ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός: Ο Μεντιλίμπαρ αυτό πρέπει να κάνει

Ο Ολυμπιακός στη Βουδαπέστη πάει να υπερασπιστεί το 1-0 και ο Μεντιλίμπαρ οφείλει να ελέγξει το ρυθμό στην αρχή του αγώνα

Ο Ολυμπιακός μπορεί να νίκησε τη Φερεντσβάρος στο πρώτο μεταξύ τους ματς για το Europa Conference League, αλλά αυτό ίσως και να μη σημαίνει τίποτα. Όλα θα κριθούν σήμερα (22/2) στη Βουδαπέστη, που η ομάδα του Μεντιλίμπαρ έχει το προβάδισμα του +1 γκολ αλλά θα πρέπει να το διαφυλάξει κιόλας.

Ο Ολυμπιακός σε ένα σημείο θα πρέπει να φανεί αντάξιος των περιστάσεων. Εύκολο δεν είναι, μια και το κλαμπ φαίνεται να βρίσκει την ηρεμία της μόλις τον Φεβρουάριο καθώς και έναν προπονητή που φαίνεται να κόλλησε με τους παίκτες. Τουλάχιστον να μπορούν να βρουν κοινούς κώδικες και αυτό να γίνεται πράξη στο γήπεδο.

Η αντίπαλος δηλαδή είναι πιο δεμένη ομάδα και αυτό φάνηκε και στο πρώτο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός θα πρέπει να προσέξει το πρώτο μεγάλο διάστημα του αγώνα. Σε αυτό θα τον πιέσει η Φερεντσβάρος. Πάνω κάτω και στα πρώτα 50-60 λεπτά του ματς στο Καραϊσκάκη, οι ούγγροι είχαν τον σχετικό έλεγχο.

Μετά βέβαια η σκυτάλη πέρασε στον Ολυμπιακό, που σκόραρε κιόλας.

Αυτό θα είναι το ζήτημα. Να αντέξει η ομάδα του Μεντιλίμπαρ στο πρώτο διάστημα του ματς. Αν δηλαδή λήξει π.χ. το ημίχρονο στο 0-0, οι «ερυθρόλευκοι» θα είναι εκείνοι που θα πατάνε καλύτερα.

Έλεγχος του ρυθμού λοιπόν, όχι βιαστικές κινήσεις μια και οι ούγγροι θέλουν το γκολ και αυτοί θα είναι στο άγχος.

ΠΡΟΣΦΟΡΑ* ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!

Διαβάστε τη στήλη Agent Greek στο e-Sportime εντελώς ΔΩΡΕΑΝ ΕΔΩ!

Κάντε εγγραφή και διαβάστε καθημερινά δωρεάν την ηλεκτρονική έκδοση της Sportime e-εφημερίδα ΕΔΩ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός: Ο Μεντιλίμπαρ αυτό πρέπει να κάνει», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.