ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Μαρσέιγ: Εκεί θα τη χτυπήσει ο Παναθηναϊκός (vids)

Σε ποιον τομέα έχει δείξει ότι «πονάει» η Μαρσέιγ - Τι έκανε στα φιλικά

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο της Ντνίπρο και τώρα έχει μπροστά του μία μεγάλη πρόκληση που ακούει στο όνομα Μαρσέιγ, αρχής γενομένης από την Τετάρτη (9/8, 21:00) στο «Απ. Νικολαΐδης».

Προφανώς κανένας αντίπαλος δεν είναι εύκολος στον 3ο προκριματικό γύρο του UEFA Champions League, πολλώ δε μάλλον η 3η της περυσινής Ligue 1.

Η Μαρσέιγ διαθέτει ένα σύνολο που δικαίως της δίνει την ταμπέλα του φαβορί στη σειρά με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος μάλιστα δεν πήρε καλό βαθμό στην αμυντική λειτουργία της ρεβάνς κόντρα στην Ντνίπρο.

Πάντως, με βάση την εικόνα της στα φιλικά παιχνίδια που έδωσε τις τελευταίες τρεις εβδομάδες, υπάρχει ένας τομέας που προβληματίζει τον νέο προπονητή Μαρθελίνο.

Αυτός είναι οι αντιδράσεις των αμυνομένων στο ψηλό παιχνίδι, ιδίως όταν ο αντίπαλος εκτελεί κόρνερ ή φάουλ.

Πιο συγκεκριμένα:

Στις 22 Ιουλίου, η Μαρσέιγ ηττήθηκε 1-0 από τη βελγική Όιπεν, η οποία παρεμπιπτόντως σήμερα νίκησε με το ίδιο σκορ εκτός έδρας την Γκενκ, αντίπαλο του Ολυμπιακού στον 3ο προκριματικό γύρο του UEFA Europa League.

Το γκολ της Όιπεν σημειώθηκε στο 13ο λεπτό, με σκόρερ τον Μπράντον Μπέιγ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και τρεις (!) κεφαλιές μέσα στη μικρή περιοχή.

Δείτε στο 0.43:

Στις 27 Ιουλίου, η Μαρσέιγ επικράτησε 1-0 της Βάλβαϊκ, όμως, υπήρξαν δύο φάσεις που απειλήθηκε, αμφότερες από… αέρος.

Στο 36ο λεπτό έγινε σέντρα από τον άξονα, ο Μιχίλ Κράμερ σηκώθηκε σαν σε προπόνηση, πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ (ο προσωπικός του αντίπαλος Τζόναθαν Κλος σήκωσε χαρακτηριστικά το χέρι, παραδεχόμενος την ολιγωρία του).

Ολιγωρία και ασυνεννοησία καταγράφηκε και στο 48ο λεπτό, όταν η Βάλβαϊκ είχε δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ενώ τρομερό κενό υπήρξε και στο 80′, αλλά σε φάση που δεν προήλθε από ψηλά.

Δείτε στο 1.43 και το 1:51:

Τα πιο τραγικά λάθη, όμως, συνέβησαν στην πρόβα τζενεράλε με την Μπάγερ Λεβερκούζεν στο κατάμεστο «Βελοντρόμ», πριν από τρεις ημέρες (2/8).

Η Μαρσέιγ ηττήθηκε 2-1 με αρνητικό πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Πάου Λόπες, ο οποίος στο 14′ έκανε παντελώς άστοχη έξοδο έπειτα από κόρνερ και στο 40′ δέχθηκε γκολ από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ναντιέμ Αμίρι!

*Εξαίρεση αποτελεί το πρώτο φιλικό προετοιμασίας (15 Ιουλίου), διότι η Νιμ τερμάτισε στη 19η θέση της Ligue 2, υποβιβάστηκε στην τρίτη κατηγορία και προφανώς ο αγώνας δεν χωρά κριτική (για την ιστορία έληξε 2-0 υπέρ της Μαρσέιγ).

Δείτε τα ολέθρια λάθη του Λόπεθ στο Μαρσέιγ-Λεβερκούζεν:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μαρσέιγ: Εκεί θα τη χτυπήσει ο Παναθηναϊκός (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.