ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Μίλαν – Παναθηναϊκός 2-1: Τον λύγισε εύκολα ο Ζιρού – Ο Ιωαννίδης το «πράσινο» γκολ (vids)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 2-1 από τη Μίλαν στο σαββατιάτικο φιλικό της Τεργέστης

Μίλαν – Παναθηναϊκός: Με πρωταγωνιστή τον Ολιβιέ Ζιρού, ο οποίος έβαλε δύο γκολ και είχε ένα δοκάρι, η ιταλική ομάδα επικράτησε 2-1.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε την ομάδα του με τρεις παίκτες στη μεσαία γραμμή (Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο, Ρούμπεν).

Η Μίλαν, πάντως, δεν άργησε να πάρει το προβάδισμα, στην πρώτη επίσκεψη στα καρέ του Διούδη.

Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών στο φιλικό της Τεργέστης, ο Ζιρού βγήκε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων και άνοιξε το σκορ.

Σπουδαίο το τελείωμα του Γάλλου επιθετικού, ο οποίος βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά.

Ο Παναθηναϊκός, μετά το 1-0, κράτησε μπάλα και εμφανίστηκε βελτιωμένος, χωρίς ωστόσο να φανεί απειλητικός.

Αντίθετα, ο Ζιρού βρήκε τον τρόπο να στείλει εκ νέου την μπάλα στα δίχτυα της ελληνικής ομάδας, εν προκειμένω με κεφαλιά στο 43′.

Ο Γιοβάνοβιτς έριξε τους Ιωαννίδη Ενγκμπακοτό και Αγιούμπ στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου, αντί των Μακέντα, Βιγιαφάνιες και Χατζηγιοβάνη αντίστοιχα.

Ο Ζιρού άγγιξε το τρίτο προσωπικό γκολ στο 59ο λεπτό, όταν το πλασέ του κατέληξε στο δοκάρι (πρώτα αλλοίωσε την πορεία της μπάλας ο Διούδης).

Ακολούθησαν αρκετές αλλαγές από τις δύο ομάδες, με τον Γιοβάνοβιτς να ρίχνει στη μάχη τους Αϊτόρ, Καρλίτος, Σάντσες.

Στο 78ο λεπτό ήρθε το γκολ του Παναθηναϊκού με τον Ιωαννίδη, έπειτα από δώρο του Ταταρουσάνου.

ΜΙΛΑΝ (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν (71′ Ταταρουσάνου), Καλάμπρια (72′ Καστιγιέχο), Κιάερ (61′ Μπενασέρ), Τομόρι (61′ Γκάμπια), Ερναντέζ (72′ Τουρέ), Σαλεμάκερς (72′ Καλουλού), Κρούνιτς (87′ Καπόνε), Τονάλι (61′ Ροβέγκα), Λεάο (61′ Ντίαζ), Ζιρού (61′ Μαλντίνι) Ρέμπιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης (85′ Ξενόπουλος), Κώτσιρας (76′ Σάντσες), Βέλεθ (85′ Σάρλια), Σιδέρας, Χουάνκαρ (85′ Χατζηθεοδωρίδης), Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (66′ Αϊτόρ), Μαουρίσιο (76′ Καρλίτος), Βιγιαφάνιες (46′ Αγιούμπ), Χατζηγιοβάνης (46′ Ενγκμπακοτό), Μακέντα (46′ Ιωαννίδης).

Παναθηναϊκός: Επίσκεψη στον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου στην Τεργέστη (pics)

Τουρκία: Συνετρίβη πυροσβεστικό αεροσκάφος – Νεκροί και οι οκτώ επιβαίνοντες

Κορονοϊός: Μόνο εμβολιασμένοι σε κλειστούς χώρους – Ανακοινώσεις στα τέλη Αυγούστου

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μίλαν – Παναθηναϊκός 2-1: Τον λύγισε εύκολα ο Ζιρού – Ο Ιωαννίδης το «πράσινο» γκολ (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.