Παναθηναϊκός: Ο Χουάνκαρ των +600′

Τι έχει πετύχει ο Χουάνκαρ από το φθινόπωρο του 2020, όταν τον απέκτησε ο Παναθηναϊκός

Με μία πολύ σημαντική απουσία θα παραταχθεί ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι των πλέι οφ της Super League Interwetten κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο λόγος για τον Χουάνκαρ, τον Ισπανό αριστερό μπακ που από το νωθρό ξεκίνημα του 2020 έφτασε στο σημείο να συγκαταλέγεται στους κορυφαίους της ομάδας.

Λίγες ημέρες μετά την απόκτησή του, ο 32χρονος τέθηκε νοκ-άουτ λόγω τραυματισμού. Από τις 18 Οκτωβρίου μέχρι και τις 12 Δεκεμβρίου, αγωνίστηκε μία φορά βασικός για 41 λεπτά (ως αριστερός χαφ κόντρα στον Ολυμπιακό) και πέρασε αλλαγή στο 87′ απέναντι στην ΑΕΚ. Αυτά κατέγραψε σε βάθος 9 αναμετρήσεων.

Η αρχή για την καθιέρωσή του έγινε στις 20 Δεκεμβρίου και το εκτός έδρας ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Σταδιακά βελτιώθηκε και έγινε αναντικατάστατος ως αριστερός μπακ, δεδομένου ότι δεν υπήρχε μεγάλος ανταγωνισμός.

Δεκαπέντε ματς βασικός στην κανονική περίοδο, άλλες οκτώ στα πλέι οφ, λίγα λεπτά συμμετοχής στο Κύπελλο (στη ρεβάνς της Λεωφόρου με τον ΠΑΣ Γιάννινα).

Ο Παναθηναϊκός έχει δύο πονοκεφάλους

Highlight του ήταν εκείνο το τρομερό ματς με τον Αστέρα στην Τρίπολη για την πρεμιέρα των πλέι οφ, όταν σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων μοίρασε δύο ασίστ στον Φεντερίκο Μακέντα, προτού ο γκολκίπερ Νίκος Παπαδόπουλος ισοφαρίσει 2-2 στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πέρυσι, αν αφαιρεθούν οι καθυστερήσεις από τους αγώνες, ο Χουάνκαρ κατέγραψε 2.002 λεπτά συμμετοχής. Τη φετινή σεζόν έχει ήδη 2.631. Δηλαδή 630 λεπτά = 7 παραπάνω 90λεπτα. Και δεν έχει κλείσει ακόμη ο πρώτος γύρος των πλέι οφ, ούτε έχουν διεξαχθεί τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Φυσικά δεν παίζουν ρόλο μόνο οι αριθμοί, δεδομένου ότι δεν υπάρχει ανταγωνισμός για τη θέση, εν αντιθέσει με το δεξί άκρο όπου υπάρχουν οι Γιάννης Κώτσιρας και Φακούντο Σάντσες.

Ο Χουάνκαρ έχει αναδειχθεί σε εσωτερική μεταγραφή. Όπως συνέβη με τους Λούκας Βιγιαφάνιες και Αϊτόρ. Όπως φάνηκε ότι θα συνέβαινε και με τον Καρλίτος, προτού φτάσουμε σήμερα στην απογοήτευση. Στην κανονική περίοδο έκανε 3 ασίστ και στα πλέι οφ έβαλε την γκολάρα κόντρα στον ΠΑΟΚ. Είχε να σκοράρει από τις 18 Αυγούστου 2018 και το Λούγο-Μάλαγα 1-2 για τη La Liga.

Είναι πολύ σημαντική και άδικη η απουσία του Ισπανού από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, εκείνος δηλαδή που είχε πολύτιμη συμβολή για την άνοδό του, απέκτησε επιπλέον πονοκέφαλο, έπειτα από εκείνον της έλλειψης γκολτζή.

Αθλητικές ειδήσεις

ΑΕΚ: Αυτόν τον παίκτη βγάζει στο σφυρί!

Προπονητής έτοιμος να πάρει πόδι!

Αυτή είναι η εντυπωσιακή σύζυγος του ΜακΚίσικ που μοιράζει «εγκεφαλικά»!

Οι πιο τραγικές περιγραφές στην ιστορία του ποδοσφαίρου!

Θυμηθείτε ένα από τα ωραιότερα γκολ του φετινού πρωταθλήματος, εκείνο του Χουάνκαρ στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός: Ο Χουάνκαρ των +600′», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.