Παναιτωλικός – Άρης 3-1: Οι δυσκολίες ήρθαν πολύ νωρίς! (vids)

«Προσγείωση» στο Αγρίνιο για τον Άρη. 3-1 ο Παναιτωλικός που είχε και δοκάρι και κλασικές ευκαιρίες!

ΠαναιτωλικόςΆρης: Οι Αγρινιώτες έδειξαν στους Θεσσαλονικείς (3-1) οτι οι ομάδες δεν αρκεί να αγοράζονται, αλλά και να«χτίζονται». Το χρήμα από μόνο του, δεν αρκεί για την ευτυχία και την επιτυχία!

«Ο καθένας από το πόστο του να στηρίξει την προσπάθεια μέχρι τέλους. Ιδιαίτερα στις όποιες δυσκολίες εμφανιστούν στον “μαραθώνιο” του νέου πρωταθλήματος», τόνισε στην προ εβδομάδας δήλωση του ο Θόδωρος Καρυπίδης, αλλά η αλήθεια είναι οτι ούτε ο ίδιος περιμένε να εμφανιστούν τόσο γρήγορα οι… δυσκολίες!

Ο Παναιτωλικός είχε και πλάνο και τρόπο! Ο Άρης δεν είχε τίποτα από τα δύο! Τελικό σκορ 3-1 και… ανώμαλη προσγείωση για τους Θεσσαλονικείς στο Αγρίνιο! Εξαιρετικοί οι νικητές που εκτός από τα τρία που έβαλαν, είχαν δοκάρι και κλασικές ευκαιρίες με τον Καρέλη για να… εκτοξεύσουν το σκορ στην αναμέτρηση!

Μπροστά ο Παναιτωλικός, απάντησε άμεσα ο Άρης, δοκάρι ο Νταγκό!

Με νέα πρόσωπα στις 11άδες του Παναιτωλικός και Άρης. Ένα τέτοιο έδωσε και σκορ στο παιχνίδι! Και νωρίς – νωρίς. Με τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σενγκέλια, με τους Πίσμαν και Κουέστα να… ελέγχονται για τη συγκεκριμένη φάση, αφού αμφότεροι δεν εκτίμησαν σωστά αρχικά την κίνηση και εν συνεχεία το τελείωμα του εξτρέμ των «καναρινιών».

Αντίδραση άμεση των φιλοξενούμενων με την εξαιρετική ενέργεια του Πάλμα να καταλήγει στην αριστερή γωνία του Ανέστη, έξι λεπτά αργότερα για το 1-1 του Άρη που φέρνει το ματς στα ίσια.

Ο Άρης είναι εκείνος που δείχνει να ελέγχει το ματς μετά την ισοφάριση, ο Παναιτωλικός όμως, εκμεταλλευόμενος τον χώρο δράσης του πολύ κακού Εμπακατά, χάνει τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με την απευθείας εκτέλεση φάουλ στο δοκάρι του Φλόρες στο 35′.

Λίγο νωρίτερα, ο Ιτούρμπε βρέθηκε πεσμένος μέσα στην περιοχή, αλλά το μαρκάρισμα του Αποστολάκη ήταν ώμο με ωμό και σωστά συνεχίστηκε το παιχνίδι.

Ξανά προβάδισμα ο Παναιτωλικός και μεγάλες ευκαιρίες να «τελειώσει» το ματς!

O Mαντσίνι εκφραστής των τελικών του Άρη στο ξεκίνημα το δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο Αργεντίνος ήταν μακριά από την εμφάνιση της προηγούμενης αγωνιστικής. Ο Άρης δεν «τσουλάει», ο Μπούργος αλλάζει διάταξη (4-2-3-1), με Ντιόπ στο «6» και Μανού Γκαρσία στο «10», αλλά πριν πάρουν θέσεις στο χορτάρι, ο Παναιτωλικός σκοράρει ξανά με τον Καρέλη στο 63′ για το 2-1 των γηπεδούχων!

Ο σκόρερ χάνει τεράστιες ευκαιρίες να τελειώσει το ματς αρχικά στο επόμενο λεπτό, στέλνοντας τη μπάλα άουτ, έχοντας αποφύγει και τον Κουέστα και στο 70′ σουτάροντας άουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής!

Νταγκό και 3-1!

Ο Άρης αναγκαστικά ρισκάρει στο τελευταίο 20λεπτο, προσπαθεί να απαντήσει γρήγορα όπως και στο πρώτο γκολ του Παναιτωλικού, αλλά στην ευκαιρία του Γκρέι στο 72΄, νικητής βγήκε ο Ανέστης κρατώντας το 2-1, στην πρώτη και τελευταία ευκαιρία του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο!

Το γκολ έρχεται και πάλι από πλευράς γηπεδούχων, με τον Νταγκό να «καταπίνει» τον χειρότερο ποδοσφαιριστή που πάτησε το χορτάρι του Αγρινίου, Εμπακατά και με κεφαλιά να «γράφει» το τελικό 3-1!

Παναιτωλικός – Άρης 3-1

Σκόρερ: 15′ Σενγκέλια, 63′ Καρέλης, 77′ Νταγκό – 21′ Πάλμα

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λάρσον, Αποστολάκης (83′ Λιάβας), Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης, Μλάντεν, Φλόρες (58′ Nτουάρτε), Ντίαζ, Νταγκό (84′ Χουχούμης), Σενγκέλια (71′ Μόρσεϊ), Καρέλης (84′ Πέδρο).

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Μαντσίνι (61′ Καμάτσο), Ντουκουρέ, Mανού Γκαρσία (73′ Ζερβίνιο), Ιτούρμπε (73′ Ματέο Γκαρσία), Πάλμα (62′ Ντιόπ), Γκρέι (85′ Χατζηιωάννου).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – Άρης 3-1: Οι δυσκολίες ήρθαν πολύ νωρίς! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!