ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός: Αδίκησε τον εαυτό του

Αυτή τη φορά δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί την έδρα του ο Παναθηναϊκός

Παναθηναϊκός: Μεγάλη ευκαιρία έχασε την Κυριακή η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς για να επιβληθεί του παραδοσιακού αντιπάλου της στη Λεωφόρο.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με πολλές απουσίες στο ντέρμπι (βλ. Copa Africa), λίγες μόλις ημέρες από τη σωρεία κρουσμάτων στις τάξεις της ομάδας.

Σίγουρα ένα σεβαστό μέρος της δυναμικής χάθηκε λόγω των μέτρων που έχει πάρει η κυβέρνηση για τον περιορισμό της διασποράς. Με μία γεμάτη Λεωφόρο, πιθανώς το ματς να είχε γκολ κι αυτό να ήταν «πράσινο». Ήταν πραγματικά πολύ μέτριοι οι «ερυθρόλευκοι», όμως διατήρησαν το αήττητο.

Το ντέρμπι είχε 7-1 τελικές, αλλά μόλις μία «μύριζε» γκολ, εκείνη του Φεντερίκο Μακέντα στο 41ο λεπτό.

Η μοναδική τελική του Ολυμπιακού ήταν ένα μακρινό και κακό σουτ του Ρόνι Λόπες στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Συνεπώς, ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύθηκε ούτε τις 7 τελικές ούτε τα 6 κόρνερ που κέρδισε (κανένα ο αντίπαλος) και σίγουρα η απουσία του Καρλίτος δεν αποτελεί δικαιολογία.

Όπως επίσης δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει ούτε το 58% ποσοστό κατοχής, που σε προηγούμενες εντός έδρας αναμετρήσεις έφτανε και περίσσευε για να έρθουν:

• οι καλές τελικές πάσες
  • οι μακρινές μεταβιβάσεις ακριβείας
  • οι επικίνδυνες πλαγιοκοπήσεις

Δεύτερο «πράσινο» σερί 0-0 με τον Ολυμπιακό, ο οποίος είναι ο κερδισμένος της αγωνιστικής, από τη στιγμή που η ΑΕΚ έχασε.

Ο Παναθηναϊκός κρατάει το γεγονός ότι δεν απειλήθηκε ούτε στιγμή από την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, εκείνη που παραμένει το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα highlights του ντέρμπι Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Αδίκησε τον εαυτό του», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.