Παναθηναϊκός – Άρης 1-0: «Πράσινη» παράνοια στο 90+2′ – Σπάει τα κοντέρ!

Διαβάστε αναλυτικά πώς γράφτηκε η ιστορία του ματς Παναθηναϊκός - Άρης και δείτε τα highlights

Παναθηναϊκός – Άρης: Με γκολ του Άντραζ Σπόραρ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση των παικτών του Άλαν Πάρντιου, επικράτησε 1-0 και έκανε το τρομερό 9×9!

Με 10 παίκτες τελείωσαν οι Θεσσαλονικείς την αναμέτρηση στο κατάμεστο και καυτό γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας λόγω αποβολής του Λουίς Πάλμα στο 90+6′.

Για δευτερόλεπτα αγωνίστηκε ο Αϊτόρ, αφού μόλις πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Γιώργο Βαγιαννίδη.

Από το 1994-95 είχε να εκκινήσει με 9×9 ο Παναθηναϊκός, ο οποίος απέδειξε γι’ ακόμα μία φορά ότι δεν αστειεύεται φέτος.

Παναθηναϊκός – Άρης: Η εικόνα του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός άρχισε για πρώτη φορά από τον Φεβρουάριο (σ.σ. με εξαίρεση το αδιάφορο βαθμολογικά ντέρμπι της Τούμπας για τα περυσινά πλέι οφ) χωρίς τον Αϊτόρ στο αρχικό του σχήμα, ενώ στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Φώτης Ιωαννίδης και όχι ο Άντραζ Σπόραρ.

Ο Άρης, από την πλευρά του, αγωνίστηκε επί της ουσίας με δύο δεξιά μπακ (κατά συνθήκη δεξιός εξτρέμ ο Σαλέμ Εμπακατά), σε διάταξη 4-2-3-1.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βελτιώθηκε πολύ στο αμυντικό σκέλος, εν συγκρίσει με τα προηγούμενα ματς, χάρη στην πολύ καλή παρουσία του Πίτερ Ετεμπό, ο οποίος ανέκοψε αρκετές επιθέσεις των γηπεδούχων.

Γενικώς ο Άρης, αν εξαιρεθεί το πρώτο δεκάλεπτο, όπου ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος, έδειχνε να είναι πιο ισορροπημένος στον αγωνιστικό χώρο.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 4′ με σουτ του Άνταμ Τσέριν που κόντραρε στον Φαμπιάνο και πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 9′ ήταν η σειρά του Ιωαννίδη να πλασάρει και να στέλνει την μπάλα άουτ, ενώ στο 12′ ο Μπερνάρ υποχρέωσε τον Χουλιάν Κουέστα σε σπουδαία απόκρουση.

Έκτοτε, ο Άρης ισορρόπησε την κατάσταση και απείλησε με σουτ του Χουάν Ιτούρμπε στο 15ο λεπτό (κόντρα στον Μπαρτ Σένκεφελντ και κόρνερ).

Το πρώτο 20λεπτο ήταν πολύ καλό, εν αντιθέσει με το υπόλοιπο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου.

Με ελάχιστες φάσεις κύλησε το δεύτερο μέρος, δεδομένου ότι ο Άρης είχε στηθεί πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο.

Οι εντάσεις και οι αψιμαχίες είχαν ως αποτέλεσμα να σταματήσει αρκετές φορές το παιχνίδι, με αποκορύφωμα ένα σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μπένιαμιν Βέρμπιτς στο 59′.

Ο Πάρντιου έβαλε τους Λουίς Πάλμα και Αντρέ Γκρέι, ενώ ο Γιοβάνοβιτς απάντησε με τον Σπόραρ.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε δίχτυα στο 68′ με τον Μπερνάρ, όμως, σκορ δεν υπήρξε, αφού έπειτα από χρήση VAR, ο διαιτητής έκρινε ότι ο Βέρμπιτς είχε κάνει φάουλ στον Ετεμπό.

Λίγο αργότερα, ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τον Αϊτόρ και τον Ένις Τσόκαϊ, αλλά ο Ισπανός τραυματίστηκε δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και αντικαταστάθηκε από τον Γιώργο Βαγιαννίδη.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να πολιορκούν την άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι συσπειρώθηκαν στην περιοχή τους για να κρατήσουν το 0-0. Δεν τα κατάφεραν.

Ο Γιοβάνοβιτς έδωσε οδηγία στους παίκτες του να παραμείνουν συγκεντρωμένοι, δεδομένου ότι ο διαιτητής έδωσε 9 λεπτά καθυστερήσεις. Δικαιώθηκε!

Στο 90+2′ ο πολύ καλός σήμερα Βέρμπιτς εκτέλεσε φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, ο Σπόραρ πήρε την κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Κουέστα και άνοιξε το σκορ!

Ο Άρης ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Πάλμα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων για επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον Τσόκαϊ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Άρης 1-0: «Πράσινη» παράνοια στο 90+2′ – Σπάει τα κοντέρ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.