Παναιτωλικός – ΟΦΗ 1-1: Βγήκαν όλες οι αδυναμίες τους σε ματς-ροντέο

Παναιτωλικός και ΟΦΗ ήρθαν ισόπαλοι 1-1 σε έναν αγώνα που μπορούσε να έχει νικήσει ο οποιοσδήποτε. Καλύτεροι συνολικά οι Κρητικοί που είχαν και ένα δοκάρι.

Ούτε τώρα! Παναιτωλικός – ΟΦΗ 1-1 με τους μεν να μην παίρνουν ξανά τρίποντο στη σεζόν και τους δε να μην καταφέρνουν να πανηγυρίσουν διπλό έως τώρα στη Stoiximan Super League.

Θέμα σύγκρισης των δύο δεν υπήρχε. Ανώτερος συνολικά ο ΟΦΗ. Ακόμη και έτσι, όμως, έβγαλαν σημαντικά θέματα αμφότεροι. Οι Κρητικοί για ένα ακόμη παιχνίδι μπορούσαν τη νίκη και δεν την πήραν. Τι φταίει; Η αμυντική τους λειτουργία.

Όσο για τον Παναιτωλικό, θα είναι μεγάλο ρίσκο να συνεχίσει με τον Γκαμπριέλ Σούρερ. Για περίπου μία ώρα οι Αγρινιώτες θύμιζαν ερασιτεχνική ομάδα. Οι αντιδράσεις τους αμυντικά δεν υπήρχαν ούτε σε επίπεδο Super League 2! Πολύ λάθος το διάβασμα του αγώνα από τον Αργεντινό τεχνικό, ο οποίος το έσωσε κάπως με τις αλλαγές του.

Το ματς

Μπορεί να ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το παιχνίδι για εκείνον, αλλά στη συνέχεια έφυγε από το γήπεδο! Μόλις στο 10′ από κόρνερ του Χουάνπι ο Παναιτωλικός πήρε προβάδισμα με το γκολ του Μαλή, αλλά η εικόνα του σε όλο το άλλο 45λεπτο ήταν σοκαριστική.

Προειδοποίησε αρχικά ο Μπάκιτς στο 12′ και οκτώ λεπτά αργότερα από δική του έμπνευση ξεκίνησε η φάση του 1-1. Σκόρερ ο Φελίπε, ο οποίος σε κάθε φάση από εκείνη τη στιγμή και μετά, έφερνε βόλτα τους αντίπαλους στόπερ.

Τόσο ο Βραζιλιάνος όσο και ο Μπάκιτς φαίνονταν ασταμάτητοι. Όποτε ήθελε πατούσε περιοχή ο ΟΦΗ, ο οποίος δεν είχε ουσία στο παιχνίδι του όμως. Σπατάλησε όσες φάσεις δημιούργησε με αποτέλεσμα να μην πάρει το προβάδισμα που άξιζε πριν το ημίχρονο.

Ενδεικτικό της τραγικής εικόνας του Παναιτωλικού στο πρώτο μέρος ήταν η γιούχα από τις εξέδρες. Το δεύτερο 45λεπτο άρχισε με δοκάρι του Μπάκιτς και στο τρίλεπτο είχε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία ο Φελίπε.

Έστω και καθυστερημένα ο Σούρερ κατάλαβε πως η ομάδα του χρειαζόταν βοήθεια και προχώρησε σε τρεις αλλαγές. Οι γηπεδούχοι συμμαζεύτηκαν και προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα. Είχαν τις στιγμές τους με τον Ζοάο Πέδρο και το αποκορύφωμα ήταν η μεγάλη ευκαιρία του Ντουάρτε. Τόσο σε αυτόν όσο και στον Σενγκέλια ο Μπαόυμαν είπε «όχι».

Κακό κοουτσάρισμα από τον Νταμπράουσκας, ο οποίος δεν αντέδρασε όπως έπρεπε στις αλλαγές του αντίπαλου κόουτς. Ειδικά η απόφασή του να αφήσει τον σκασμένο Μεγιάδο στο ματς, τον εξέθεσε. Κομμένη στα δύο ήταν η ομάδα του με αποτέλεσμα να τρώει εύκολα αντεπιθέσεις. Ακόμη και έτσι, όμως, ο ΟΦΗ είχε δύο ευκαιρίες για να πάρει το τρίποντο. Ούτε ο Λαμπρόπουλος ούτε ο Μοσκέρα βρήκαν δίχτυα.

Παναιτωλικός – ΟΦΗ 1-1

Σκόρερ: 10′ Μαλής – 20′ Φελίπε

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γκαμπριέλ Σούρερ): Καπίνο, Μαυρίας (58΄Λιάβας), Μαλής, Ντουάρτε Μπρ., Τορεχόν, Πέρες, Μπαλντασάρα, Χουάνπι (52΄Ξενιτίδης), Βοΐλης (52΄Σενγκέλια), Ντίας (52΄Ντουάρτε Φρ.), Πέδρο (88΄Καρέλης).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Λάρσον, Πασαλίδης (69΄Λαμπρόπουλος), Γκαγέγκος (69΄Μοσκέρα), Βούρος, Καρώ, Θοράρινσον (69΄Αμπάντα), Φελίπε (84΄Τοράλ), Μεγιάδο, Γκλάζερ (78΄Νέιρα), Μπάκιτς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – ΟΦΗ 1-1: Βγήκαν όλες οι αδυναμίες τους σε ματς-ροντέο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.