ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 3-0: «Πράσινη» γιορτή και η συνήθης «κηδεία» (vid)

Ο Παναθηναϊκός «ισοπέδωσε» την ΑΕΚ σε 15 λεπτά και την… τελείωσε γρήγορα-γρήγορα στην Λεωφόρο με Αϊτόρ, Παλάσιος και Ιωαννίδη

Ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι με την ΑΕΚ με 3-0 χάρη σε ένα αποτελεσματικό ξέσπασμα του από το 16’ μέχρι και το 29’. Ετσι, η Λεωφόρος γιόρτασε μία σπουδαία βραδιά με τον ΠΑΟ να μπαίνει στα πλέι οφ και να παίρνει ένα σημαντικό ντέρμπι μπροστά στον κόσμο του.

Το σκορ άνοιξε στο 16’ ο Αϊτόρ με πέναλτι (το έκανε ο Ρότα), ενώ δύο λεπτά ο Παλάσιος έκανε το 2-0 και στο 29’ ο Ιωαννίδης έγραψε το τελικό 3-0.

Κορυφαίος του ματς ο Φώτης Ιωαννίδης με τους υπόλοιπους επιθετικογενείς παίκτες (κυρίως τον Παλάσιος) του Ιβάν Γιοβάνοβιτς που έκαναν… ότι ήθελαν την ΑΕΚ απόψε στην Λεωφόρο.

Η ΑΕΚ του Αργύρη Γιαννίκη για ακόμη μία βραδιά προβλημάτισε, δίχως να έχει σχέδιο στον αγωνιστικό χώρο. Αμυντικά ήταν τραγική (κυρίως οι ΒράνιεςΡότα) και στην επίθεση εξαιρετικά άτυχη σε ότι δημιούργησε, έχοντας και δύο δοκάρια την ώρα που ο ΠΑΟ έβαζε γκολ στην απέναντι εστία. Το σκορ θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο πάντως αν ο Παναγιώτης Τσιντώτας δεν έκανε σπουδαίες επεμβάσεις σε δύσκολες φάσεις.

Πλέον, οι «πράσινοι» μείωσαν τη διαφορά με την ΑΕΚ στους 3 βαθμούς, ενώ αποσπάστηκαν και από Άρη, Αστέρα Τρίπολης, ΟΦΗ και ηρέμησαν ενόψει της συνέχειας.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προτίμησε τον Ιωαννίδη για την κορυφή, πλαισιωμένο από τον Παλάσιος και τον Αϊτόρ, ενώ άφησε στον πάγκο τον Καρλίτος. Με Ανσαριφάρντ και όχι Αραούχο στην κορυφή η Ένωση. Στην ενδεκάδα της ΑΕΚ βρίσκεται και ο Σάκχοφ, ο οποίος ζει δύσκολες ώρες, μιας και η ετοιμόγεννη σύζυγό τους είναι σε καταφύγιο στο Κίεβο.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και πιο αποφασιστικά στο πρώτο 10λεπτο του ντέρμπι. Πίεσε ψηλά, πήρε μπάλες και έφτιαξε τις πρώτες απειλές της. Στο 5’ από κόρνερ ο Βράνιες είχε καλή κεφαλιά που έφυγε άουτ, στο πριν το 10λεπτο είχε νέες απειλές με Αμραμπατ (οφσάιντ) και Γκαρσία. Ωστόσο, ο ΠΑΟ βρήκε πρώτος γκολ από το… δώρο του Ρότα στο ανόητο μαρκάρισμα του στον Αλεξανδρόπουλο που έγινε γκολ από το πέναλτι του Αϊτόρ στο 16’. Και δύο λεπτά μετά η άμυνα της ΑΕΚ τα έκανε… μαντάρα. Ο Τζαβέλλας έκανε κάκιστη εκτίμηση της φάσης, άργησε να κλείσει η άμυνα τον Παλάσιος (40 μέτρα έτρεξε μόνος του) και το σουτ του Παλάσιος κόντραρε στο τάκλιν του Βράνιες για να γίνει το 2-0 πολύ γρήγορα. Στο 22’ ο Πέρεθ είχε κεφαλιά, αλλά ο Τσιντώτας είχε εύκολο έργο και μπλόκαρε.

Η ΑΕΚ αμέσως αντέδρασε και βγήκε στην επίθεση με τους γηπεδούχους να οπισθοχωρούν. Στο 25’ ο Ανσαριφάρντ είχε οριζόντιο δοκάρι με δυνατό σουτ που κατέληξε κόρνερ, ενώ αμέσως μετά ο Τσούμπερ με νέο δυνατό σουτ βρήκε το αριστερό δοκάρι του Διούδη.

Όμως ο ΠΑΟ ήταν απίστευτα αποτελεσματικός… Στο 29’ αντεπίθεση του Αϊτόρ από αριστερά, βγάζει υπέροχη σέντρα, ο Ιωαννίδης ανάμεσα σε Τζαβέλλα-Βράνιες την αγγίζει και ίσα ίσα της αλλάζει πορεία κι αυτή καταλήγει στα δίχτυα για το 3-0. Η ΑΕΚ προσπαθούσε να συνέλθει από αυτό που ζούσε, αλλά η ατυχία δεν την άφηνε να πάρει… ανάσα.

Στο 31’ μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σάκχοφ βγήκε στην πλάτη της άμυνας αλλά η κεφαλιά του ήταν κακή και πέρασε αρκετά μέτρα από την εστία παρότι ήταν σε εξαιρετική θέση. Στο μισάωρο η στατιστική κατέγραφε 5-5 στις τελικές, αλλά 4-0 στις εύστοχες! Οι «κιτρινόμαυροι» για ακόμη μία φορά πληρώνουν κάθε λάθος, ενώ οι «πράσινοι» εντός έδρας δείχνουν τη δυναμική τους στην εποχή Γιοβάνοβιτς. Στο 39’ ο Αϊτόρ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, η μπάλα χτυπάει στο πρώτο δοκάρι που δεν το φυλάει καλά ο Ανσαριφάρντ, η μπάλα απομακρύνεται με τον Τσιντώτα να βρίσκεται στην θέση του. Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟ και στο 44’. Ο Αλεξανδρόπουλος στην περιοχή και δεξιά περνά Σιμόες-Χατζισαφί, κερδίζει μια κόντρα και κρατά την μπάλα, δίνει την κατάλληλη στιγμή στον Ιωαννίδη που γυρίζει πανεύκολα με αντίπαλο τον Βράνιες που απλά κάνει τάκλιν, αλλά από τη μικρή περιοχή με το μυτάκι δεν καταφέρνει να κερδίσει τον Τσιντώτα που κρατά το 3-0 με μεγάλη επέμβαση. Και κάπου εκεί τελείωσε το α’ ημίχρονο με τον ΠΑΟ να θριαμβεύει…

Στην επανάληψη ο Γιαννίκης έριξε Αραούχο-Μάνταλο-Μοχαμάντι στο γήπεδο. Στο 48’ ο Αραούχο με δυνατό σουτ απείλησε και ο Διούδης έδιωξε σε κόρνερ, με την ΑΕΚ να πιέζει και να έχει την μπάλα στα πόδια της για περισσότερη ώρα. Απέναντι της ο ΠΑΟ εμφανώς διαχειριζόταν το ματς και το σκορ. Στο 56’ ο Αραούχο από πλεονεκτική θέση κάνει το σουτ, έχει βρει στον Σένκεφελντ η μπάλα και έφυγε κόρνερ. Στο 60’ ο Τσιντώτας κράτησε το σκορ στο 3-0 στην εξ επαφής κεφαλιά του Σένκεφελντ με διπλή προσπάθεια. Στη συνέχεια η μπάλα στρώνεται στον Παλάσιος, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στα σώματα. Ένα λεπτό μετά ταχύτατη κόντρα των γηπεδούχων, ο Ιωαννίδης απέναντι από τον Τσιντώτα, τον περνάει αλλά κάνει άψυχο πλασέ που σώζει πάνω στη γραμμή ο Ρότα. Εξι λεπτά μετά ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τον Κουρμπέλη στον άξονα και στο 74’ ο Γιαννίκης απάντησε με τον Λε Ταλέκ και αμέσως μετά ο Καρλίτος πήρε την θέση του Ιωαννίδη που αποθεώθηκε. Στο 80’ ο Τζαβέλλας είχε μία καλή κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε εύκολα ο Διούδης. Στο φινάλε ο ΠΑΟ έψαξε το 4ο γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι το σκορ έμεινε στο 3-0.

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 16’ πεν. Αϊτόρ, 18’ Παλάσιος, 29’ Ιωαννίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 33’ Πέρεθ – 16’ Ρότα, 73’ Μάνταλος, 84’ Λε Ταλέκ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

Αντόνιο Νόμπρε (Πορτογαλία): Ο ρέφερι από την Πορτογαλία δεν ήταν ο πρωταγωνιστής του ματς και αυτό ήταν που έπρεπε να γίνει. Σχεδόν αλάνθαστος. Δεν έδωσε το πέναλτι στο 16’ με την πρώτη, αλλά το έδωσε άμεσα με το VAR.

MVP:

Φώτης Ιωαννίδης: Εκανε τα… πάντα. Επαιξε με τον τρόπο που ξέρει τα στόπερ της ΑΕΚ και ούτε ο Τζαβέλλας, ούτε ο Βράνιες κατάφεραν να τον περιορίσουν. Έφτιαξε φάσεις και σκόραρε και το τρίτο γκολ. Μία μόνιμη πηγή κινδύνων.

UP:

Σεμπάστιαν Παλάσιος: Εξαιρετικός απόψε στην Λεωφόρο, έκανε άνω κάτω τον Χατζισαφί και την αριστερή πλευρά της ΑΕΚ. Από εκεί έφτιαξε και εκτέλεσε ο ίδιος για 2-0 με κούρσα 30 μέτρων.

DOWN:

Λάζαρος Ρότα: Εδωσε δώρο το πέναλτι στο 16’ με ανόητο μαρκάρισμα πάνω στον Αϊτόρ, ενώ η μπάλε τελικά έβγαινε άουτ. Επίσης, έχανε συνεχώς μαρκαρίσματα και δεν είχε καθαρό μυαλό. Μαζί με τον Βράνιες οι χειρότεροι της ΑΕΚ.

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 3-0

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς, 4-3-3): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (77’ Βιτάλ), Πέρεθ, Γκατσίνοβιτς (66’ Κουρμπέλης), Αϊτόρ (86’ Χατζηγιοβάννης), Παλάσιος, Ιωαννίδης (77’ Καρλίτος)

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Ρότα, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (46’ Μοχαμάντι), Σάκχοφ, Σιμόες (74’ Λε Ταλέκ), Γκαρσία, Αμραμπατ, Τσούμπερ (46’ Μάνταλος), Ανσαριφάρντ (46’ Αραούχο)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 3-0: «Πράσινη» γιορτή και η συνήθης «κηδεία» (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...