ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός: Ο Μαρτίνς, η ενδεκάδα και οι οδηγίες στο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Λαμία με τον Πέδρο Μαρτίνς να βάζει ίδια ενδεκάδα σε τρίτο ματς μέσα σε μία εβδομάδα, ενώ αυτό που ζήτησε στο ημίχρονο δεν έγινε πράξη.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε να νικήσει την Λαμία με τον Πέδρο Μαρτίνς να χρησιμοποιεί για τρίτο σερί ματς πρωταθλήματος την ίδια ενδεκάδα.

Βέβαια για τον Πέδρο Μαρτίνς δεν είναι κάτι αξιοσημείωτο το να μην κάνει αλλαγές σε ενδεκάδα σε αναμέτρηση της Super League. Το έδειξε και πέρσι σε αρκετές περιπτώσεις. Αλλά η Λαμία και ο Σαράνοφ έβαλαν πολλά εμπόδια που έπρεπε να ξεπεράσει ο Ολυμπιακός.

Και τα κατάφερε με το γκολ του Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός είδε τον Σαράνοφ να του αποκρούει και πέναλτι. Κι ενώ στο ματς με τον Ατρόμητο, που προηγήθηκε ήταν εύστοχος σε δύο πέναλτι.

Το θέμα για τον Πορτογάλο προπονητή είναι πως σε τρία ματς που είχε σε μια εβδομάδα, δεν έκανε ούτε ένα μικρό ροτέισον. Αν και σε όποιον τον ρωτήσει η απάντηση του είναι πως έχουν 5 αλλαγές σε κάθε ματς. Και μπορούν να παίρνουν ανάσες οι παίκτες.

Τώρα κατάλαβε και ο ίδιος πως υπήρξε κούραση και γι’ αυτή μίλησε μετά το τέλος της αναμέτρησης.

«Άρχισε να φαίνεται η κούρασή μας στο δεύτερο ημίχρονο, αν είχαμε ένα γκολ ακόμα θα ήμασταν πιο άνετοι και δεν θα φαινόταν τόσο», είπε μεταξύ άλλων.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης είπε στους παίκτες του, αυτό που υποστήριξε και στις δηλώσεις. Ήθελε ένα δεύτερο γκολ και μάλιστα όσο το δυνατό πιο γρήγορα.

Δεν ήρθε όμως και στη συνέχεια η απόδοση της ομάδας έπεσε, αντί να ανέβει με τις αλλαγές που έγιναν. Παράλληλα ο Σαράνοφ έκανε δύο ακόμα σωτήριες επεμβάσεις για να δείξει πως δεν θα έμπαινε το γκολ… μαξιλαράκι που ζήτησε ο Μαρτίνς.

Ολυμπιακός: Αλλαγές με Λεβαδειακό

Με το τέλος της αναμέτρησης να βρήκε τους πάντες στους πρωταθλητές Ελλάδας ανακουφισμένους. Ο Μαρτίνς μάλιστα εξήρε και την εικόνα της Λαμίας. Τονίζοντας πως πάντα τους δυσκολεύει. Κάτι που έκανε και απέναντι στον ΠΑΟΚ. Παιχνίδι που είδε και ανέλυσε με τους συνεργάτες του.

Επόμενη αναμέτρηση αυτή του κυπέλλου, την Τετάρτη, με τον Λεβαδειακό. Στο πρώτο ματς ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-2. Αγωνίστηκε πειραματική ενδεκάδα. Κάτι που δεν θα κάνει στην ρεβάνς. Θα υπάρξουν αλλαγές αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός: Ο Μαρτίνς, η ενδεκάδα και οι οδηγίες στο ημίχρονο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!