Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός 1-0: Το 3×3 ήρθε νωρίς – Θα νικήσει και την ΑΕΚ;

Δείτε το γκολ του Μπένιαμιν Βέρμπιτς που έκρινε την αναμέτρηση Παναθηναϊκός - Λεβαδειακός για την 3η στροφή της Super League 1

Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός: Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επικράτησε 1-0 σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Super League 1.

Στο σχεδόν κατάμεστο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, οι «πράσινοι» πέτυχαν το 3×3 στο πρωτάθλημα χάρη σε γκολ του Μπένιαμιν Βέρμπιτς μόλις στο 3ο λεπτό.

Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του 28χρονου Σλοβένου με τη φανέλα του Παναθηναϊκού και, μάλιστα, στο ντεμπούτο του ως βασικός.

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν εξίσου καλοί εν συγκρίσει με τα παιχνίδια κόντρα σε Ιωνικό και ΟΦΗ, όμως, η νίκη είναι αυτή που μετράει.

Τώρα ο Παναθηναϊκός έχει μπροστά του το εντός έδρας ντέρμπι με την ΑΕΚ και θα παραταχθεί ως πρωτοπόρος.

Μάλιστα, παραμένει η μοναδική ομάδα που έχει το απόλυτο σε άμυνα και επίθεση.

Αναφορικά με τον αποψινό αγώνα, θα πρέπει να σταθούμε στην εμφάνιση του Άνταμ Τσέριν, ο οποίος ως «εξάρι» τα πήγε περίφημα, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο.

Προωθούσε σωστά την μπάλα, κρατούσε τη θέση του και είχε σωστές αντιδράσεις στο πρέσινγκ που ασκούσε ψηλά ο Λεβαδειακός.

Το γρήγορο γκολ σαν να κοίμισε τους γηπεδούχους, οι οποίοι πάντως δεν απειλήθηκαν, παρά μόνο από τις στατικές φάσεις του Πάουλο Βινίσιους.

Από το 61ο λεπτό κι έπειτα, ο νεοεισελθών Ρούμπεν Πέρεθ αγωνίστηκε ως «εξάρι», ο Αϊτόρ πήγε αριστερά και ο Τσέριν προωθήθηκε.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, ενώ το 1-0 παρέμεινε από τη στιγμή που ο Άντραζ Σπόραρ ηττήθηκε σε τετ-α-τετ με τον Ματέι Μάρκοβιτς στο 89ο λεπτό.

Να σημειωθεί ότι στο ημίχρονο του αγώνα τιμήθηκαν οι Γιάννης Καλιτζάκης, Κώστας Μαυρίδης, Σπύρος Λιβαθηνός και Νίκος Καρούλιας για την προσφορά τους στον Παναθηναϊκό.

Επίσης, την αναμέτρηση από τις σουίτες του γηπέδου παρακολούθησε ο σούπερ σταρ Μπερνάρντ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Πούγγουρας, Γκάνεα (82’ Σάντσες), Κουρμπέλης, Τσέριν, Παλάσιος, Αϊτόρ, Βέρμπιτς (61’ Πέρεθ), Σπόραρ (90’ Ιωαννίδης).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Κωνσταντινίδης, Βινίσιους, Μπαχανάκ, Βήχος, Μπελμόντ (81’ Βουτσάς), Μεχία, Χάμοντ (46’ Λιάγκας), Βρακάς (66’ Νίκας), Δούμτσιος, Λούα Λούα (46’ Μουτίνιο).

Δείτε το γκολ του Μπένιαμιν Βέρμπιτς που έκρινε την αναμέτρηση Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός 1-0: Το 3×3 ήρθε νωρίς – Θα νικήσει και την ΑΕΚ;», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.