ΠΑΟΚ με ψυχή, έμεινε πρώτος, γύρισε το 2-0 της ΑΕΚ σε 2-2

Ο ΠΑΟΚ άξια έμεινε πρώτος στη βαθμολογία μια και γύρισε το 2-0 της ΑΕΚ! Από το 50' και μετά μόνο η ομάδα του Λουτσέσκου στο γήπεδο

Ο ΠΑΟΚ απόλυτα δίκαια πήρε το βαθμό στη Νέα Φιλαδέλφεια. Σε ένα γήπεδο που δεν είχε σκοράρει σε τρία προηγούμενα ματς. Αλλά το δικαιούται. Η ΑΕΚ προηγήθηκε 2-0 αλλά μετά το 50′ έφυγε από το γήπεδο. Όπως έχει κάνει πολλές φορές φέτος. Ο ΠΑΟΚ το κατάλαβε. Το εκμεταλλεύτηκε. Μείωσε με τον Μπάμπα και ισοφάρισε με τον Οζντόεφ στο τελικό 2-2. Στο 89′ Το ποδόσφαιρο αντάμειψε την ομάδα που έπαιξε μπάλα στα τελευταία 40 λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ πλέον έμεινε πρώτος Super League. Έχει παίξει με Παναθηναϊκό και ΑΕΚ στην Αθήνα και έχει ένα βαθμό από την Ένωση. Και 2 από τους «πράσινους».

ΠΑΟΚ: Λίγα πράγματα στο πρώτο

Στο πρώτο ημίχρονο, φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη. Πολλές σίγουρες πάσες. Καλός ρυθμός αλλά όχι φάσεις. Μια κεφαλιά του Ελίασον πέρασε έξω πριν το μισάωρο. Τόσο η ΑΕΚ όσο και ο ΠΑΟΚ προσπαθούσαν. Έξω από την περιοχή. Όταν έμπαιναν σε αυτή δεν λάμβαναν τη σωστή απόφαση.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε γιατί έκανε σωστή μετάβαση. Στο 30′. Από τον Λιβάι Γκαρσία στον Πινέδα. Ο μεξικάνος πάνω στο βήμα τον Γκατσίνοβιτς. Ο σέρβος άφαντος σε όλο το ημίχρονο. Βρήκε την μπάλα στο βήμα, σωστό πλασέ και γκολ.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε με μια κεφαλιά του Κεντζιόρα στο 35′. Λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ανατροπή στο δεύτερο

Το δεύτερο ημίχρονο είχε μεγαλύτερες εντάσεις. Οι δύο ομάδες πριν καταλάβουν ότι μπήκαν στο γήπεδο, μπήκε και γκολ. Έμπνευση του Άμραμπατ με απευθείας φάουλ. Συρτό σουτ, λάθος εκτίμηση του Κοτάρσκι και 2-0 στο 49′.

Ο ΠΑΟΚ όμως ανέβηκε μετά. Έπαιξε μπάλα. Η ΑΕΚ και ο Αλμέιδα κακή εκτίμηση και προσέγγιση του ματς. Μέχρι και καθυστερήσεις από το 60′ έκαναν. Φαινόταν. Μια ομάδα πήγαινε με τα μπούνια και η άλλη έκανε ένα λεπτό να εκτελέσει πλάγιο.

Στο 62′ ο Γκατσίνοβιτς (από τους χειρότερους στο ματς), διώχνει στον άξονα. Μπερδέματα και διαγώνιο σουτ του Μπάμπα για το 2-1. Είχε προηγηθεί κεφαλιά του Κεντζιόρα στο 58′ λίγο άουτ.

Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να πιέζει. Δεν είχε φάσεις, αλλά είχε κλείσει την ΑΕΚ στην περιοχή του Αθανασιάδη. Σέντρα στο 89′, κεφαλιά πάσα του Κουλιεράκη. Πέφτωντας ο Οζντόεφ με προβολή ισοφαρίζει.

Δυο λεπτά αργότερα, σουτ του κοντράρει στον Βίντα. Από τη μεγάλη περιοχή, σπουδαία ευκαιρία. Η ΑΕΚ έκανε μια και μοναδική φάση. Στο 90+8′, ο Φερνάντες ωραία πάσα. Η ατυχία για την Ένωση πως εκεί βρέθηκε ο Γιόνσον. Λίγο άουτ το σουτ. Το είχε χάσει και με τον Άγιαξ.

Δίκαια το βαθμό ο ΠΑΟΚ. Μετά το 2-0 έπαιξε μπάλα, η Ένωση ήθελε μόνο να λήξει το ματς.

• ΓΚΟΛ: Γκατσίνοβιτς 30′, Άμραμπατ 49′ / Μπάμπα 62′, Οζντόεφ 89′
  • Κόκκινες:
  • Κίτρινες: Γκατσίνοβιτς, Σιμάνσκι, Βίντα, Πόνσε, Αθανασιάδης / Μουργκ, Μεϊτέ, Ότο, Μπάμπα, Ζίβκοβιτς, Σάστρε
  • Διαιτητής: Στίλερ (Γερμανία)
  • Βοηθοί: Γκίτελσμαν (Γερμανία), Λουπ (Γερμανία)
  • VAR: Ντίνγκερτ (Γερμανία)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (79′ Σιντιμπέ), Χατζισαφί, Βίντα, Μουκουντί, Σιμάνσκι, Πινέδα (86′ Μάνταλος), Άμραμπατ (72′ Γιόνσον), Ελίασον, Γκατσίνοβιτς (86′ Φερνάντες), Γκαρσία (46′ Πόνσε).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Κουλιεράκη, Μπάμπα, Ότο (59′ Σάστρε), Μεϊτέ, Σβαμπ (66′ Οζντόεφ), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Μουργκ (59′ Ντεσπόντοφ), Τόμας (59′ Σαμάτα).

Interwetten, με πρόγραμμα επιβράβευσης*! 21+ (*Ισχύουν Όροι&Προϋποθέσεις)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ με ψυχή, έμεινε πρώτος, γύρισε το 2-0 της ΑΕΚ σε 2-2», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).