ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-0: Έ«Χ»ασαν έδαφος και οι δυο, όμως δεν χάθηκαν

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός «κόλλησαν» στο μηδέν και έχασαν την ευκαιρία να παραμείνουν σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας, με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ στο ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League.

Οι δύο ομάδες έχασαν την ευκαιρία να παραμείνουν σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της βαθμολογίας, μένοντας στην 3η και 4η θέση αντίστοιχα και τους 43 βαθμούς.

Ο Δικέφαλος ήταν ανώτερος αφού είχε κατοχή αλλά και 17 τελικές (8 στην εστία), σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που ολοκλήρωσαν το ματς με έξι τελικές και μόλις μία στην εστία.

Το ματς απέκτησε «τρελό» ρυθμό από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα, με τον ΠΑΟΚ να είναι αυτός που μπήκε πιο δυνατά, παίρνοντας τον έλεγχο υπό την κατοχή του, απειλώντας με το «καλημέρα» τον Πασχαλάκη.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως στο πρώτο λεπτό ο Δικέφαλος είχε δοκάρι με τον Νάρεϊ, ενώ στα πρώτα δέκα λεπτά είχε τέσσερις τελικές.

Πιο συγκεκριμένα, στο 1ο λεπτό ο Κάλεντ Νάρεϊ σούταρε από κοντινή αλλά πλάγια θέση, με τη μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να γίνεται αποδέκτης της μπάλας στο ύψος του πέναλτι, να σουτάρει ανενόχλητος, όμως ο Πασχαλάκης δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρία στο 3ο λεπτό, με τον Χάμες να βγάζει μία σέντρα και τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει προ του Μπακαμπού.

Λίγο αργότερα, ο Κωνσταντέλιας ήταν αυτός που επιχείρησε ένα σουτ, με τον Έλληνα πορτιέρο να μπλοκάρει δύσκολα, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Ολιβέιρα λίγο πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο.

Στο 17ο λεπτό οι «ασπρόμαυροι» ήταν αυτοί που απείλησαν και πάλι, με τον Κουλιεράκη αυτή τη φορά να κάνει ένα σουτ από καλή θέση χωρίς όμως επιτυχία.

Μετά το 20′ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα και στο 22ο λεπτό ο Χάμες έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, κάνοντας ένα σουτ αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο ρυθμός έπεσε και η κατοχή ισορροπήθηκε, αφού οι παίκτες του Ολυμπιακού πήραν μέτρα και προσπάθησαν να φτάσουν στην αντίπαλη εστία.

Ο Δικέφαλος λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου πήρε ξανά τον έλεγχο, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Ολιβέιρα στο 43′, ο οποίος από καλή θέση ύστερα από όμορφη κυκλοφορία της μπάλας σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Έτσι, το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς σκορ.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Έπεσε η θερμοκρασία, «πάγωσε» και ο ρυθμός

Με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος στην Τούμπα. Στο 54′ ο Κωνσταντέλιας σε καλή θέση μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει. Η φάση δεν τελείωσε εκεί, αφού στη συνέχεια ο Ολιβέιρα από κοντά με κεφαλιά δεν μπόρεσε να σπρώξει στα δίχτυα τη μπάλα ενώ ο Αουγκούστο έκανε ένα σουτ το οποίο πήγε πάνω στον Πασχαλάκη.

Η θερμοκρασία στην Τούμπα έπεφτε και μαζί και ο ρυθμός της αναμέτρησης. Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς κάποια σημαντική ευκαιρία, με τους «ασπρόμαυρους» να είναι αυτοί που είχαν… υποψία φάσης στο 72′ με τον Αουγκούστο να μη βρίσκει στόχο από καλή θέση, ενώ στο 77′ ο Πασχαλάκης έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, όμως δεν το… πλήρωσαν οι φιλοξενούμενοι.

Στο 87′ οι γηπεδούχοι είχαν νέα καλή στιγμή, με τον Αουγκούστο να εκτελεί ένα φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τη θερμοκρασία στο μηδέν, όπως και το σκορ.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-0

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα, Κουλιεράκης (Νάσμπεργκ 70’ ), Ίνγκασον, Σάστρε, Ντούγκλας, Ντάντας (Σβαμπ 71’), Κωνσταντέλιας (Μπισεσβαρ 91′) , Νάρεϊ, Αντρίγια (Τόμας 71’), Ολιβέιρα .

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Εμβιλά, Ιν. Χουάνγκ, Μπιέλ (Ραμόν 80’), Χάμες (Σαμασέκου 80’) , Μασούρας (Κανός 61’), Μπακαμπού (Ελ Αραμπί 75’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-0: Έ«Χ»ασαν έδαφος και οι δυο, όμως δεν χάθηκαν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.