ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Σπουδαίος Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος με ΑΕΚ Λάρνακας – Δύο γκολ από μπακ – Ποιοι ξεχώρισαν (vid)

Πέμπτη νίκη ο Παναθηναϊκός σε ισάριθμα παιχνίδια, 3 γκολ σε 4 τελικές στο β' ημίχρονο (8 στο σύνολο και 5 προς την εστία), καλή αμυντική λειτουργία

Ο Παναθηναϊκός έπιασε σπουδαία απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο της φιλικής αναμέτρησης κόντρα στην ΑΕΚ Λάρνακας, όπου επικράτησε 3-1.

Φίλιπ Μλαντένοβιτς, Γιώργος Βαγιαννίδης και Αλεξάντερ Γερεμέγεφ ήταν οι σκόρερ της ομάδας του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Συνεπώς, οι δύο παίκτες που βρήκαν δίχτυα είναι μπακ, ενώ και οι τρεις προήλθαν από τον πάγκο.

Πολύ καλό σημάδι ότι σκόραραν οι ακραίοι αμυντικοί. Ένα γκολ σε 33 ματς ο Χουάνκαρ, κανένα σε 25 ο Κώτσιρας, 1 σε 14 ο Σάντσες την περυσινή σεζόν στη Super League.

Υπενθυμίζεται ότι ο Βαγιαννίδης είχε βρει δίχτυα και στο παιχνίδι με την Πετρόλουλ.

Ο Παναθηναϊκός είχε την κυκλοφορία της μπάλας στο α’ ημίχρονο (4-1 τελικές, 3-0 κόρνερ), καταγράφοντας τρεις καλές στιγμές, ωστόσο δεν είχε αποτελεσματικότητα.

Εκ διαμέτρου αντίθετη η εικόνα στο β’ μέρος και, μάλιστα, με το καλημέρα. Τρία γκολ σε 16 λεπτά και… τέλος!

Γερεμέγεφ, Μπερνάρ, Παλάσιος και Μλαντένοβιτς συνεργάστηκαν ιδανικά στο 48′. Ο αριστερός μπακ προωθήθηκε με μεγάλη ταχύτητα στο δεύτερο δοκάρι και άνοιξε το σκορ. Ήταν σεντερφορίσια κίνηση, πολύ ελπιδοφόρα. Και, βέβαια, σπουδαία συνολικά αυτή η ομαδική προσπάθεια.

Ο Παναθηναϊκός ζευγάρωσε τα γκολ του στο 59′ με απίθανο σόλο του Βαγιαννίδη, ο οποίος πήρε την μπάλα μπροστά από το κέντρο, κινήθηκε ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους, σούταρε δυνατά με το αριστερό και βρήκε δίχτυα. Τρομερό γκολ! Ο «Βάγια» δείχνει ότι θα διαδραματίσει σημαντικότερο ρόλο φέτος.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Γερεμέγεφ υποδέχθηκε ιδανικά εκτός περιοχής, έπειτα από πάσα του Μπερνάρ, επιχείρησε το βολέ, σημάδεψε οριζόντιο, αλλά αμέσως μετά η μπάλα έσκασε εντός εστίας. Κι αυτό πολύ όμορφο τελείωμα. Τέτοιο γκολ ο Άντραζ Σπόραρ δεν έχει βάλει…

Η ΑΕΚ Λάρνακας μείωσε γρήγορα, συγκεκριμένα στο 65′ με τον Λόπες, όμως, δεν πλησίασε ακόμα περισσότερο.

Πέμπτη νίκη ο Παναθηναϊκός σε ισάριθμα παιχνίδια, 3 γκολ σε 4 τελικές στο β’ ημίχρονο (8 στο σύνολο και 5 προς την εστία), καλή αμυντική λειτουργία.

Δείτε τα highlights του φιλικού αγώνα Παναθηναϊκός – ΑΕΚ Λάρνακας:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σπουδαίος Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος με ΑΕΚ Λάρνακας – Δύο γκολ από μπακ – Ποιοι ξεχώρισαν (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.