Παναθηναϊκός – Ιωνικός 1-0: Πρώτο τρίποντο με Αϊτόρ (vds)

Ο Παναθηναϊκός με το πέναλτι του Αϊτόρ έκαμψε την αντίσταση του Ιωνικού νικώντας τον με 1-0.

Παναθηναϊκός – Ιωνικός: Το τελικό σκορ δεν λέει πάντα την αλήθεια, αλλά έχει τη σημασία του. Για το «τριφύλλι» το κομβικό είναι ότι δεν λάθεψε στην πρεμιέρα. Μπορεί να αγχώθηκε, να μην του βγήκαν κάποια πράγματα και να είχε τη δυνατότητα να «καθαρίσει» και πιο εύκολα το ματς.

Αυτό που μετράει είναι πως η νίκη ήρθε και συνδυάστηκε έτσι με το μπαμ και τους πανηγυρισμούς που ξέσπασαν πριν το ματς για την ανακοίνωση της μεταγραφής του Μπερνάρντ. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι. Δεν τέλειωσαν κάποιες φάσεις, δεν βρήκαν ανοιχτούς χώρους και κάπως έτσι το 1-0 έμεινε έως το φινάλε.

Ο Ιωνικός κατέβηκε για να αμυνθεί. Έψαξε κάποιες αντεπιθέσεις, μία καλή βρήκε με τον Μάντζη και αφού δεν προηγήθηκε εκεί, δεν έκανε πολλά μετά. Είχε διπλή ζώνη άμυνας μέχρι και στις καθυστερήσεις. Δεν ρίσκαρε για να ψάξει τη ισοφάριση και έφυγε με άδεια χέρια από τη Λεωφόρο.

Το ματς ξεκίνησε με κάποιες τελικές του Παναθηναϊκού. Καλύτερη όλων το τετ α τετ του Σπόραρ στο 8′. Ο Ιωνικός στο 22′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μάντζη ή αν θέλετε ο Μπρινιόλι του είπε «όχι». Ο Σπόραρ συνέχισε να απειλεί και να δημιουργεί προβλήματα και στις καθυστερήσεις πρόλαβε τον Χουτεσιώτη και πήρε πέναλτι. Ο Αϊτόρ το εκτέλεσε στο 45’+3 και έκανε το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία καλή ευκαιρία του ορεξάτου γενικά Τσέριν. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία καλή ευκαιρία του ορεξάτου γενικά Τσέριν. Από δική του κάθετη στο 59′ ο Σπόραρ έχασε σημαντική ευκαιρία και στη συνέχεια άρχισαν οι αλλαγές τακτικής πρώτα από τους φιλοξενούμενους. Ο Ιωνικός δεν άλλαξε στυλ, συνέχισε να περιμένει με αποτέλεσμα να κάνει εύκολη τη ζωή των γηπεδούχων. Δεν είχαν πίεση, κυκλοφορούσαν την μπάλα και κράτησαν έτσι άνετα το 1-0 έως το φινάλε έχοντας και μία ευκαιρία με τον Παλάσιος.

Αποθεώθηκε κατά την είσοδό του ο Βέρμπιτς. Με το ματς να έχει χάσει τον ρυθμό του, ο Σλοβένος έδωσε άλλο ενδιαφέρον στο τελευταίο τέταρτο. Σταδιακά θα μπαίνει και περισσότερο στο κλίμα. Τέλος, οι «πράσινοι» ενημέρωσαν πως ο τραυματισμός του Μάγκουσον δεν είναι σοβαρός.

Παναθηναϊκός – Ιωνικός 1-0

Σκόρερ: 45’+3 Αϊτόρ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβαν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον (33’ Πούγγουρας), Χουάνκαρ, Κουρμπέλης (84’ Αλεξανδρόπουλος), Ρουμπέν, Τσέριν, Παλάσιος, Σπόραρ (84’ Ιωαννίδης), Αϊτόρ (77’ Βέρμπιτς).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες, Βαλεριάνος, Άοσμαν, Μασάς (87’ Κοκκίνης), Μεντόσα (60’ Μίλο), Μάντζης (87’ Ελευθεριάδης), Ν. Ιωαννίδης (60’ Οφόσου).