ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός: Επέστρεψε στη Λεωφόρο με «πεντάρα»

Εμφατική νίκη επί του Απόλλωνα Σμύρνης με 5-2

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε μετά από δύο χρόνια και τέσσερις μήνες στη Λεωφόρο, με την αναμέτρηση της Κ19 κόντρα στην αντίστοιχη του Απόλλωνα Σμύρνης.

Οι ποδοσφαιριστές του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και αξιοποιώντας τις στημένες φάσεις επικράτησαν με το ευρύ 5-2.

Πριν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι είχαν απωλέσει τρεις σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν και έμοιαζε να είναι θέμα χρόνου να έρθει και το γκολ.

Αυτό, τελικώς, συνέβη στο 30’ όταν ο Καρβούνης μετά από εκτέλεση κόρνερ, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός έφτασε και σε δεύτερο γκολ όταν ο Μπιλάλ μετά από ωραία ενέργεια από δεξιά γύρισε στον Αθανασακόπουλο και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει προ κενής εστίας.

Με μόλις δύο λεπτά να έχουν κυλήσει στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έφτασαν σε τρίτο τέρμα με τον Μπιλάλ, ενώ στο 52’ ο Ρόμπι προσέθεσε και αυτός το όνομα του στη λίστα των σκόρερ «γράφοντας» το 4-0.

Στο 64’ ο Αθανασακόπουλος μετά από εντυπωσιακή ατομική ενέργεια, κέρδισε πέναλτι από αντικανονικό μαρκάρισμα του Ριτσοτάκη.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο αρχηγός και με όμορφο χτύπημα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τρία λεπτά αργότερα με τον Δούμα από κοντά να νικάει τον Χατζηγιαννάκη, ενώ στο 89’ ο Λάτσκα με διαγώνιο σουτ «έγραψε» το 5-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Με τον τρόπο αυτόν, η Κ19 του Παναθηναϊκού πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα.

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού: Χατζηγιαννάκης, Ρόμπι, Σιδεράς, Τουρκοχωρίτης, Λαζαρίδης, Ηλιάδης (57’ Στόιος), Αθανασακόπουλος (69’ Κωστόπουλος), Καρβούνης (51’ Φρόκου), Κρυπαράκος (57’ Τόρα), Μπιλάλ (57’ Παυλάκης), Τζαβίδας.

Πάρτε μια γεύση από την εφετινή Κ19 του Παναθηναϊκού (το προηγούμενο ματς με τον Αστέρα Τρίπολης):

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Επέστρεψε στη Λεωφόρο με «πεντάρα»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.