Παναθηναϊκός – Άρης 1-1: Μοιράστηκαν γκολ και δοκάρια – Αποθέωση στον Γιοβάνοβιτς (vid)

Διαβάστε πώς εξελίχθηκε η αναμέτρηση Παναθηναϊκός - Άρης στο «Απ. Νικολαΐδης»

Παναθηναϊκός – Άρης: Ισόπαλη με σκορ 1-1 έληξε η αναμέτρηση του «Απ. Νικολαΐδης» για τη 10η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, η οποία αποθεώθηκε για τη συνολική φετινή της προσπάθεια ασχέτως αν δεν ήρθε κάποιος τίτλος, προηγήθηκε στο 6′ με τον Λάσλο Κλάινχαϊσλερ.

Ο Άρης ισοφάρισε στο 25′ με τον Χουάν Ιτούρμπε και είχε χαμένο πέναλτι με τον Αμπουμπακάρ Καμαρά στο 77′ (απέκρουσε ο Γιούρι Λοντίγκιν).

Οι δύο ομάδες άγγιξαν τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά αμφότερες σημάδεψαν τα αντίπαλα δοκάρια.

Παναθηναϊκός – Άρης: Η εικόνα του αγώνα

Μόλις έξι λεπτά χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός για να ανοίξει το σκορ, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ, ο Λάσλο Κλάινχαϊσλερ πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Μάριο Σιαμπάνη.

Ο ίδιος παίκτης απείλησε με δεύτερο γκολ στο 14′, αλλά αυτή τη φορά ο Σιαμπάνης μπλόκαρε την μπάλα.

Ο Άρης ισοφάρισε στο 25ο λεπτό με ατομική προσπάθεια του Χουάν Ιτούρμπε, ο οποίος απέσπασε την μπάλα από τον Ρούμπεν Πέρεθ, απέφυγε τον Χόρντουρ Μάγκνουσον και νίκησε τον Γιούρι Λοντίγκιν.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για χέρι του άσου των φιλοξενούμενων, όμως, έπειτα από χρήση VAR, ο Θανάσης Τζήλος έδειξε σέντρα.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε τόσο από αριστερά (34′) όσο από δεξιά (35′) να ανακτήσει το προβάδισμα, ενώ πιο κοντά στο γκολ έφτασε στο 37′ με τους Φώτη Ιωαννίδη και Μπερνάρ.

Εν όψει β’ ημιχρόνου, ο Τόλης Τερζής αντικατέστησε τους Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, Αντρέ Γκρέι και Ραφαήλ Σγουρό με τους Λουίς Πάλμα, Αμπουμπακάρ Καμαρά και Λούκας Ρουπ αντίστοιχα.

Ο Κλάινχαϊσλερ δοκίμασε την ετοιμότητα του Σιαμπάνη στο 59′ με σουτ (μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Άρη), ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Καμαρά σούταρε και υποχρέωσε τον Λοντίγκιν στο πρώτο «όχι».

Το δεύτερο και σαφώς πιο δύσκολο «όχι» δόθηκε στο 77′, όταν ο Καμαρά κέρδισε πέναλτι από τον Μάγκνουσον, ανέλαβε την εκτέλεση και ο Λοντίγκιν επέλεξε ορθώς τη δεξιά του γωνία για να πέσει.

Στο ενδιάμεσο, ο Άνταμ Τσέριν είχε αντικαταστήσει τον Μπερνάρ, ο Άντραζ Σπόραρ τον Φώτη Ιωαννίδη, ο Σεμπαστιάν Παλάσιος τον Δημήτρη Κουρμπέλη και ο Ματέο Γκαρσία τον Χουάν Ιτούρμπε.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι: ο Παναθηναϊκός στο 81′ με γυριστή κεφαλιά του Κλάινχαϊσλερ στο δεξί, ο Άρης στο 84′ με δυνατό σουτ του Ντάριντα στο οριζόντιο.

Η ευκαιρία των γηπεδούχων ήταν διπλή, αφού στην επαναφορά ο Ζβόνιμιρ Σάρλια σημάδεψε την πλάτη του Σιαμπάνη.

Ο Γιοβάνοβιτς έκλεισε τις αλλαγές του, βάζοντας τον Τιμοτέους Πούχατς αντί του Χουάνκαρ και τον Μπένιαμιν Βέρμπιτς αντί του Λάσλο Κλάινχαϊσλερ, ενώ ο Τερζής με τον Φαμπιάνο αντί του Βλάντιμιρ Νταρίντα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (83′ Πούχατς), Πέρεθ, Κουρμπέλης (77′ Παλάσιος), Μαντσίνι, Μπερνάρ (65′ Τσέριν), Κλάινχαϊσλερ (84′ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (65′ Σπόραρ).

ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Ενκουλού, Πίρσμαν, Οντουμπάτζο, Μαζικού, Σγουρός (46′ Ρουπ), Ετέμπο, Νταρίντα (90+2′ Φαμπιάνο), Ιτούρμπε (65′ Γκαρσία), Χριστοδουλόπουλος (46′ Πάλμα, Γκρέι (46′ Καμαρά).

Η αποθέωση στον Γιοβάνοβιτς

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Άρης 1-1: Μοιράστηκαν γκολ και δοκάρια – Αποθέωση στον Γιοβάνοβιτς (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.