ΠΑΟΚ – Άρης 3-2: «Ασπρόμαυρη» ανατροπή ξανά και νίκη στη ματσάρα της Θεσσαλονίκης

Ο ΠΑΟΚ «πλήρωσε» ξανά με το ίδιο νόμισμα τον Άρη, επικρατώντας με ανατροπή με σκορ 3-2.

ΠΑΟΚ – Άρης: Σκορ, θέαμα και ντερμπάρα στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ νικητή! Ο Δικέφαλος επικράτησε με 3-2 του Άρη στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των playoofs της Super League.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με τον Καμαρά, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με Τάισον και Σβαμπ, όμως και πάλι οι παίκτες του Τερζή έφεραν στα ίσια το ματς με γκολάρα του Νταρίντα, για να απαντήσει με άλλο ένα εκπληκτικό γκολ ο Ζίβκοβιτς δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έπρεπε να διαχειριστεί αρκετές απουσίες, χρησιμοποιώντας Κεντζιόρα και Κουλιεράκη ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο, ενώ Σβαμπ και Ντάντας βρέθηκαν στη μεσαία γραμμή. Ο Μπράντον Τόμας πήρε για δεύτερο σερί ματς φανέλα βασικού.

Από την άλλη, ο Απόστολος Τερζής έδωσε φανέλα βασικού στον Ετέμπο αντί του Ντουκουρέ.

Οι «ασπρόμαυροι» που ήταν «πληγωμένοι» από τις δύο σερί ήττες, μπήκαν με εξαιρετικό τρόπο στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας την κατοχή και προσπαθώντας να «πολιορκήσουν» την εστία του Κουέστα.

Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Ράφα Σοάρες προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, με τη μεγαλύτερη να έρχεται στο 6ο λεπτό. Ο Κωνσταντέλιας με ωραίο τακουνάκι βρήκε τον Ράφα Σοάρες, ο οποίος σέντραρε για τον Ντάντας που έμεινε αμαρκάριστος σε πολύ καλή θέση, στέλνοντας όμως άουτ τη μπάλα. Ένα λεπτό μετά, ήταν η στιγμή του Σβαμπ να απειλήσει, χωρίς όμως να ανησυχεί ιδιαίτερα τον Ισπανό πορτιέρο.

Οι «κιτρινόμαυροι» δυσκολεύονταν να περάσουν ακόμα και τη μεσαία γραμμή, με την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία να έρχεται στο 17′. Ο Νταρίντα πέρασε εξαιρετικά τη μπάλα για τον Ματέο Γκαρσία, ο οποίος έμεινε αφύλακτος μέσα στην περιοχή, με την κεφαλιά του να περνάει ελάχιστα άουτ.

Το ματς είχε καλό ρυθμό και δευτερόλεπτα μετά ο Κωνσταντέλιας έβγαλε μόνο τον Ζίβκοβιτς μπροστά από το τέρμα, με τον Ετέμπο να παρεμβαίνει λίγο πριν ο Σέρβος σουτάρει. Ο Κουλιεράκης λίγο έλειψε να πετύχει το γκολ της χρονιάς, αφού από πολύ μεγάλη απόσταση σούταρε, όμως η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Οι παίκτες του Άρη ανέβασαν στροφές μετά το 30ο λεπτό, δημιουργώντας μάλιστα μεγάλες ευκαιρίες, με τον Κοτάρσκι να κρατάει σωτήρια το μηδέν. Ο Πάλμα ήταν αυτός που απείλησε τόσο με εκτέλεση φάουλ, όσο και με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ενώ μέσα σε τέσσερα λεπτά είχαν νέα τεράστια ευκαιρία με τον Πέερσμαν να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ και τον Κροάτη τερματοφύλακα να διώχνει ξανά δύσκολα.

Αυτό που δεν κατάφερε ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά, το έκανε ο Άρης στα τελευταία του πρώτου μέρους, δηλαδή να μετουσιώσει τις ευκαιρίες και την πίεση σε γκολ και μάλιστα με «δώρο» των «ασπρόμαυρων» παικτών. Ο Ντάντας έκανε λάθος γύρισμα για τον Κουλιεράκη, ο οποίος με τη σειρά του δεν έδιωξε άμεσα, γλιστρώντας υπό την πίεση του Ματέο Γκαρσία, με τη μπάλα να φτάνει στον Καμαρά ο οποίος μπροστά από τον Κοτάρσκι τελείωσε με ιδανικό τρόπο τη φάση «παγώνοντας» την Τούμπα.

ΠΑΟΚ – Άρης: Αποφασισμένος για την ανατροπή ο Δικέφαλος

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ στο δεύτερο μέρος, προσπαθώντας να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Στο 52ο λεπτό, ο Ζίβκοβιτς πάσαρε εξαιρετικά στον αφύλακτο Ντάντας που βρέθηκε σε θέση τετ α τετ απέναντι στον Κουέστα, με τον Ισπανό να κάνει μεγάλη απόκρουση διώχνοντας σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήρθε και το γκολ που «ζητούσαν» οι «ασπρόμαυροι». Ο Ζίβκοβιτς σέντραρε, ο Μασιζού δεν μπόρεσε να διώξει, με τον Τάισον να πετυχαίνει ένα τρομερό τέρμα φέρνοντας στα ίσια το ματς.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν «ασφυκτικά» για την ανατροπή, η οποία ήρθε στο 62ο λεπτό. Ο Ντάντας έκλεψε τη μπάλα, ντρίπλαρε φανταστικά τον Πέερμαν ο οποίος τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή. Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-1.

Ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει την απόλυτη υπεροχή και στο 68′ ο Αυστριακός σκόρερ έκανε δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Κουέστα σε φανταστική απόκρουση.

Ό, τι δεν έκανε ο Σβαμπ, το έκανε ο Νταρίντα δευτερόλεπτα αργότερα, ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε ένα τρομερό γκολ και έφερε το ματς στα ίσια, στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή των «κιτρινόμαυρων» στο δεύτερο μέρος.

Το ματς απέκτησε «τρελό» ρυθμό και σπάνια ομορφιά. Στο 78′ ο ΠΑΟΚ είχε τη δική του απάντηση και πέτυχε ένα ακόμα πανέμορφο τέρμα. Ο Ζίβκοβιτς σούταρε έξω από την περιοχή και με τη βοήθεια του κεφαλιού του Πέερσμαν η μπάλα κατέληξε στην πάνω γωνία του Κουέστα.

Το 3-2 ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με τον Δικέφαλο να παίρνει τη νίκη όπως έκανε και στο «Κλ. Βικελίδης», δηλαδή με ανατροπή.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (Βιεϊρίνια 79’), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ντάντας, Σβαμπ (Φιλίπε 87’), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον (Ελ Καντουρί 67’), Τόμας (Ολιβέιρα 79’). (Φιλίπε ) (Μπίσεσβαρ )

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Πέερσμαν, Μαζικού, Ετέμπο (Ρουπ 83’), Nταρίντα, Νταμπό, Γκαρσία (Καμάτσο 67’), Πάλμα, Καμαρά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Άρης 3-2: «Ασπρόμαυρη» ανατροπή ξανά και νίκη στη ματσάρα της Θεσσαλονίκης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.