ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Το άξιζε ο Παναθηναϊκός, αλλά έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες – Η Μπράγκα στους ομίλους του Champions League

Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Μπράγκα - Συνεχίζει στους ομίλους του UEFA Europa League

Ο Παναθηναϊκός δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες, όμως, η Μπράγκα ήταν εκείνη που βρήκε δίχτυα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, επικράτησε 1-0 και πέρασε στους ομίλους του UEFA Champions League (οι γηπεδούχοι συνεχίζουν στο UEFA Europa League).

Με Μπερνάρ και Φώτη Ιωαννίδη παρατάχθηκε η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ο οποίος προτίμησε κατά βάση τη δεξιά πτέρυγα για να εκδηλώσει επιθέσεις.

Ο Γιώργος Βαγιαννίδης βρέθηκε σε σπουδαία βραδιά και προκάλεσε προβλήματα στον αντίπαλο με τις επιτυχημένες προωθήσεις του.

Η νευρικότητα και το άγχος εμφανίστηκαν ουκ ολίγες φορές στο «πράσινο» στρατόπεδο, όπως μαρτυρούν τα όποια λάθη έγιναν κοντά στη μεγάλη περιοχή του Αλμπέρτο Μπρινιόλι.

Ο Ρούμπεν Πέρεθ ήταν εκ των διακριθέντων, ασχέτως αν υπέπεσε σε ένα σημαντικό λάθος που λίγο έλειψε να δώσει το προβάδισμα στην Μπράγκα.

Ο Παναθηναϊκός είχε πάνω από 60% ποσοστό κατοχής στο α’ ημίχρονο, κέρδισε κόρνερ και είχε κλασικές ευκαιρίες, όμως, ο αλάνθαστος Ματέους και η έλλειψη καθαρού μυαλού στις τελικές πάσες δεν του επέτρεψαν να προηγηθεί.

Αμφότερες οι ομάδες έχασαν με τραυματισμό τον έναν από τους δύο κεντρικούς αμυντικούς τους – οι γηπεδούχοι τον Τιν Γέντβαϊ, οι φιλοξενούμενοι τον Σικού Νιακατέ.

Στο β’ ημίχρονο, ο Ντάνιελ Μαντσίνι είτε από αριστερά είτε από δεξιά (όταν βγήκε ο Σεμπαστιάν Παλάσιος και πέρασε αριστερά ο Αϊτόρ) και ο Χουάνκαρ είχαν καλά ανεβάσματα.

Η Μπράγκα, όμως, διατήρησε την ψυχραιμία της, ήταν καλά στημένη στα μετόπισθεν και όταν ο Μπρούμα έγραψε το 0-1 στο 83’ (σέντρα του Βίκτορ Γκόμεζ, απομάκρυνση του Χόρντουρ Μάγκνουσον, κενό λόγω αντικατάστασης του Πέρεθ, συνεργασία Πίτσι-Ρ.Όρτα-Μπρούμα), όλοι πίστεψαν ότι τα τελευταία λεπτά θα αποτελέσουν τυπική διαδικασία.

Ο Παναθηναϊκός, πάντως, τα έδωσε όλα, έχασε κλασικότατη ευκαιρία με τον Φίλιπ Τζούριτσιτς για να ισοφαρίσει άμεσα και να επανέλθει στον αρχικό του στόχο, δηλαδή το γκολ για την παράταση.

Στις λεπτομέρειες οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε αυτό το παιχνίδι, ενώ και η Μπράγκα είχε καλές στιγμές, προτού πάρει το προβάδισμα.

Καταλυτικός ο Τζαλό, αφού στο πρώτο ματς πέρασε ως αλλαγή και βρήκε δίχτυα, ενώ απόψε ήταν ιδιαίτερα δραστήριος και στις δύο πτέρυγες.

Κατά συνέπεια, η παράδοση που θέλει τον Παναθηναϊκό να μην νικά εντός έδρας πορτογαλική ομάδα (τρεις φορές με Πόρτο, μία με Εστορίλ οι προηγούμενες), συνεχίστηκε.

Αν μη τι άλλο του έλειψε και η τύχη που είχε στη ρεβάνς της Μασσαλίας απέναντι στη Μαρσέιγ. Πάντως, αυτή η καλοκαιρινή υπερπροσπάθεια θα πρέπει να αποτελέσει παρακαταθήκη τόσο για την τρέχουσα σεζόν όσο και για το μέλλον. Το χειροκρότημα των πάνω από 60.000 θεατών σημαίνει πολλά.

Εξάλλου ο Παναθηναϊκός επιστρέφει σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά από επτά χρόνια (η δε Μπράγκα σε εκείνους του UCL από το 2012).

ΓΚΟΛ: 83′ Μπρούμα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γέντβαϊ (43′ Σένκεφελντ), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ (78′ Τσέριν), Μπερνάρ (77′ Τζούριτσιτς), Βιλένα, Παλάσιος (62′ Αϊτόρ), Μαντσίνι, Ιωαννίδης (62′ Σπόραρ).

ΜΠΡΑΓΚΑ: Ματέους, Γκόμες, Φόντε, Νιακατέ (49′ Σαατσί), Μαρίν, Καρβάλιο, Ρ. Όρτα, Α. Όρτα (65′ Πίτσι), Μπρούμα (87′ Ολιβέιρα), Τζαλό (65′ Σαλασάρ), Ρουίθ (88′ Μπανζά).

Τα highlights του αγώνα Παναθηναϊκός – Μπράγκα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Το άξιζε ο Παναθηναϊκός, αλλά έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες – Η Μπράγκα στους ομίλους του Champions League», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.