Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-2: Απρόσμενος σωτήρας ο Γερεμέγεφ κόντρα στους πολύ καλούς «ασπρόμαυρους»

Με γκολ στην τελευταία φάση ο Παναθηναϊκός έσωσε τον βαθμό ισοφαρίζοντας σε 2-2 τον ΠΑΟΚ. Διαβασμένοι οι «ασπρόμαυροι», πέταξαν αρκετές ευκαιρίες οι «πράσινοι».

Ματσάρα με τα όλα της! Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-2 σε έναν αγώνα με καλό ρυθμό, τέσσερα τέρματα, πολλές φάσεις και εναλλαγές συναισθημάτων.

Ανώτερο συνολικά το «τριφύλλι», πιο καλά διαβασμένοι οι φιλοξενούμενοι. Περισσότερο βγήκε το πλάνο του Ραζβάν Λουτσέσκου. Εάν δεν είχε μουτζουρωθεί από την ισοφάριση στο φινάλε, θα μιλούσαμε για μία μεγάλη τακτικά νίκη του.

Διάβασε πολλά πράγματα σωστά ο Ρουμάνος. Από τα κενά που είχε ο Παναθηναϊκός μεταξύ άμυνας και μεσαίας γραμμής έως την πολύ κακή συμπεριφορά του στην πλευρά των Χουάνκαρ και Μπερνάρ. Δεν είναι τυχαίο που από εκεί μπήκαν τα γκολ του ΠΑΟΚ με ενέργειες του Ζίβκοβιτς.

Δεν βγήκε αμυντικά στον Ιβάν Γιοβάνοβιτς η μετατόπιση του Μπερνάρ αριστερά. Ο Ζίβκοβιτς είναι ο πιο φορμαρισμένος παίκτης του ΠΑΟΚ και δεν υπήρχε τρόπος να περιοριστεί. Απροετοίμαστοι οι «πράσινοι» για τις αντεπιθέσεις που δέχτηκαν και ανεξήγητα κακοί στο πρώτο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου. Στο τέλος μίλησε το βάθος του ρόστερ με τις αλλαγές να δίνουν τη λύση.

Το ματς

Εντυπωσιακά προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός. Λίγο έλειψε να σκοράρει στην πρώτη του φάση και πάλι με τον Τζούρισιτς, όπως είχε γίνει με την ΑΕΚ. Αυτή τη φορά το σουτ του στο 2′ σταμάτησε στο δοκάρι. Είχε και νέα τελική στα επόμενα λεπτά ο Σέρβος, ενώ γενικότερα το «τριφύλλι» ήταν καλύτερο στο πρώτο τέταρτο.

Από το πουθενά, όμως, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ. Στο 19′ αναπτύχθηκε ο ωραία, ο Ζίβκοβιτς βρήκε τον Κωνσταντέλια, εκείνος έκανε το τακουνάκι και ο Τόμας από κοντά σκόραρε για μία ακόμη φορά απέναντι στους «πράσινους».

Οι τελευταίοι έβγαλαν αντίδραση στην πορεία. Έβαλαν την μπάλα κάτω, απείλησαν με τον Κώτσιρα και σκόραραν τελικά με τον Παλάσιος στο 32′. Κινητικός ο Αργεντινός, που γενικά έβαζε δύσκολα τον Μπάμπα σχεδόν κάθε φορά που έπαιρνε την μπάλα.

Για κάποια λεπτά ο ΠΑΟΚ είχε χαθεί από το γήπεδο, αλλά στις αντεπιθέσεις ήταν εξαιρετικός. Το υπενθύμισε στο 40′ με τον Κωνσταντέλια. Είχε τις στιγμές του για δεύτερο τέρμα και ο Παναθηναϊκός, που γενικά ήταν ανώτερος στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού. Προειδοποίησε με τον Τόμας στο 49′, είχε δοκάρι στο 57′ με τον ίδιο παίκτη και γκολ ένα λεπτό αργότερα με τον Ζίβκοβιτς. Κλειδί σε αυτό η τρομερή ενέργεια του Τάισον και τα τεράστια κενά μεταξύ μεσαίας γραμμής και αμυντικής για τους γηπεδούχους.

Πριν το 1-2, πάντως, είχαν και εκείνοι μία μεγάλη ευκαιρία με το Παλάσιος. Στα επόμενα λεπτά, όμως, δεν έκαναν τίποτα. Ο Γιοβάνοβις ανακάτεψε την τράπουλα βάζοντας Μαντσίνι, Βέρμπιτς και τον Βιλένα, ενώ προς το τέλος έπαιξε το τελευταίο του χαρτί, αυτό του Γερεμέγεφ. Ο Ολλανδός ήταν εκείνος που με τα σουτ του έκανε αισθητή την παρουσία του, αλλά το γκολ δεν ερχόταν.

Προς το φινάλε ήταν λογικό να μείνει πίσω ο ΠΑΟΚ. Ο Παναθηναϊκός τον έκλεισε στα καρέ του και σφυροκοπούσε. Άγγιξε την ισοφάριση με τον Γεντβάι και τελικά τη βρήκε την ύστατη στιγμή. Δύο από τις αλλαγές, οι Μλαντένοβιτς και Γερεμέγεφ ήταν εκείνοι που έκαναν το 2-2 με τον πρώτο να σεντράρει και τον δεύτερο να σκοράρει στο 90’+6. Να σημειωθεί, πάντως, πως λίγο πριν ο Σαμάτα είχε σπαταλήσει μεγάλη ευκαιρία για το 1-3.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-2

Σκόρερ: 32′ Παλάσιος, 90’+6 Γερεμέγεφ – 19′ Τόμας, 58′ Ζίβκοβιτς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Γέντβαϊ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ (82’ Μλαντένοβιτς), Τζούρισιτς (70’ Βέρμπιτς), Αράο, Τσέριν (77’ Βιλένα), Παλάσιος (70’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης (82’ Γερεμέγεφ), Μπερνάρ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (61’ Οζντόεφ), Σβαμπ (71’ Μεϊτέ), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (62’ Ντεσπόντοφ), Τάισον (84’ Μουργκ), Τόμας (72’ Σαμάτα).