Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-1: Αγχώθηκε αλλά πέρασε ο «δικέφαλος» – Ραντεβού με Λαμία

Διαβάστε πώς γράφτηκε η ιστορία του ντέρμπι Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-1: Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου βρέθηκε πίσω στο σκορ στη ρεβάνς του «Απ. Νικολαΐδης», όμως, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τη Λαμία.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σαφές προβάδισμα από το 2-0 της Τούμπας, ενώ είχε μεσολαβήσει ο θρίαμβος (3-0) στο ίδιο γήπεδο για τη Super League.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έπαιξαν με τον Δημήτρη Κουρμπέλη και τον Ζβόνιμιρ Σάρλια στο κέντρο της άμυνας, ήταν στο κόλπο για 78 λεπτά.

Τελικά, ο Νέλσον Ολιβέιρα, έπειτα από δύο δοκάρια στο προηγούμενο ματς, κατάφερε να βρει δίχτυα με πέναλτι και να κλειδώσει την πρόκριση για την ομάδα του.

Ο επί σειρά ετών κοιμώμενος γίγαντας του ελληνικού ποδοσφαίρου Παναθηναϊκός αποχαιρέτησε το Κύπελλο Ελλάδας ως τροπαιούχος και τώρα στρέφει το βλέμμα του στο πρωτάθλημα.

Αποβολή του Κουρμπέλη ζήτησαν οι μεν, αποβολή του Ολιβέιρα οι δε, σε ένα ντέρμπι με πάρα πολλές εντάσεις, κάρτες και διακοπές.

Η εικόνα του αγώνα Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ:

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με μία ανομοιογενή τετράδα στην άμυνα (Γιώργος Βαγιαννίδης, Ζβόνιμιρ Σάρλια, Δημήτρης Κουρμπέλης, Τιμοτέους Πούχατς), αν και όπως όλα δείχνουν, οι δύο μπακ θα καθιερωθούν στο αρχικό σχήμα.

Ο μεν Βαγιαννίδης έχει τα φόντα για να προσφέρει περισσότερα από τους Γιάννη Κώτσιρα και Φακούντο Σάντσες στο build up, ο δε Πούχατς έχει προβλήματα στο αμυντικό σκέλος, όμως, ο Χουάνκαρ απέχει αρκετά από τον καλό του εαυτό.

Στην άλλη πλευρά, ο ΠΑΟΚ έπαιξε με τους βασικούς του και προωθημένο τον Νέλσον Ολιβέιρα, ο οποίος είχε παρακολουθήσει από τον πάγκο τα πρώτα 69 λεπτά του αγώνα της Τούμπας.

Την Κυριακή, ο Νάρεϊ είχε αρχίσει στο αριστερό άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής, ενώ απόψε ο Ραζβάν Λουτσέσκου τον τοποθέτησε στο δεξιό.

Στο πρώτο μέρος, αμφότερες οι ομάδες πίεσαν ψηλά για να εμποδίσουν την ανάπτυξη του αντιπάλου, με τον Παναθηναϊκό να μην αποφεύγει κάποια αβίαστα λάθη, τα οποία δεν του στοίχισαν.

Τα δυνατά μαρκαρίσματα, οι κάρτες, οι διαμαρτυρίες και οι συχνές διακοπές, ήταν τα κυρίαρχα συστατικά. Λογικό. Μία πρόκριση στα ημιτελικά ήταν το έπαθλο.

Ο Ένις Τσόκαϊ απείλησε στο 5′ με σουτ που μπλόκαρε ο Ντόμινικ Κοτάρσκι, ο Ολιβέιρα απάντησε στο 8′ με κεφαλιά που πέρασε άουτ και ο Σάρλια πρόλαβε να παραχωρήσει κόρνερ προ του Νάρεϊ στο 11′.

Ο ΠΑΟΚ είχε πιο πολλές αξιόλογες τελικές. Ο Ντάντας επιχείρησε σουτ στο 12′, αλλά η μπάλα κατέληξε στα σώματα. Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας έπραξε αναλόγως στο 17′, η μπάλα βρήκε στον Τσόκαϊ και στην επαναφορά ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έκανε νέο σουτ που πέρασε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα, έπειτα από μπαλιά του Μπερνάρ, ο Άνταμ Τσέριν είχε σπουδαία έμπνευση, σούταρε με ακρίβεια και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κοτάρσκι, υποχρεώνοντας την ομάδα του Λουτσέσκου στην πρώτη παραβίαση της εστίας της εν έτει 2023.

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε προς στιγμήν να διαχειριστεί το εις βάρος του γκολ, ώσπου στο 38′ ο αμαρκάριστος Ολιβέιρα έχασε σπουδαία ευκαιρία για ισοφάριση, όταν η κεφαλιά του από πολύ καλή θέση είχε κατεύθυνση προς την αγκαλιά του Γιούρι Λοντίγκιν.

Η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου μέρους είχε «πράσινο» χρώμα και καταγράφηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μπερνάρ επιτέθηκε κατά μέτωπο και την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε τον Άντραζ Σπόραρ. Ο Σλοβένος γύρισε το σώμα του με τρόπο που, θεωρητικά, θα τον βοηθούσε να εκτελέσει σωστά, ωστόσο το σουτ του ήταν απελπιστικά άστοχο.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Ντάνιελ Μαντσίνι να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του στον Παναθηναϊκό, λίγες ώρες μετά την ανακοίνωσή του.

Στον αντίποδα, ο Λουτσέσκου έβαλε τον Στέφαν Σβαμπ αντί του Ντόουγκλας Αουγκούστο, προκειμένου να φρεσκάρει τη μεσαία γραμμή της ομάδας του.

Ο Νάρεϊ βρήκε δίχτυα στο 52′, όμως, όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας βρισκόταν σε θέση οφσάιντ και 2 λεπτά αργότερα ο Μαντσίνι έχασε την ευκαιρία να γίνει… ήρωας στο ντεμπούτο του, αφού η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Ακόμα 2 λεπτά αργότερα, ο Δημήτρης Κουρμπέλης βρήκε με τον αγκώνα τον Νάρεϊ, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν δεύτερη κίτρινη, αλλά ο Βίλγιανεν δεν συμφώνησε.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε εκ νέου στο 64′ με σουτ του Τσέριν που μπλόκαρε ο Κοτάρσκι και στο 66′ ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τον Φακούντο Σάντσες αντί του Κουρμπέλη, ο οποίος είχε μια ενόχληση στο πόδι.

Παράλληλα, ο τεχνικός των γηπεδούχων έβγαλε τον Μπερνάρ και στη θέση του πέρασε τον Φώτη Ιωαννίδη, σε μία απέλπιδα προσπάθεια να έρθει το πολυπόθητο δεύτερο γκολ.

Τελικά, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που σκόραρε, συγκεκριμένα στο 78′ με πέναλτι του Ολιβέιρα (για χέρι του Τσέριν, έπειτα από κεφαλιά του Σβαμπ), παίρνοντας σαφές προβάδισμα πρόκρισης.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα κύλησαν με τον Λάσλο Κλάινχαϊσλερ να καταγράφει ντεμπούτο και να πιάνει ένα κακό σουτ από πλεονεκτική θέση για να ξαναβάλει στο κόλπο τη νέα του ομάδα, τον Ολιβέιρα να απειλεί με καλοζυγισμένη λόμπα στο 87′, τον Μπράντον Τόμας να αποβάλλεται 4 λεπτά μετά την είσοδό του για αγκωνιά στον Σάρλια και τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ να χάνει ευκαιρία για το 1-2 στις καθυστερήσεις.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ: Οι συνθέσεις

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Κουρμπέλης (66′ Σάντσες), Σάρλια, Πούχατς (80′ Χουάνκαρ), Πέρεθ, Τσόκαϊ (46′ Μαντσίνι), Τσέριν, Μπερνάρ (66′ Ιωαννίδης), Παλάσιος (80′ Κλάινχαϊσλερ), Σπόραρ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (85′ Βιεϊρίνια), Ντάντας, Αουγκούστο (46′ Σβαμπ), Νάρεϊ (79′ Τάισον), Κωνσταντέλιας (88′ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (88′ Μπράντον Τόμας).

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ: Tα highlights

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-1: Αγχώθηκε αλλά πέρασε ο «δικέφαλος» – Ραντεβού με Λαμία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.