ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Βόλφσμπεργκερ – Ολυμπιακός 0-1: Οι… παλιοί ξέρουν!

Βόλφσμπεργκερ - Ολυμπιακός 0-1: Το πρώτο φιλικό των Πειραιωτών στην Αυστρία, στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας...

Βόλφσμπεργκερ – Ολυμπιακός 0-1: Το πρώτο του φιλικό για τη σεζόν 2021-22, έδωσε ο Ολυμπιακός στην Αυστρία.

Βόλφσμπεργκερ – Ολυμπιακός 0-1: Αντιμετώπισε η ομάδα του Πειραιά τη Βόλφσμπεργκερ και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0. Σε ένα ματς στο οποίο κατάφερε στο δεύτερο μέρος να παίξει το ίδιο ποδόσφαιρο με πέρσι, αφού ήταν περισσότερο μέσα στην ενδεκάδα οι βασικοί.

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός έπαιξε με σύστημα 4-4-2, όποτε και έπαιξε ο Τικίνιο μαζί με τον Ελ Αραμπί στο ματς.

Αντιθέτως, στο δεύτερο μέρος χρησιμοποίησε το σύστημα 4-3-3, με όλους τους παίκτες από την περσινή σεζόν.

Βόλφσμπεργκερ – Ολυμπιακός: Στον Τικίνιο τα βλέμματα

Όπως ήταν αναμενόμενο στο πρώτο ημίχρονο της φιλικής αναμέτρησης του Ολυμπιακού, όλα τα βλέμματα ήταν πάνω στον Τικίνιο Σοάρες. Είναι ένα από τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα των Πειραιωτών και έπαιξε ως βασικός στο ματς με τη Βόλφσμπεργκερ.

Πήρε τη θέση του στην επίθεση, δίπλα στον Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Στα πρώτα λεπτά ο Τικίνιο έδειχνε πως ήθελε λίγο χρόνο προσαρμογής, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά στο φιλικό έβρισκε τα πατήματά του. Έδειξε παράλληλα κάπως «βαρύς», αλλά είναι κάτι λογικό αφού είχε να αγωνιστεί αρκετό καιρό μετά τις διαφορές του με την ομάδα στην Ιαπωνία.

Είχε τις ευκαιρίες του για γκολ, χωρίς όμως να το πετυχαίνει.

Η ομάδα της Αυστρίας είχε στην αρχή τις στιγμές της για γκολ, αλλά έμεινε το μηδέν. Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 6′, ο οποίος έκανε σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Βόλφσμπουργκ.

Στο 7′ έγινε το γύρισμα μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Βίσινγκερ από κοντά έκανε το πλασέ, αλλά ο Τζολάκης κατάφερε να διώξει!

Λίγα λεπτά μετά, στο 27′ έγινε αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Φορτούνη. Τη θέση του πήρε ο Αποστολόπουλος, ο οποίος πήγε στ’ αριστερά της άμυνας, ο Ανδρούτσος πήγε δεξιά και ο Βρουσάι έγινε αριστερό εξτρέμ.

Δέκα λεπτά μετά, 37′, ο Αποστολόπουλος μετά από ωραία ενέργεια γύρισε στον Τικίνιο. Ο Βραζιλιάνος βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το πλασέ, αλλά πρόλαβε αμυντικός και έβαλε την κόντρα. Και στο 41′, ο Τικίνιο είχε δοκάρι με το κεφάλι μετά από κόρνερ του Τιάγκο Σίλβα!

Στο 44′ όμως απάντησε η Βόλφσμπεργκερ και είχε δοκάρι ο Ντιένγκ σε πλασέ που επιχείρησε.

Ο Βαλμπουενά έγινε… μαέστρος

Στο δεύτερο μέρος ο Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε το σύστημα 4-3-3. Πλέον η ενδεκάδα των Πειραιωτών αποτελούταν από παικτες οι οποίοι αγωνίστηκαν και πέρσι όλοι μαζί.

Έτσι ο Ολυμπιακός κατάφερε να βγάλει καλύτερη εικόνα στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης και μπόρεσε να σημειώσει και το γκολ που του έλειπε. Οι Πειραιώτες είχαν αρκετές ευκαιρίες, τόσο με τον Μασούρα, όσο όμως και με τον Χασάν.

Ο Αιγύπτιος όμως ήταν αυτός ο οποίος «ξεκλείδωσε» την άμυνα της Βόλφσμπεργκερ στο 62′. Γέμισμα του Βαλμπουενά από εκτέλεση φάουλ, κεφαλιά του Χασάν από κοντά και 0-1 για τον Ολυμπιακό στον αγώνα!

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός μπορούσε να σημειώσει και άλλο γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε. Με τον Βαλμπουενά σε όλο το δεύτερο ημίχρονο να δείχνει αρκετά ορεξάτος και να δείχνει ότι έχει βρει τον καλό του εαυτό.

Έτσι ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 στο πρώτο του φιλικό για τη νέα σεζόν, με τον Χασάν να σημειώσει και το πρώτο γκολ της αγωνιστικής περιόδου.

Να σημειωθεί πως την Κυριακή οι Πειραιώτες θα δώσουν το δεύτερό τους φιλικό στην Αυστρία, στις 19:00 ώρα Ελλάδας κόντρα στην Κράσνονταρ.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Ματιέ Βαλμπουενά έδειξε πολλά καλά στοιχεία στο φιλικό. Σίγουρα δεν ήταν ματς για πολλά συμπεράσματα, αλλά είναι σημαντικό που ο Γάλλος μετά από μία σεζόν στην οποία ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμούς, έδειξε τόση διάθεση. Ήταν και αυτός ο οποίος έβγαλε την ασίστ στο γκολ του Χασάν.

UP: Ο νεαρός Αποστολόπουλος αγωνίστηκε για πρώτη φορά με την πρώτη ομάδα του Ολυμπιακού. Αγωνίστηκε για λίγα λεπτά, αλλά τον κρίνουμε ως καλό στο ματς γιατί μπήκε μέσα με θράσος και έδειξε πράγματα.

DOWN: Στην κατηγορία αυτή όχι για την απόδοσή του, άλλωστε δε γινόταν στο πρώτο φιλικό να κριθεί κάποιος ως κακός σε απόδοση, αλλά για την ατυχία του. Ο λόγος για τον Κώστα Φορτούνη ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Άτυχος ο Έλληνας μέσος, τραυματίστηκε στο αριστερό γόνατο.

ΓΚΟΛ: 62′ Χασάν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45+1′ Παπασταθόπουλος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Βόλφσμπεργκερ: Κόφλερ, Μπαουμγκάρτνερ, Ντέντιτς, Ντιένγκ, Λίτγκεμπ, Λιντλ, Λοχοσβίλι, Σέρτζερ, Στράτζνιγκ, Βίσινγκερ, Βέρνιτζνιγκ.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Τζολάκης (31′ Καραργύρης – 60′ Κρίστινσον), Φορτούνης (27′ λ.τρ. Αποστολόπουλος – 46′ Ρέαμπτσιουκ), Τιάγκο (46′ Εμβιλά), Αβραάμ (46′ Σεμέδο), Ανδρούτσος (46′ Λαλά), Σωκράτης (46′ Αποστολόπουλος), Βρουσάι (46′ Εμβιλά), Πέπε (46′ Καμαρά), Ραντζέλοβιτς (46′ Μασούρας), Ελ Αραμπί (46′ Βαλμπουενά), Τικίνιο (46′ Χασάν).