Παναθηναϊκός: Ο Βέρμπιτς νίκησε τη νωχελικότητα

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ νωχελικός στο α' ημίχρονο του φιλικού με την Πάφο, όμως, στη συνέχεια ο Μπένιαμιν Βέρμπιτς έστειλε ελπιδοφόρο μήνυμα

Θετικότατο δείγμα έδωσε στο κυριακάτικο (4/12) φιλικό με την Πάφο (σκορ 2-2) ένας παίκτης που ο Παναθηναϊκός χρειάζεται πολύ στο υπόλοιπο της σεζόν. Ο λόγος για τον Μπένιαμιν Βέρμπιτς, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 62ο λεπτό και βοήθησε πολύ την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να αποφύγει την ήττα.

Με πέντε βασικούς παρατάχθηκαν οι «πράσινοι», στην επιστροφή του Σεμπαστιάν Παλάσιος μετά τον τραυματισμό του.

Ο Παναθηναϊκός αποδείχθηκε πολύ νωχελικός στο α’ ημίχρονο, γεγονός που επέφερε το 0-2. Και απέναντι στη Χάποελ Μπερ Σεβά κυνηγούσε στο σκορ, όμως, η εικόνα του ήταν αρκετά καλή. Για την ιστορία να αναφερθεί ότι η Πάφος βρήκε δίχτυα με τους Όνι Βαλακάρι (39′) και Χεφτέ Μπετανκόρ (45′).

Η κυπριακή ομάδα απώλεσε κι άλλες δύο σημαντικές ευκαιρίες για γκολ στο α’ μέρος, εν αντιθέσει με το «τριφύλλι» που απείλησε μόνο με ένα δυνατό σουτ του Χουάνκαρ που κόντραρε και βρήκε δοκάρι.

Στο β’ μέρος, αρχικά, ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τους Γιάννη Κώτσιρα, Φακούντο Σάντσες και Ένις Τσόκαϊ αντί των Σεμπαστιάν Παλάσιος, Χουάνκαρ και Τάσο Συμεωνίδη (γεννηθείς το 2004).

Μέχρι το 62′ είχαν μπει και οι Χόρντουρ Μάγκνουσον, Μπένιαμιν Βέρμπιτς, Γιώργος Σιδεράς, Γιώργος Κυριόπουλος, Αργύρης Καμπετσής.

Έκτοτε, κι αφού ο Άντραζ Σπόραρ είχε απειλήσει στο 56′ με κεφαλιά, ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε. Στο 77′, έπειτα από ατομική του ενέργεια, ο Βέρμπιτς κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα, ενώ στο 79′, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, ο Χρήστος Κρυπαράκος ισοφάρισε σε 2-2.

Εν κατακλείδι, η απόδοση του Βέρμπιτς, το γκολ του Κρυπαράκου και η εμφάνιση του Συμεωνίδη στο α’ μέρος, είναι τα τρία στοιχεία που κρατά ο σύλλογος.

Και φυσικά, αυτό που έχει γραφτεί πολλές φορές: Το γεγονός ότι αρνείται να χάσει ακόμη κι αν βρεθεί πίσω στο σκορ με 2-0. Μάλιστα, λίγο έλειψε να φτάσει και στην ολική ανατροπή με τον Καμπετσή στο 83′.

Δείτε τα highlights του φιλικού Πάφος – Παναθηναϊκός:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Ο Βέρμπιτς νίκησε τη νωχελικότητα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.