ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

«Πεντάρα» με πλουραλισμό και γκολάρες!

Έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ και τον Λάζαρο να ντεμπουτάρει ανεπίσημα με ασίστ, ο Ολυμπιακός συνέτριψε την Μποτοσάνι με 5-0 στο Σβατς.

Στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, που διεξήχθη στο Σβατς της Αυστρίας, ο Ολυμπιακός ήταν «καταιγιστικός», επικρατώντας της Μποτοσάνι με το επιβλητικό 5-0.

Ο Ολυμπιακός πρέσαρε πολύ καλά και είχε ποιοτικές και αποτελεσματικές στιγμές στο παιχνίδι του. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως σκόραραν πέντε διαφορετικοί παίκτες (Γκερέρο, Φορτούνης, Καμαρά, Βέργος, Βρουσάι), ενώ τα τέσσερα από τα πέντε γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος είχε την πρώτη του ασίστ, στην πρώτη ανεπίσημη συμμετοχή του, ενώ και τα πέντε γκολ ήταν εντυπωσιακά σε δημιουργία και εκτέλεση.

Ο Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε δύο διαφορετικές εντεκάδες και συνολικά τους 26 από τους 30 παίκτες που έχει στην αποστολή επί αυστριακού εδάφους. Και σε αυτό το φιλικό ματς, ο Ολυμπιακός είχε την υποστήριξη οπαδών του από τη Θύρα 7 Μονάχου και Νυρεμβέργης, όπως και από άλλες πόλεις προκειμένου να δουν από κοντά την αγαπημένη τους ομάδα.

Ο αγώνας

Μπορεί κατά τη διάρκεια του αγώνα ο ήλιος να είχε κάνει την εμφάνισή του στο Σβατς, αλλά το μικρό γήπεδο είχε «κρατήσει» νερό σε αρκετά σημεία, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να απειλήσει κυρίως από τα άκρα, ενώ βασική στόχευση ήταν η πίεση προς τον αντίπαλο προκειμένου να τον οδηγήσουν σε λάθη. Το δίδυμο Ρομαό-Ανδρούτσος στο χώρο του κέντρου αντιμετώπισε κάποια προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας, αν και ο Ολυμπιακός είχε υπέρ του την κατοχή (66%-34%). Οι «ερυθρόλευκοι» απειλούσαν κυρίως από τα άκρα. Παρά το ανεπίσημο ντεμπούτο του, ο Μασούρας έπαιξε με θράσος στο δεξί άκρο της άμυνας και πήρε πρωτοβουλίες. Ο Λάζαρος άρχισε αριστερά, αλλά μετά το πρώτο τέταρτο μετατοπίστηκε στο δεξί «φτερό», όπου είναι ξεκάθαρο ότι αποδίδει καλύτερα.

Η πρώτη απειλή του Ολυμπιακού σημειώθηκε στο 9ο λεπτό: ο Πάρντο ελίχθηκε από τα δεξιά, κάνοντας διαδοχικές ντρίμπλες και προσποιήσεις. Ο Κολομβιανός εξτρέμ έβγαλε τη σέντρα από το όριο της της μεγάλης περιοχής και ο Γκερέρο έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο αριστερό δοκάρι και κατέληξε άουτ. Στο 26′, ο Τσιμίκας τροφοδότησε τον Πάρντο με βαθιά μπαλιά, ο Μιρόν γλίστρησε, και ο Κολομβιανός βρέθηκε απέναντι στον Μπράνζα, αλλά πλάσαρε χαμηλά και αδύναμα, με συνέπεια να μπλοκάρει ο αντίπαλος τερματοφύλακας, αν και υπήρχε η λύση του Γκερέρο (κεντρικά στην περιοχή). Ωστόσο, στο 41′, έγινε το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Η φάση ξεκίνησε από πάσα του Νικολάου. Ο Χριστοδουλόπουλος έγινε αποδέκτης της μπάλας και εφόρμησε προς την αντίπαλη εστία. Έπαιξε το ένα-δύο με τον Μάριν και βρέθηκε απέναντι στον Μπράνζα, «σερβίροντας» έτοιμο γκολ στον Γκερέρο, ο οποίος με αριστερό πλασέ σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Μποτοσάνι έκανε λίγα πράγματα. Η μοναδική καλή της στιγμή σημειώθηκε στο 28′, μετά το αβίαστο λάθος του Ρομαό. Ο Γκολόφκα βρέθηκε από θέση μέσα αριστερά απέναντι στον Γιαννιώτη και πλάσαρε, αλλά ο Σισέ με προβολή έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Το μοναδικό μελανό σημείο στο παιχνίδι του Ολυμπιακού, σε αυτό το διάστημα, ήταν κάποια γυρίσματα προς τα πίσω και τον Γιαννιώτη. Λόγω του βρεγμένου αγωνιστικού χώρου, ήταν δύσκολη η αντιμετώπισή τους και στο 17′ λίγο έλειψε να κάνει το λάθος ο τερματοφύλακας των Πειραιωτών.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Πέδρο Μαρτίνς να διαφοροποιεί ολόκληρη την εντεκάδα. Το 2-0, όμως, έγινε γρήγορα! Στο 50′, ο Φορτούνης βρήκε χώρο εκτός περιοχής και έτρεξε με την μπάλα. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός δοκίμασε ένα δεξί σουτ και η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία της εστίας των Ρουμάνων. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, μέχρι ενός σημείου, για τα δεδομένα της εποχής.

Στο 57′, ο Ρόμαν εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Μπούρκα πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Ελαμπντελαουί έδιωξε με το κεφάλι πριν η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Στην αντεπίθεση, ο Τζούρτζεβιτς βγήκε σε θέση τετ α τετ και προτίμησε να σουτάρει, παρά να πασάρει στον αμαρκάριστο Φετφατζίδη, με αποτέλεσμα ο αντίπαλος τερματοφύλακας να αποκρούσει. Ένα λεπτό αργότερα (58′), ο Καμαρά έδειξε ξανά την ποιότητά του. Δέχθηκε την πάσα από τον Βρουσάι και με «ξερό» δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας, κάνοντας το 3-0.

Από εκεί και πέρα, η Μποτοσάνι έκανε και αυτή με τη σειρά της μαζικές αλλαγές, με συνέπεια να πέσει κάπως ο ρυθμός. Στο 69′, η ρουμανική ομάδα απείλησε: ο Κόρμπαν έκανε το επικίνδυνο γύρισμα από δεξιά, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Χουτεσιώτη, να εμπλακεί κάποιος συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας. Από το 77′ και μετά, ο Πέδρο Μαρτίνς δοκίμασε σύστημα 4-4-2, αλλά και 3-5-2, με την είσοδο του Μάνου, ενώ στο 85′ ο Βρουσάι σέντραρε από αριστερά με το δεξί, ο Φορτούνης έπιασε τη γυριστή κεφαλιά, με τον τερματοφύλακα Παπ (έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο) να αποκρούει σε κόρνερ. Σε εκείνο το σημείο, μπήκε στο ματς ο Βέργος και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα! Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Έλληνας επιθετικός με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία, «γράφοντας» το 4-0. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στο 88′ ο Βρουσάι, με έξοχη ατομική ενέργεια και ασύλληπτο δεξί φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί «παραθυράκι» της αντίπαλης εστίας.

Να σημειωθεί πως χρόνο συμμετοχής πήραν οι 26 από τους 30 ποδοσφαιριστές που βρίσκονται στην Αυστρία. Δεν αγωνίστηκαν οι δύο τερματοφύλακες, Σκαφίδας και Καράδαης, όπως και οι ανέτοιμοι Κούτρης, Νικόλης.

Ολυμπιακός – Μποτοσάνι 5-0

ΓΚΟΛ: 41′ Γκερέρο, 50′ Φορτούνης, 58′ Καμαρά, 86′ Βέργος, 88′ Βρουσάι

Ολυμπιακός (Α’ Ημίχρονο): Γιαννιώτης, Μασούρας, Σισέ, Νικολάου, Τσιμίκας, Ρομαό, Ανδρούτσος, Πάρντο, Μάριν, Χριστοδουλόπουλος, Γκερέρο.

Ολυμπιακός (Β’ Ημίχρονο): Χουτεσιώτης, Ελαμπντελαουί, Ένγκελς (80′ Ευαγγέλου), Βούκοβιτς, Σάλιακας (77′ Μάνος), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Φετφατζίδης (86′ Μανθάτης), Φορτούνης, Βρουσάι, Τζούρτζεβιτς (86′ Βέργος).

Η σύνθεση της Μποτοσάνι (Κοστέλ Ενάτσε): Μπράνζα, Μπούρκα, Μιρόν, Πάπα, Γκολόφκα, Ροντρίγκες, Ντουμίτρας, Οάιντα, Ρόμαν, Μπρέκαλο, Τσιτόσκα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Πεντάρα» με πλουραλισμό και γκολάρες!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.