ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 0-3: Πρωταθλητής Χειμώνα με τριάρα

Εύκολη νίκη των «ερυθρόλευκων» μέσα στο Αγρίνιο...

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 0-3: Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 0-3: Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό μέσα στο Αγρίνιο με 3-0, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League 1.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν χρειάστηκε να φορτσάρουν ιδιαίτερα στο ματς. Κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς στο παιχνίδι. Και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης σημείωσαν άλλα δύο γκολ με τα οποία διαμόρφωσαν και το τελικό 0-3.

Έτσι με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, σε ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ. Ο Ολυμπιακός όμως αναδεικνύεται Πρωταθλητής Χειμώνα, από τη στιγμή που έχει καλύτερη συγκομιδή στα γκολ του πρωταθλήματος.

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός: Τώρα τα έβαλε

Μέσα σε ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε να σημειώσει τρία γκολ στο Αγρίνιο, κόντρα στον Παναιτωλικό. Σε ένα ματς στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Παναιτωλικός – Ολυμπιακός: Δύο γκολ σε έξι λεπτά (vids)

Και φάνηκε αυτό από το γεγονός ότι στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το σκορ ήταν 3-0 για τον Ολυμπιακό.

Μόλις στο 6′ οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ στην αναμέτρηση.

Σε μία φάση ωραία για τους «ερυθρόλευκους». Συγκεκριμένα, ο Ομάρ γύρισε από τα δεξιά στον άξονα για τον Γκιλιέρμε. Ο Βραζιλιάνος είδε τον Ελ Αραμπί λίγο έξω από την περιοχή και του έκανε την πάσα. Με τον Μαροκινό φορ να «τσιμπάει» αμέσως για να στρώσει στον Ποντένσε. Μπήκε στην περιοχή ο Πορτογάλος με την μπάλα στα πόδια και πλάσαρε για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά και να απαντήσουν και είχαν μία μεγάλη ευκαιρία στο 33′. Όταν ο Αριγίμπι μετά από ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός μετά την ευκαιρία του Παναιτωλικού ανέβασε και πάλι την απόδοσή του.

Έτσι στο 41′ ο Σουντανί «άνοιξε» στα δεξιά για τον Μασούρα. Ο Έλληνας εξτρέμ έκανε τη σέντρα και με το κεφάλι ο Ελ Αραμπί σημείωσε το 0-2! Το 0-3 δεν άργησε να έρθει από τους «ερυθρόλευκους». Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ελ Αραμπί σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα.

Συρτή σέντρα του Τσιμίκα από τ’ αριστερά, με τον Ελ Αραμπί να κοντρολάρει μέσα στη μικρή περιοχή να γυρνάει προς την εστία και να πλασάρει για το 0-3!

Σκορ με το οποίο τελείωσε και το πρώτο ημίχρονο του ματς.

Διαχείριση του ματς και δοκιμές

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν έκανε τίποτε άλλο παρά μόνο διαχείριση του αγώνα. Δεν χρειάστηκε άλλωστε να κάνει και κάτι άλλο, από τη στιγμή που είχε το 3-0 από το πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και πάλι ευκαιρίες για να σημειώσουν και άλλα γκολ, αλλά έμεινε το 3-0. Από την άλλη και ο Παναιτωλικός είχε μία καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος, αλλά ο Σα αρχικά ενήργησε σωστά και ο Μπουχαλάκης στη συνέχεια και κράτησε ο Ολυμπιακός το μηδέν στην άμυνά του.

Έτσι από τη στιγμή που ήταν το σκορ στο 3-0, ο Πέδρο Μαρτίνς βρήκε και την ευκαιρία να κάνει τις δικές του δοκιμές.

Έβαλε στο παιχνίδι τον Μπρούνο, ο οποίος αγωνίστηκε ξανά μετά από αρκετό καιρό, ενώ ως αλλαγή χρησιμοποιήθηκε και ο Ραντζέλοβιτς.

Το 3-0 έμεινε, λοιπόν, για τον Ολυμπιακό και τώρα πλέον η ομάδα του Πειραιά έχει μπροστά της το τελευταίο ματς στους ομίλους του Champions League. Οι «ερυθρόλευκοι» την Τετάρτη υποδέχονται τον Ερυθρό Αστέρα στο Καραϊσκάκη, ματς στο οποίο κρίνεται η φετινή ευρωπαϊκή πορεία των Πειραιωτών.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί δεν χρειάστηκε πολλές ευκαιρίες για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα δύο φορές. Εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και σκόραρε δις στο ματς.

UP: Συνεχίζει να βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση! Ο λόγος για τον Κωνσταντίνο Τσιμίκα. Ο αριστεροπόδαρος μπακ των «ερυθρόλευκων» ξεχώρισε στο ματς τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Μάλιστα είχε στο ενεργητικό του και μία ασίστ, καθώς έβγαλε τη σέντρα στο 0-3 του Ελ Αραμπί.

DOWN: Ο Μάκης Χάβος έβαλε τον Μπαΐροβιτς στην κορυφή της περιοχής. Με τον επιθετικό του Παναιτωλικού να μην καταφέρνει ούτε μία στιγμή να κάνει αισθητή την παρουσία του στο ματς. Για αυτό άλλωστε και βγήκε στο 63′ και μπήκε ο Ντάλσιο στη θέση του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ήρεμο ματς για τον διαιτητή Καραντώνη. Δεν υπήρξε κάποια φάση που έπρεπε να πάρει δύσκολη απόφαση. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι δεν χρειάστηκε να παρέμβει ούτε μία φορά το VAR.

ΓΚΟΛ: 6′ Ποντένσε, 41′ και 45+2′ Ελ Αραμπί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 44′ Σεμέδο, 60′ Ελαμπντελαουί, 68′ Καμαρά, 88′ Σουντανί

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Κνετ, Λιάβας (69′ Καββαδίας), Γιοβάνοβιτς, Τσιγγάρας (54′ Τσιγγάρας), Ταχάρ, Ντίας, Σανιά, Λουσέρο, Μπαΐροβιτς (63′ Ντάλσιο), Αριγίμπι, Μαρσιάλ.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά (71′ Μπρούνο), Μασούρας, Ποντένσε (57′ Ποντένσε), Σουντανί, Ελ Αραμπί (64′ Μπουχαλάκης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 0-3: Πρωταθλητής Χειμώνα με τριάρα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.