ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Μπρέντα – Παναθηναϊκός 0-0: Αφού δεν χτύπησε κανείς…

Χωρίς γκολ έληξε το τελευταίο φιλικό της ομάδας του Γιώργου Δώνη επί ολλανδικού εδάφους

Μπρέντα – Παναθηναϊκός 0-0: Η ομάδα του Γιώργου Δώνη έφυγε χωρίς σοβαρό τραυματισμό από το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων.

Θα έπαιρνε και τη νίκη αν ο βοηθός δεν ακύρωνε λανθασμένα το γκολ του Φεντερίκο Μακέντα στο 43ο λεπτό.

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε τον Παναθηναϊκό σε διάταξη 4-3-3, με επιθετικογενείς προσανατολισμούς.

Βασικός τερματοφύλακας ήταν ο Κωνσταντίνος Κότσαρης και τετράδα στην άμυνα, οι Ματίας Γιόχανσον, Δημήτρης Κολοβέτσιος, Αχιλλέας Πούγγουρας και Εμάνουελ Ινσούα.

Ρόλο «εξαριού» είχε ο Χρήστος Δώνης, δεξιά στον άξονα έπαιξε αρχικά ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης και αριστερά ο Δημήτρης Κολοβός.

Όπως εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς από την τριάδα των μέσων, ο Παναθηναϊκός ήταν άκρως επιθετικός.

Δεξί «φτερό» έπαιξε ο, κατ’ επάγγελμα φορ, Κριστιάν Άντερσον Κονάν, αριστερό ο Ηλίας Χατζηγιοβάνης και φορ ο Φεντερίκο Μακέντα.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε κατά βάση από δεξιά, με τους Χατζηθεοδωρίδη και Κονάν να παίρνουν αρκετές μπάλες.

Το α’ ημίχρονο δεν είχε κλασικές ευκαιρίες παρά μόνο 2-3 επικίνδυνες επισκέψεις εκατέρωθεν.

Το χαρακτηριστικό των πρώτων 45 λεπτών ήταν το σκληρό παιχνίδι της Μπρέντα, απόρροια του οποίου υπήρξαν τα ράμματα σε Πούγγουρα και Κολοβέτσιο.

Οι τελικές ήταν 5-4 υπέρ του «τριφυλλιού», ομοίως και η κατοχή (55%).

Ένα οφσάιντ δόθηκε (στο 43’) κι αυτό ήταν λανθασμένο, με αποτέλεσμα ο Μακέντα να μην χριστεί σκόρερ.

Μπρέντα – Παναθηναϊκός: Δύο δοκάρια

Στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλύτερος από τον αντίπαλο και απείλησε κατά βάση από δεξιά.

Από κόρνερ του Χατζηγιοβάνη (στο 57′ και το 63′), οι Εμάνουελ Ινσούα και Δημήτρης Κολοβός αντίστοιχα, πλησίασαν στο γκολ.

Ο νεοαποκτηθείς μέσος το άγγιξε για την ακρίβεια, καθώς το γυριστό του σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Βέβαια, είχε προηγηθεί εκείνο της Μπρέντα στο 50′ σε σουτ του Μουνίρ Ελ Αλούτσι, κόντρα στον Πούγγουρα και απόκρουση του Κότσαρη.

Από τα αξιοσημείωτα του β’ ημιχρόνου, η καλή παρουσία του Ζοάο Νούνες για μισή ώρα στα χαφ, ενώ αντίθετα δεν φάνηκε ιδιαίτερα ο Γκίας Ζαχίντ.

Στο τελευταίο τέταρτο ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τρεις φορ (Νίκος Βέργος, Δημήτρης Εμμανουηλίδης, Αργύρης Καμπετσής).

Ο Καμπετσής επέστρεψε στα εξτρέμ και οι Βέργος, Εμμανουηλίδης εναλλάχθηκαν στις άλλες θέσεις επίθεσης.

ΜΠΡΕΝΤΑ (Ρουντ Μπραντ): Ολάι, Ριέρα, Μονσάλβε, Σάουτεν, Μάσαρτ, Βερσούρεν, Ελ Αλούτσι, Φαν ντερ Χάαχ (85′ Φαν Χόιντονκ), Φιλίποβιτς (46′ Ντάμεν), Κουντιμπάνα (79′ Αζαγκάρι), Στόκερς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Κότσαρης (66′ Χριστογεώργος), Γιόχανσον (66′ Αποστολάκης), Ινσούα (66′ Ζαγαρίτης), Κολοβέτσιος (66′ Μαυρομμάτης), Πούγγουρας (77′ Θεοχάρης), Χ. Δώνης (46′ Νούνες), Κολοβός (74′ Εμμανουηλίδης), Χατζηθεοδωρίδης (66′ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης (74′ Αλεξανδρόπουλος), Κονάν (46′ Ζαχίντ), Μακέντα (74′ Βέργος).

Μπρέντα – Παναθηναϊκός: Το live του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπρέντα – Παναθηναϊκός 0-0: Αφού δεν χτύπησε κανείς…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.