ΠΑΟΚ – Λεβαδειακός 3-2: «Αγχώθηκε» αλλά είχε σούπερ Ντάντας και πήρε τη νίκη

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Λεβαδειακού στην Τούμπα με 3-2 και τώρα περιμένει τον Ολυμπιακό.

ΠΑΟΚ – Λεβαδειακός: Ο ΠΑΟΚ «αγχώθηκε» αλλά πήρε σημαντικό τρίποντο κόντρα στον Λεβαδειακό στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε να ξεκουράσει κάποιους παίκτες ενόψει και του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό που ακολουθεί, κρατώντας στον πάγκο τον Ίνγκασον και τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, με τους Κάργα και Τάισον να παίρνουν φανέλα βασικού. Παράλληλα, ο Ντάντας ξεκίνησε αντί του τιμωρημένου Ντόουγκλας Αουγκούστο.

Με εξαιρετικές προοπτικές ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο, με τον Δικέφαλο να παίρνει την κατοχή και να πετυχαίνει γκολ μόλις στο 10ο λεπτό.

Ο Κάλεντ Νάρεϊ υποδέχτηκε την κάθετη μπαλιά του Γιάννη Κάργα, σέντραρε για τον Τιάγκο Ντάντας ο οποίος με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Το προβάδισμα κράτησε μόλις δύο λεπτά με μία φάση που ξεσήκωσε έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά των γηπεδούχων. Ο Λούα Λούα βγήκε απέναντι από τον Κοτάρσκι με τον διαιτητή Διαμαντόπουλο να δείχνει την άσπρη βούλα για ανατροπή.

Ωστόσο, δεν φαίνεται πως υπάρχει κάποια επαφή, με το VAR να τον καλεί να το εξετάσει και τον ρέφερι να επιμένει τελικά στην αρχική του απόφαση. Ο Μουτίνιο ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ψυχολογία και στο 18ο λεπτό ο Λούα Λούα έκανε ένα γύρισμα από τα αριστερά με τη μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι.

Ο ΠΑΟΚ πήρε την κατοχή και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες χωρίς μεγάλη επιτυχία. Αυτό που προσπαθούσε να κάνει για 35 λεπτά, το έκανε τελικά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων και μάλιστα με εκπληκτικό τρόπο.

Ο Ντάντας ήταν αυτός που με εκπληκτικό σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

ΠΑΟΚ – Λεβαδειακός: Μπήκε δυνατά ο ΠΑΟΚ, έγινε τελικά… ντέρμπι στο τέλος

Με… ορμή ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος οι «ασπρόμαυροι», χάνοντας τεράστια ευκαιρία να «κλειδώσουν» τη νίκη. Στο 50′ ο Νάρεϊ γύρισε στον Κωνσταντέλια που βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Στογιάνοβιτς, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε αρκετά άουτ.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου έδειξαν διάθεση να πετύχουν και άλλο γκολ και το κατάφεραν στο 61ο λεπτό με τον Κουλιεράκη. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νάρεϊ, ο Κάργας πήρε την πρώτη κεφαλιά με τον νεαρό αμυντικό να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του κάνοντας το 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απάντηση λίγα λεπτά αργότερα. Από ένα λάθος του Σάστρε, βγήκαν γρήγορα στην επίθεση, η μπάλα έφτασε στον Τσάπρα που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και με τη μικρή… βοήθεια του Κάργα όπου η μπάλα κόντραρε πάνω του, κατέληξε στα δίχτυα για το 3-2.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ωστόσο στο 85′ ο Λεβαδειακός έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γιερεμέγιεφ να σουτάρει κάτω από τα πόδια του Κάργα και τον Κοτάρσκι να αποκρούει, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ολιβέιρα έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία, βγαίνοντας μόνος απέναντι από τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων, όμως το σουτ του έφυγε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα, Κουλιεράκης, Κάργας, Σάστρε (Βιεϊρινια 80’, Νέσμπεργκ 93’), Ντάντας, Σβαμπ (Φιλίπε Σοάρες 80’), Τάισον, Κωνσταντέλιας (Μπίσεσβαρ 80’) , Νάρεϊ (Αντρίγια 72’), Ολιβέιρα.

Λεβαδειακός: Στογιάνοβιτς, Τζημόπουλος, Βινίσιους, Βήχος (Συμελίδης 78) , Τσάπρας, Παναγιώτου, Μεχία (Σακό 78’), Νταμπό (Γερεμέγεφ 67’), Μουτίνιο, Λούα Λούα (Τόρο 56’), Νίκας .

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Λεβαδειακός 3-2: «Αγχώθηκε» αλλά είχε σούπερ Ντάντας και πήρε τη νίκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.