ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

«Βασιλιάς» Μπερνάρ σόκαρε τη Μαρσέιγ – Προβάδισμα ο Παναθηναϊκός

Διαβάστε πώς ο πολύ ανώτερος Παναθηναϊκός υπέταξε 1-0 τη Μαρσέιγ και πήρε αβαντάζ πρόκρισης!

Με γκολ του Μπερνάρ στο 83′, έπειτα από τρομερή συνεργασία, ο πολύ ανώτερος Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 της Μαρσέιγ στο πρώτο ματς για τον 3ο προκριματικό γύρο του UEFA Champions League και πήρε προβάδισμα για τη ρεβάνς της 15ης Αυγούστου.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήθελε να δώσει ταχύτητα και επιπλέον ώθηση στο 1v1 (Μπένιαμιν Βέρμπιτς αντί Μπερνάρ, Γιώργος Βαγιαννίδης αντί Γιάννη Κώτσιρα), ενώ ο σπουδαίος Ντάνιελ Μαντσίνι της ρεβάνς με την Ντνίπρο προτιμήθηκε από τον μέτριο Σεμπαστιάν Παλάσιος.

H Μαρσέιγ αμυνόταν σε διάταξη 4-4-2 και η εντολή του Μαρθελίνο ήταν σαφής: Να παραμένουν κοντά οι γραμμές. Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με σκοπό να επιβάλει τον ρυθμό του και τα κατάφερε. Ο Φίλιπ Τζούριτσιτς κινείτο δεξιά για να βγάζει συνεργασίες με τους Βαγιαννίδη-Μαντσίνι.

Οι γηπεδούχοι έτρεχαν πολύ, ήταν μαχητικοί, έπιασαν ποσοστό κατοχής 70% στο 25′ και υποχρέωσαν τον αντίπαλο σε τρεις κίτρινες σε μόλις 31 λεπτά παιχνιδιού.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός τα πήγε περίφημα στην αμυντική μετάβαση και σε 2-3 περιπτώσεις δημιούργησε τις προϋποθέσεις για κάτι καλό στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς ωστόσο να απειλήσει ουσιαστικά.

Με 4-2 τελικές, 2-1 κόρνερ, 7-9 φάουλ και 63% κατοχή, γινόταν σαφές ότι οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς υπερείχαν στις λεπτομέρειες, απέναντι σε μία ποιοτική ομάδα που όμως είχε πολλά νέα πρόσωπα και έδινε το πρώτο της επίσημο ματς.

Στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός τρόμαξε τη Μαρσέιγ με τις γρήγορες συνεργασίες και την ευχέρεια των παικτών του να πατούν στην αντίπαλη περιοχή.

Έγιναν αρκετές τελικές προσπάθειες σε αυτό το διάστημα, ωστόσο οι «πράσινοι» αδυνατούσαν να σημαδέψουν εστία, με αποτέλεσμα ο Πάου Λόπες να μην υποχρεωθεί σε απόκρουση.

Το ντεμπούτο του Τζέφρι Κοντογκμπιά με τη φανέλα της Μαρσέιγ δεν εξελίχθηκε καλά, αφού στο 65′ πάτησε τον Τζούριτσιτς και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Μόνο το γκολ έλειπε από τον πολύ πιο δουλεμένο Παναθηναϊκό. Το έβαλε στο 83′ και ήταν τρομερό. Συνεργάστηκαν τρεις παίκτες που μπήκαν αλλαγή. Ο Μπερνάρ, έδωσε στον Λάσλο Κλάινχαϊσλερ, εκείνος πέρασε στον Φώτη Ιωαννίδη, ο οποίος έστρωσε ιδανικά και ο Μπερνάρ νίκησε τον Λόπες. Ήταν η μοναδική τελική προς την εστία από τις εννέα στο σύνολο!

Ο Γιοβάνοβιτς δικαιώθηκε για τη συμμετοχή του Βαγιαννίδη και για το κοουτσάρισμα. Πέραν μιας διπλής ευκαιρίας στο ξεκίνημα του β’ μέρους, η Μαρσέιγ δεν απείλησε καθόλου. Κι ας έχει πολλαπλάσια χρηματιστηριακή αξία από τους γηπεδούχους. Κι ας κατέλαβε την 3η θέση της περυσινής Ligue 1.

Προφανώς η γαλλική ομάδα παραμένει το φαβορί, όμως, βάσει της γενικής εικόνας αλλά και των αριθμών (9-3 τελικές, 67%-33% κατοχή, 3-1 κόρνερ), ο Παναθηναϊκός σίγουρα δεν μπορεί να θεωρηθεί ισχυρό αουτσάιντερ.

Παναθηναϊκός – Μαρσέιγ: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 83′ Μπερνάρ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Μάγκνουσον, Γεντβάι, Χουάνκαρ (79′ Μλαντένοβιτς), Βιλένα (78′ Τσέριν), Πέρεθ, Μαντσίνι, Τζούριτσιτς (71′ Μπερνάρ), Βέρμπιτς (58′ Κλάινχαϊσλερ), Σπόραρ (72′ Ιωαννίδης).

ΜΑΡΣΕΪΓ (Μαρθελίνο): Πάου Λόπες, Κλος, Ζιγκό, Μπαλέρντι, Λόντι, Βερετού (86′ Γκεντουζί), Κοντογκμπιά, Σαρ (75′ Χαρίτ), Εντιαγέ (74′ Μουγκέ), Ουναΐ (67′ Ρονζιέ), Ομπαμεγιάνγκ (85′ Μπεμπά).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Βασιλιάς» Μπερνάρ σόκαρε τη Μαρσέιγ – Προβάδισμα ο Παναθηναϊκός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.