ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός – Αλ Τααβόν 1-1: «Βαρύς» στο πρώτο του τεστ

Το πρώτο του φιλικό έδωσε ο Παναθηναϊκός στο διάστημα που βρίσκεται στην Ολλανδία και ήρθε ισόπαλος 1-1 με την Αλ Τααβόν.

Ανεπίσημο ντεμπούτο έκαναν Κώτσιρας και Πέρεθ, ενώ ήταν μία πρώτη ευκαιρία για να φανούν τα όσα δοκιμάζει ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Δεδομένα υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα και χρειάζεται αρκετή δουλειά ο Παναθηναϊκός.

Ο Σέρβος τεχνικός παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1 και αυτό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι χτίζεται ο φετινός Παναθηναϊκός. Οι Σαουδάραβες έπαιξαν με 3-4-3.

Στα πρώτα λεπτά υπήρχαν φάσεις και από τις δύο ομάδες. Οι «πράσινοι» απείλησαν με τους Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλο και Καρλίτος, ενώ κινητικός από την άλλη πλευρά ήταν ο Γιαζίντ. Τελικά στο 37′ έγινε το 1-0. Ο Μακέντα με τακουνάκι τροφοδότησε τον Χατζηθεοδωρίδη και εκείνος σκόραρε. Τρία λεπτά μετά, όμως, ήρθε η ισοφάριση. Ο Ταβάμπα με πλασέ ήταν εκείνος που νίκησε τον Διούδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε ο Πέρεθ και βοήθησε στο να κρατήσει περισσότερο την μπάλα ο Παναθηναϊκός. Θετικός ήταν και ο Μπουζούκης. Κινητικός ο Ενγκμπακοτό που είχε και μία απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 57′. Δύο λεπτά μετά ο Ιωαννίδης είχε δοκάρι παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από σουτ του Πέρεθ, ενώ από ενέργεια του Έλληνα διεθνή με την Ελπίδων φορ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 89′ ο Καμπετσής. Δεν αγωνίστηκε καθόλου λόγω ενοχλήσεων ο Αϊτόρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης (60’ Χριστογεώργος), Κώτσιρας (46’ Σάντσες), Βέλεθ (46’ Σερπέζης), Ρόμπι (46’ Σιδεράς), Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (54’ Αθανασακόπουλος), Ενγκμπαγκοτό, Σανκαρέ, Μπουζούκης (74’ Καμπετσής), Ιωαννίδης.

ΑΛ ΤΑΑΒΟΝ: Κάσιο, Γιαζίμπ, Ταβαμπά, Σάντρο, Νουάφ, Αμποζμπάν, Κάντι, Σμουχάν, Παϊντόντ, Τζάγκο, Αμίσι.

Άρης: Εντιαγέ κι επίσημα «κιτρινόμαυρος»!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Αλ Τααβόν 1-1: «Βαρύς» στο πρώτο του τεστ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.