο Άντρε Σίλβα είναι ο επιθετικός που ξεχώρισε ο Πορτογάλος αθλητικός διευθυντής των ερυθρόλευκων, Πέδρο Άλβες, για την ενίσχυση της επιθετικής γραμμής του Ολυμπιακού.

Ο 28χρονος Πορτογάλος επιθετικός της Σοσιεδάδ παίζει στην ισπανική ομάδα δανεικός από την Λειψία όμως όλη τη χρονιά έχει αγωνιστεί συνολικά 32 λεπτά, χωρίς να επιτύχει κάποιο γκολ.

Την ίδια ώρα η Σοσιεδάδ κάνει εξαιρετική πορεία στο Champions League, όπου κέρδισε την πρώτη θέση στον όμιλό της με 12 βαθμούς, ισόβαθμη με την Ιντερ, με τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες (σ.σ. και οι δύο ομάδες). Στην τρίτη θέση του ομίλου της Σοσιεδάδ τερμάτισε η Μπενφίκα ενώ στην τέταρτη θέση η Σαλτσμπουργκ.

Ο Ιμανόλ Αλγκουαθίλ δεν σήκωσε ούτε για… προθέρμανση τον Άντρε Σίλβα στον αγώνα με την Μπενφίκα (3-1), στέλνοντας ξεκάθαρο μήνυμα πως δεν τον υπολογίζει και ανοίγοντας τον δρόμο στον 28 Πορτογάλο να βρεθεί τον Ιανουάριο στον Ολυμπιακό.

Την περίοδο 2018 -2019, στη Σεβίλλη, όπου έπαιζε δανεικός από τη Μίλαν, ο 28χρονος είχε βάλει 9 γκολ σε 27 εμφανίσεις και ακολούθησαν 12 γκολ σε 25 εμφανίσεις με την Άιντραχτ την περίοδο 2019-2020 και 28 γκολ σε 32 εμφανίσεις την περίοδο 2020-2021, πάλι με την Άιντραχτ.

Στην Λειψία, στην οποία ανήκει ο Άντρε Σίλβα, σε 64 εμφανίσεις έχει βάλει 15 γκολ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός: Ο Άντρε Σίλβα προβάρει τα ερυθρόλευκα – Το μήνυμα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Διονύσης Αντωνέλλος

Ξεκίνησα με το blogging. Mετά με κέρδισε το ραδιόφωνο και αργότερα με νίκησε η τηλεόραση. Ενδιαφέρον για ότι συμβαίνει στα ελληνοτουρκικά. Τυχερός που γνώρισα κάποιους ανθρώπους και με έκαναν καλύτερο άνθρωπο.