Παναιτωλικός – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0: Το μόνο που έλειπε ήταν το γκολ

Χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Παναιτωλικό και ΠΑΣ Γιάννινα.

Παναιτωλικός – ΠΑΣ Γιάννινα: Παναιτωλικός και ΠΑΣ Γιάννινα μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στη μεγάλη νίκη της πρεμιέρας κόντρα στην Κηφισιά με 3-0 και να κάνουν το δύο στα δύο.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πετύχουν την πρώτη τους νίκη όντας καλύτεροι, αφού είχαν 17 τελικές, εκ των οποίων επτά στην εστία.

Παρά το 0-0, κάθε άλλο παρά «φτωχό» ήταν το ματς, αφού αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και ο ρυθμός ήταν πολύ καλός.

Χαρακτηριστικό είναι πως μέχρι το 55′ οι τελικές ήταν 7(4) – 5 (1) και η κατοχή μοιρασμένη.

Η ομάδα του Αγρινίου προσπαθούσε να βρει γκολ κυρίως με τον Ντίαζ, αλλά και τον Καρέλη.

Από την άλλη, ο Καπίνο κράτησε όρθια την ομάδα του και συστήθηκε ξανά στο ελληνικό ποδοσφαιρικό κοινό.

Με πολύ καλό ρυθμό και τη μπάλα να πηγαίνει συνεχώς από τη μία πλευρά στην άλλη συνεχίστηκε και το δεύτερο μέρος.

Το ματς παραλίγο να πάρει απίστευτη εξέλιξη στο 64ο λεπτό, με τον Καρέλη να σουτάρει μέσα από την περιοχή, τον Τσαούση να διώχνει στη γραμμή και στην εξέλιξη της φάσεις ο Γκάρο με κεφαλιά άνοιξε τελικά το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Μετά από περίπου 8 λεπτά αναμονής, το VAR απεφάνθη πως ο Αργεντινός ήταν εκτεθειμένος αλλά και πως στην αμέσως προηγούμενη φάση η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή. Η απόφαση αυτή, ξεσήκωσε έντονες αντιδράσεις από τους γηπεδούχους, πιστεύοντας πως η μπάλα έχει περάσει ολόκληρη τη γραμμή.

Οι δύο ομάδες δεν το έβαλαν κάτω, προσπαθούσαν να βρουν γκολ μέχρι και το τελευταίο λεπτό, χωρίς ωστόσο επιτυχία.

Τα στατιστικά μαρτυρούν και την εικόνα της αναμέτρησης, με τις τελικές να είναι 17(7) – 8 (2) και η κατοχή 53% – 47%.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γκαμπριέλ Σούρερ): Καπίνο, Λιάβας (72΄Μπακάκης), Ντουάρτε, Μλάντεν, Μαλής, Σίλβα (72΄Χουάνπι), Τσιγγάρας, Μπαλντασάρα, Πέρες, Ντίας (85΄Σενγκέλια), Καρέλης (85΄Πέδρο).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάϊκος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Λιάσος, Ριένστρα, Τζίνο, Παμλίδης (79΄Ροσέρο), Τζίμας (94΄Μπάλαν), Μπατίς (57΄Γκάρο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναιτωλικός – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0: Το μόνο που έλειπε ήταν το γκολ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.