ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός: Εκτός έδρας θυμίζει 2017

Έχει πληγωθεί πολύ ο Παναθηναϊκός από τα εκτός έδρας παιχνίδια. Θα καλύψει το χαμένο έδαφος;

Παναθηναϊκός: Το εφετινό σύνολο που έχει φτιάξει ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς αδικείται μέχρι τώρα από τα προβλήματα στην αμυντική λειτουργία.

Στιγμές ολιγωρίας, φάσεις που οι «πράσινοι» αμυντικοί έρχονται δεύτεροι, «κρύα» γκολ.

Στο τελευταίο γκολ, εκείνο από την ΑΕΚ, θαρρείς πως οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν είχαν μπει καν στον αγωνιστικό χώρο για το ντέρμπι.

Σαφώς ένα ματς δεν τελειώνει στο 2ο λεπτό, σαφώς και το «τριφύλλι» θα μπορούσε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, σαφέστατα όμως, σε ακόμη ένα παιχνίδι η εστία του παραβιάστηκε πολύ εύκολα.

Τρίτη φορά που δέχθηκε γκολ στο 10λεπτο, τρίτη φορά που έχασε με το ίδιο σκορ (1-0). Άρα, λοιπόν, εκ του αποτελέσματος, μετά τους «Ζωσιμάδες» και το «Κλ. Βικελίδης», οι «πράσινοι» πλήρωσαν το κακό ξεκίνημα. Μηδέν βαθμοί αντί για 4-5-6 σε αγώνες απέναντι σε ομάδες που βρίσκονται από πάνω ή στην ίδια θέση στη βαθμολογία.

Δεν μπορεί εκτός ο Παναθηναϊκός

Γνωστό και χιλιοειπωμένο. Από τον Φεβρουάριο είχε να νικήσει εκτός έδρας στο πρωτάθλημα. Το έκανε στο Πανθεσσαλικό απέναντι στη Λαμία, στις 22 Νοεμβρίου.

Όμως, μετά το πέρας 6 αναμετρήσεων εκτός Λεωφόρου, η εφιαλτική διαπίστωση θέλει την ομάδα να επιστρέφει σε εποχές 2017! Τότε δηλαδή που ο Γιάννης Αλαφούζος είχε ανακοινώσει ότι αποχωρεί απ’ αυτή, με τα γνωστά επακόλουθα.

Την εφετινή περίοδο ο Παvαθηναϊκός έχει καρπωθεί μόλις 4 βαθμούς, αφού πλην της νίκης στο Πανθεσσαλικό, κατάφερε (με νύχια και με δόντια) να αποσπάσει ισοπαλία από τον Ολυμπιακό στο Φάληρο.

Ακόμα και την περυσινή τραγική σεζόν, με Ντάνι Πογιάτος και Λάζλο Μπόλονι στον πάγκο, το «τριφύλλι» συγκέντρωσε 8 βαθμούς.

• ΑΕΚ – Παναθηvαϊκός 1-0

Με 4 βαθμούς σε 6 ματς, η όλη εικόνα αποκτά αρνητικό πρόσημο. Πρόκειται για συγκομιδή που αδικεί τη γενική προσπάθεια. Κι εδώ έρχεται το ερώτημα, τι αποτελέσματα θα έπαιρνε το «τριφύλλι» αν αγωνιζόταν ο Μπαρτ Σένκεφελντ. Με τα «αν», όμως, δεν γίνεται δουλειά. Ίσως, όμως, αυτά να «προδίδουν» ότι εν όψει μεταγραφικής περιόδου ο σύλλογος θα εστιάσει στη βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας.

Για την ιστορία να πούμε ότι στο ξεκίνημα της καταστροφικής σεζόν 2017-18, ο Παναθηναϊκός είχε πάρει ισοπαλία εκτός έδρας στα ματς με Πλατανιά, Λαμία και Ατρόμητο, ενώ είχε ηττηθεί από Κέρκυρα, Παναιτωλικό και Αστέρα Τρίπολης.

Πλέον, όμως, το κλαμπ δεν πρέπει να συγκρίνεται με τέτοιες οδυνηρές στιγμές. Ούτε στο χορτάρι ούτε πουθενά. Και για να επιτευχθεί η ευρωπαϊκή έξοδος, είναι υποχρεωμένο να πανηγυρίζει και σε άλλα αποδυτήρια πλην του «Απ. Νικολαΐδης».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Εκτός έδρας θυμίζει 2017», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.