ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Άλκμααρ – Παναθηναϊκός 3-0: Έχει πάρα πολύ δρόμο μπροστά του (vids)

ΆλκμααρΠαναθηναϊκός: Την ήττα με 3-0 γνώρισε η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο δεύτερο φιλικό της παιχνίδι επί ολλανδικού εδάφους.

Διούδης, Κώτσιρας, Σιδεράς, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο, Ενγκμπακοτό, Βιγιαφάνιες, Σαβιέρ, Μακέντα, ήταν οι αρχικές επιλογές του 59χρονου τεχνικού.

Δεύτερος στόπερ, πλάι στον Φραν Βέλεθ, αγωνίστηκε ο Γιώργος Σιδεράς, ενώ ο Γενί Ενγκμπακοτό έπαιξε αριστερά, ο Σαβιέρ δεξιά και ο Λούκας Βιγιαφάνιες είχε ελεύθερο ρόλο.

Το ρολόι σημάδευε το 12ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ από δεξιά.

Εκτελέστηκε με πάσα, ο Σουγκουβάρα έπαιξε παράλληλα και o Nτε Βιτ γέμισε στην περιοχή του Παναθηναϊκού.

Ο Κάρλσον πιθανώς δεν ήταν εκτεθειμένος, ο Χουάνκαρ άργησε να πάει κοντά του και με ένα υπέροχο τακουνάκι ο Σουηδός άνοιξε το σκορ.

Η Άλκμααρ είχε τον έλεγχο του αγώνα και σε δύο περιπτώσεις απείλησε με δεύτερο γκολ (στο 22′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουγκαβάρα και στο 34′ με δυνατό σουτ του Ρέιντερς).

Ο Γιοβάνοβιτς έκανε αρκετές αλλαγές στο β’ ημίχρονο, όμως πέραν ενός σουτ του Καρλίτος στο 66′, ο Παναθηναϊκός δεν άγχωσε τους γηπεδούχους.

Όταν πια η Άλκμααρ, με τους Μποαντού στο 85′ και Ρέιντερς στο 87′, έγραψε το 3-0, έγινε απολύτως κατανοητό ότι και η άμυνα χρήζει σημαντικής βελτίωσης.

Ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι με φάουλ του Kαρλίτος στην εκπνοή του αγώνα (αρχικά αλλοίωσε την πορεία της μπάλας ο Βέρχουλστ) και στην επαναφορά ο Ρόμπι αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

ΑΛΚΜΑΑΡ (Πάσκαλ Γιάνσεν): Βέρχουλστ, Σουγκαβάρα, Χατζηδιάκος, Μάρτινς Ίντι, Κλάσι, Ρέιντερς, Έβγεν, Ντε Βιτ, Όστινγκ, Κάρλσον, Γκούντμουντσον.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Λέτσχερτ, Κουπμάινερς, Μποαντού, Αμπουχλάλ, Παυλίδης, Πόκου, Μπεκέμα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Σιδεράς, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο, Ενγκμπακοτό, Βιγιαφάνιες, Σαβιέρ, Μακέντα.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Ξενόπουλος, Ρόμπι, Σάντσες, Χατζηθεοδωρίδης, Σερπέζης, Αγιούμπ, Αϊτόρ, Αθανασακόπουλος, Ιωαννίδης, Καμπετσής, Καρλίτος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άλκμααρ – Παναθηναϊκός 3-0: Έχει πάρα πολύ δρόμο μπροστά του (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.