ΠΑΟΚ – Λέφσκι Σόφιας 1-1: Κατώτερος των περιστάσεων, κατάφερε να αποκλειστεί από την Ευρώπη

«Μαύρη» νύχτα για τον ΠΑΟΚ που κατάφερε να αποκλειστεί από τη Λέφσκι Σόφιας.

Κατώτερος των περιστάσεων ήταν ο ΠΑΟΚ, που παρά το γεγονός πως ήταν με την πλάτη στον τοίχο, πιάστηκε και πάλι στον ύπνο από τους παίκτες της Λέφσκι Σόφιας και… κατάφερε να κυνηγάει ξανά στο σκορ, τελειώνοντας το ματς με εννιά παίκτες (επτά κίτρινες κάρτες) δείχνοντας μία άσχημη εικόνα για άλλη μία φορά. Χωρίς σχέδιο, μέση αρχή και τέλος, πλήρωσε τα «πειράματα» και βρίσκεται πρόωρα εκτός Europa Conference League. Άλλωστε, οι μόλις τέσσερις τελικές, μαρτυρούν και την εικόνα του αγώνα.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε την «έκπληξη» με Νάρεϊ στην κορυφή της επίθεσης, αφήνοντας εκτός τον Κούτσια σε αντίθεση με το πρώτο ματς.

Το έργο των «ασπρόμαυρων» ήταν δύσκολο, καθώς έπρεπε να ανατρέψουν το εις βάρος τους 2-0 του πρώτου αγώνα. Ωστόσο, στο πρώτο μέρος ήταν κατώτεροι των περιστάσεων, καθώς η Τούμπα μπορεί να είχε πάρει «φωτιά», ωστόσο οι παίκτες έμεναν… παγωμένοι.

Χαρακτηριστικό των πρώτων 45 λεπτών ήταν το γεγονός πως ο Δικέφαλος έκανε μόλις μία τελική, με τον Νάρεϊ να μη μπορεί με προβολή να στείλει στα δίχτυα τη μπάλα στο τελευταίο λεπτό.

Το γκολ των Βούλγαρων ήταν συνέχεια του πρώτου παιχνιδιού, αφού προήλθε από αμυντικό λάθος. Ο Λύρατζης δεν γύρισε σωστά τη μπάλα στον Κοτάρσκι στο 25ο λεπτό, ο Ρονάλντο το εκμεταλλεύτηκε, πέρασε τον πορτιέρο των γηπεδούχων και άνοιξε το σκορ βάζοντας ακόμα πιο δύσκολα στην ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Ο Ρουμάνος πέρασε τους Βιεϊρίνια και Μπίσεσβαρ στην έναρξη του δευτέρου μέρους, με τους «ασπρόμαυρους» να πιέζουν, χωρίς ωστόσο ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

Η ισοφάριση ήρθε στο 56′, όταν μετά από κλέψιμο του Μπίσεσβαρ ο Ντάντας βγήκε σε θέση τετ α τετ και έστειλε στα δίχτυα τη μπάλα.

Η κατάσταση έγινε ακόμα πιο δύσκολη στο 72′, όταν ο Ντόουγκλας Αουγκούστο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, πετώντας στα σκουπίδια την όποια προσπάθεια των συμπαικτών του να φτάσουν το σκορ πρόκρισης.

Το δρόμο για τα αποδυτήρια πήρε οκτώ λεπτά αργότερα και ο Βιεϊρίνια με διπλή κίτρινη για διαμαρτυρία, «σφραγίζοντας» ουσιαστικά τον αποκλεισμό.

Λίγο έλειψε να γνωρίσουν και την ήττα, με τον Γουέλτον να βγαίνει απέναντι από τον Κοτάρσκι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και να στέλνει άουτ τη μπάλα.

MVP: Ο Ρονάλντο ήταν στο σωστό σημείο στο 25ο λεπτό, αντιλήφθηκε το λάθος της άμυνας του ΠΑΟΚ και με άψογο τελείωμα άνοιξε το σκορ, στέλνοντας ουσιαστικά ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση την ομάδα του.

DOWN: Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο. Δεν ξεχωρίζουμε κάποιον εκ των δύο. Ο πρώτος πραγματοποίησε ακόμα μία πολύ άσχημη εμφάνιση και ήταν σχεδόν άφαντος, ενώ ο δεύτερος άφησε με 10 την ομάδα του τη στιγμή που πίεζε να πετύχει και άλλα γκολ.

Ενδεκάδα ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ίνγκασον, Κάργας, Λύρατζης, Σοάρες, Κούρτιτς, Αουγκούστο, Κουαλιάτα, Ζίβκοβιτς, Ντάντας, Νάρεϊ.

Ενδεκάδα Λέφσκι: Μιχαΐλοφ, Φαν ντερ Κάαπ, Σούντμπεργκ, Κόρδοβα, Πετρίς, Γκάλτσεφ, Μιλάνοφ, Κράστεφ, Ρονάλντο, Μπάρι, Γουέλτον.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Λέφσκι Σόφιας 1-1: Κατώτερος των περιστάσεων, κατάφερε να αποκλειστεί από την Ευρώπη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.