Παναθηναϊκός – Βόλος 2-0: Επιβλητική εμφάνιση και με το πόδι στο γκάζι πριν το ντέρμπι – Καρμανιόλα Φωτιάς και Σιδηρόπουλος

Τρίτη σερί νίκη πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος λύγισε τον Βόλο με 2-0. Αρνητικός πρωταγωνιστής ο διαιτητής Φωτιάς και ο VAR Σιδηρόπουλος.

Παναθηναϊκός – Βόλος: Το ήθελε πολύ, μπήκε αποφασισμένος από την αρχή για να το πάρει και το κατάφερε κρατώντας έτσι «πράσινη» την κορυφή.

Με 2-0 νίκησε το «τριφύλλι» τους Θεσσαλούς και πανηγύρισε έτσι τρίτο διαδοχικό τρίποντο. Έχοντας πλέον δύο παιχνίδια παραπάνω αύξησε στο +4 τη διαφορά από την ΑΕΚ και το βασικότερο είναι ότι θα πάει με καλή ψυχολογία στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό σε μία εβδομάδα.

Μετά από καιρό ο Παναθηναϊκός θύμισε την ομάδα του πρώτου γύρου. Είχε καλό ρυθμό, πολλές ευκαιρίες και αρκετούς παίκτες να πρωταγωνιστούν. Σημαντικό κέρδος ο Παλάσιος, ο οποίος μετά το γκολ του στη Θεσσαλονίκη μάλλον ανέβηκε ψυχολογικά. Θετικός και σκόρερ ο Κουρμπέλης, δραστήριος ο Μαντσίνι.

Δεν μπορεί να πει κανείς πολλά για τον Βόλο. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν σε ρόλο κομπάρσου. Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός και από τη στιγμή που δέχτηκε γκολ, όλα τελείωσαν για εκείνον.

Τέλος, αξίζει να γίνει ένα σχόλιο για τη διαιτησία στο Παναθηναϊκός – Βόλος. Ήταν από τις χειρότερες που έχουμε δει στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Βασίλης Φωτιάς μάλλον θα πρέπει να κάτσει σπίτι του για ένα χρονικό διάστημα μετά τα όσα έκανε στον συγκεκριμένο αγώνα. Για τρία πέναλτι φωνάζουν οι «πράσινοι». Εξ αυτών το ένα είναι εξόφθαλμο, ενώ αυτό που πήραν, δεν υπάρχει! Αυτά είναι τα σοβαρότερα, αλλά όχι τα μοναδικά λάθη που έκανε ο ρέφερι από τον σύνδεσμο Πέλλας. Από κοντά φυσικά και ο Τάσος Σιδηρόπουλος, που ήταν στο VAR.

Το ματς

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος άρχισε να χάνει ευκαιρίες από νωρίς. Στα 37” διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι του Εσκοβάλ, ενώ στο 9′ υπήρξαν νέες διαμαρτυρίες για μαρκάρισμα του ίδιου παίκτη στον Ιωαννίδη. Ένα λεπτό νωρίτερα ο Έλληνας φορ είχε αγγίξει το 1-0.

Παλάσιος, Μπερνάρντ και Μαντσίνι έκαναν ό,τι ήθελαν. Στο 18′ ο τελευταίος έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Κλέιμαν να του λέει «όχι», ενώ ένα λεπτό μετά ο Παλάσιος με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Κάπως έτσι έκλεισε το πρώτο εντυπωσιακό 20λεπτο και στη συνέχεια ο Βόλος προσπάθησε να ισορροπήσει. Ωστόσο, δεν τα κατάφερε. Συνέχισε να δέχεται φάσεις, αλλά λόγω τύχης, επιπολεότητας των αντιπάλων και ικανότητας του Κλέιμαν το 0-0 παρέμενε.

Όλα αυτά έως το 40′, όταν ο Παλάσιος ανατράπηκε από τον Σι. Φωτιάς και Σιδηρόπουλος για άγνωστους λόγους δεν είδαν παράβαση, η οποία θα έφερνε και δεύτερη κίτρινη στον αριστερό μπακ του Βόλου. Έτσι πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Βέβαια, ο Σι δεν έμεινε για πολύ ακόμη στο παιχνίδι. Ο Παλάσιος τον εξέθετε σχεδόν σε κάθε φάση και στο 50′ ο Γάλλος αποβλήθηκε. Δύο λεπτά μετά ο Παλάσιος είχε ξανά δοκάρι και τελικά ο γόρδιος δεσμός λύθηκε στο 59′. Από γύρισμα του Αργεντινού ο Κουρμπέλης έχοντας κάνει κίνηση ως φορ, νίκησε τον Κλέιμαν.

Η Λεωφόρος πήρε φωτιά, ο Παναθηναϊκός συνέχισε ακάθεκτος και στο 67′ πήρε πέναλτι με τον Παλάσιος. Δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι, πάντως. Ήταν περισσότερο μία προσπάθεια των Φωτιά και Σιδηρόπουλου να ρεφάρουν τα λάθη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σπόραρ εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών και έκανε στο 69′ το 2-0.

Στα τελευταία λεπτά έπεσε ο ρυθμός. Οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση, είχαν 1-2 καλές στιγμές ακόμη έως το σφύριγμα της λήξης, αλλά όχι κάποιο άλλο γκολ. Αντιθέτως, το διαιτητικό τιμ τα έκανε σαλάτα σε άλλη μία φάση, αυτή του 84′. Όταν δεν εντοπίστηκε αρχικά σε θέση οφσάιντ ο Χουάνκαρ, πήγε να δοθεί πέναλτι και στη συνέχεια διαπιστώθηκε η πρώτη παράβαση.

Παναθηναϊκός – Βόλος 2-0

Σκόρερ: 59′ Κουρμπέλης, 69′ πέν. Σπόραρ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (64’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ (86’ Πούχατς), Ρουμπέν, Κουρμπέλης (75’ Τσέριν), Μπερνάρ, Μαντσίνι (75’ Βέρμπιτς), Παλάσιος, Ιωαννίδης (64’ Σπόραρ).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Γκάγκι (87’ Μεσκίδα), Πιρές (62’ Κάτσε), Σι, Λούνα, Σιέλης, Κούτσιας (72’ Τσοκάνης), Εσκοβάλ, Τσιρίνος, Καρτάλης (46’ Οζέγκοβιτς).