ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-2: Ο Ολιβέιρα έσωσε την παρτίδα στο τέλος στο «θρίλερ» της Τούμπας

«Σπάσαν καρδιές» στην Τούμπα, με τον Ολιβέιρα να γράφει το τελικό 2-2 στην τελευταία φάση με εκπληκτικό γκολ.

Ο Αστέρας Τρίπολης στάθηκε ηρωικά κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα για την 9η αγωνιστική της Super League, ωστόσο ο Ολιβέιρα με  «έσωσε» την παρτίδα με εκπληκτικό γκολ στην τελευταία φάση της αναμέτρησης κάνοντας το τελικό 2-2.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου χρησιμοποίησε την ίδια ακριβώς «συνταγή» με αυτή κόντρα στον Ολυμπιακό, καθώς δεν προχώρησε σε καμία αλλαγή στην αρχική ενδεκάδα.

Οι Αρκάδες που είχαν αρκετά προβλήματα να διαχειριστούν, προχώρησαν σε αλλαγές σε σχέση με τα προηγούμενα ματς.

Ο ΠΑΟΚ θέλησε να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό στην αναμέτρηση, ωστόσο σύντομα οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι.

Τα λεπτά περνούσαν, ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση, με την πρώτη να γίνεται στο 19ο λεπτό, όταν ένα σουτ υπό προϋποθέσεις του Ολιβέιρα ήταν άστοχο.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε και η πρώτη απειλή από τους φιλοξενούμενους, με το σουτ του Σίτο να κοντράρει στον Λύρατζη και να περνάει άουτ.

Τα δύσκολα δεν άργησαν να έρθουν για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, καθώς Τσαούσης και Λύρατζης βγήκαν… νοκ άουτ μέσα σε πέντε λεπτά και αποχώρησαν με κλάματα από τον αγωνιστικό χώρο.

Οι «ασπρόμαυροι» έδωσαν χώρους στους Αρκάδες, με τον Στάνκο να «παγώνει» την Τούμπα με κεφαλιά στο 45+1′, μετά από δοκάρι του Ατιένθα.

ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης: Θρίλερ στην Τούμπα, έσωσε την «παρτίδα» ο Ολιβέιρα

Ο Ρουμάνος τεχνικός πέρασε στον αγωνιστικό χώρο μετά το ημίχρονο και τον Μπίσεσβαρ. Ωστόσο, δεν άλλαξε τίποτα με τον Αστέρα Τρίπολης μάλιστα να κάνει το 0-2 στο 54′. Ο Ζίβκοβιτς που έπαιζε ως αριστερό μπακ ανατρέπει τον Ρεγκίς και ο Τιλίκα από την «άσπρη βούλα» νικάει τον Κοτάρσκι.

Ο Δικέφαλος όντας με την πλάτη στον τοίχο πίεσε και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 61′ με τον Νάρεϊ να κάνει σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και τον Παπαδόπουλο να κάνει τεράστια απόκρουση με τα πόδια, ενώ ο Ντάντας έστειλε στη συνέχεια άουτ τη μπάλα.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και η είσοδος του Κωνσταντέλια στο 67′ έδωσε μία διαφορετική επιθετική πνοή στην ομάδα. Ο νεαρός κέρδισε και πέναλτι στο 80′ με τον Κούρτιτς να ευστοχεί και να μειώνει σε 1-2, κάνοντας θρίλερ το ματς.

Όλοι οι παίκτες του Δικεφάλου ήταν μπροστά από τη σέντρα, η πίεση ήταν συνεχή και η κατοχή ήταν ολοκληρωτικά στους «ασπρόμαυρους».

Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ κέρδισε κόρνερ, ο Νάρεϊ εκτέλεσε, ο Κούρτιτς με κεφαλιά έδωσε στον Ολιβέιρα που με εκπληκτικό γυριστό εναέριο σουτ έκανε το 2-2.

Σκόρερ: 81′ Κούρτιτς, 90+7′ Ολιβέιρα – 45+1′ Στανκο, 54′ Τιλίκα

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Τσαούσης (Σάστρε 31′), Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Λύρατζης (Αντρίγια 39′), Ντάντας (Σβαμπ 67′), Κούρτιτς, Αουγκούστο (Κωνσταντέλιας 67′) , Νάρεϊ, Ελ Καντουρί (Μπίσεσβαρ 46′), Ολιβέιρα.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Τασουλής, Ατιένθα, Ζουκάνοβιτς, Γκαρντάφσκι, Σίτο, Μουνάφο, Στάνκο, Κρέσπι (Ιγκλέσιας 72′), Τιλίκα (Κωστέας 88′), Μπαρτόλο (Μπενίτο 82′).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-2: Ο Ολιβέιρα έσωσε την παρτίδα στο τέλος στο «θρίλερ» της Τούμπας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.