Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-1: Έσωσε την παρτίδα η ομάδα του Γιοβάνοβιτς με πέναλτι στο 90+13′!

Διαβάστε τι έγινε στο ντέρμπι Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός και δείτε τα highlights

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-1: Το πέναλτι του Άντραζ Σπόραρ στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων, απόφαση που αμφισβήτησαν έντονα οι φιλοξενούμενοι, χάρισε στην ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς τον βαθμό στο ντέρμπι «αιωνίων».

Οι ανώτεροι «ερυθρόλευκοι» είχαν προηγηθεί στο 84′ με γκολ του Πεπ Μπιέλ και κρατούσαν σφικτά τη νίκη, όμως, μία αχρείαστη προέκταση του χεριού του Γκονσάλο Άβιλα πάνω στον Φώτη Ιωαννίδη στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, άλλαξε τη μοίρα του ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Παναθηναϊκός δεν συνέχισε το νικηφόρο σερί (είχε 10/10), ωστόσο κατάφερε να διατηρηθεί στο +10 από τον Ολυμπιακό.

Δείτε τι αναφέρει ο κανονισμός για το πέναλτι και ποιο ήταν το λάθος του διαιτητή Γιάκομπ Κέλετ στην επίμαχη φάση.

Η εικόνα του αγώνα

Στο μισό γήπεδο έπαιξε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίωρο, παραθέτοντας πολυπρόσωπο κέντρο και ασκώντας πίεση στη μεσαία γραμμή.

Με αυτήν την τακτική, ο Μίτσελ πέτυχε να περιορίσει τα ατού των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν μεγάλες αποστάσεις και δυσκολεύονταν να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στην ομάδα του Πειραιά, όταν στο 12′, από γύρισμα του Χουάνγκ Ιν-Μπομ, o Πεπ Μπιέλ έκανε το σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Φακούντο Σάντσες.

Ο Μίτσελ ζητούσε από τον Χάμες Ροντρίγκες να κινείται κοντά στον Σεντρίκ Μπακαμπού, όταν η ομάδα του βρισκόταν στην επίθεση.

Στον αντίποδα, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προσδοκούσε μεγαλύτερη ηρεμία από τους παίκτες του, αξιώνοντας από τον Άνταμ Τσέριν να μην έχει μεγάλη απόσταση από τον Ρούμπεν Πέρεθ.

Σταδιακά, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, κέρδισε μέτρα στο χορτάρι και ήταν πολύ πιο απειλητικός από τον αντίπαλό του.

Παράλληλα, ο Παναθηναϊκός άρχισε να μην βγάζει μεγάλη σιγουριά στα μετόπισθεν, με αποκορύφωμα δύο ενέργειες του Αλμπέρτο Μπρινιόλι (τη μία ρίσκαρε, ντριμπλάροντας τον Μπακαμπού, την άλλη προώθησε απρόσεκτα την μπάλα και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους, μέσω του Χάμες, να απειλήσουν από το πουθενά στο 23′).

Οι γηπεδούχοι έκαναν τελική με τον Σεμπαστιάν Παλάσιος στο 19′, βρήκαν δίχτυα στο 30′, αλλά ο Αργεντινός ήταν οφσάιντ και άγγιξαν το γκολ στο 35′, όταν ο Μπένιαμιν Βέρμπιτς δεν πρόλαβε την μπάλα, δεδομένου ότι ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης άλλαξε ελαφρώς την πορεία της.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε το πρώτο ημίχρονο με μόλις δύο τελικές και χωρίς σουτ εντός περιοχής, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός κατέγραφε ακόμα μία καλή στιγμή, στο 32′, με τον Μπρινιόλι να βγάζει θεαματικά το σουτ του Γιώργου Μασούρα.

Ο Ιταλός, ναι μεν έκανε το λάθος στο 23′, στο β’ μέρος όμως ήταν εκείνος που κράτησε το 0-0 στο 61′ και το 62′ σε κεφαλιά του Παπασταθόπουλου και σουτ του Χάμες αντίστοιχα.

Στο μεταξύ, ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τον Γιάννη Κώτσιρα αντί του Σάντσες και τον Δημήτρη Κουρμπέλη αντί του Παλάσιος, ο οποίος τραυματίστηκε.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξαναβρεί δίχτυα με τον Σπόραρ στο 76′ (ήταν οφσάιντ), να αγγίξει το 1-0 στο 80′, έπειτα από λάθος στην άμυνα του αντιπάλου που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί ο Σλοβένος (τον ανέκοψε ο σπουδαίος Παπασταθόπουλος) και να απειλήσει εκ νέου στο 81′ με μακρινό σουτ του Ρούμπεν που έβγαλε ο Πασχαλάκης.

Κι εκεί που το μομέντουμ ήταν «πράσινο», στο 84′ ο νεοεισελθών Γιουσέφ Ελ Αραμπί κοντρόλαρε στην περιοχή των γηπεδούχων, ο Μπιέλ ήταν ολομόναχος, σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Χόρντουρ Μάγκνουσον και κατέληξε στα δίχτυα του Μπρινιόλι.

Ο Ολυμπιακός κρατούσε με άνεση το προβάδισμα που δικαιούνταν βάσει συνολικής απόδοσης, όμως, από το πουθενά, ο Άβιλα έκανε αντικανονική -σύμφωνα με τον διαιτητή Γιάκομπ Κέλετ- ενέργεια πάνω στον Ιωαννίδη και έδωσε πέναλτι στο 90+7′. Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενούμενων, οι οποίες εντάθηκαν μετά τη χρήση VAR από τη στιγμή που η απόφαση δεν άλλαξε. Ο Σπόραρ έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα και ισοφάρισε στο 90+13′.

Τα highlights του ντέρμπι Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-1: Έσωσε την παρτίδα η ομάδα του Γιοβάνοβιτς με πέναλτι στο 90+13′!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.