ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-1: «Ερυθρόλευκη» απόδραση από την Τούμπα και δικιά του η 3η θέση

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα στον «τελικό» για την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Ο Ολυμπιακός «απέδρασε» από την Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ, νικώντας με 0-1 στον «τελικό» για την 3η θέση.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν για δύο αποτελέσματα, αφού αρκούσε και ο βαθμός της ισοπαλίας για το ευρωπαϊκό εισιτήριο που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League. Ο Σαμασέκου ήταν αυτός που υπέγραψε με το δικό του γκολ τη νίκη της ομάδας του.

Πλέον, ο Δικέφαλος τα παίζει όλα για όλα στον τελικό Κυπέλλου, αφού έχει την ευκαιρία να πάρει αυτός το «καλό» εισιτήριο.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου αποφάσισε να δώσει φανέλα βασικού στον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ στην τελευταία του εμφάνιση στο γήπεδο της Τούμπας.

Παράλληλα, ο Ίνγκασον επέστρεψε στο κέντρο της άμυνας, με τον Νάσμπεργκ να είναι στο πλάι του και τον Κεντζιόρα στο δεξί άκρο.

Από την άλλη, ο Ζοσέ Ανιγκό χρησιμοποίησε την ίδια συνταγή, όπως αυτή με το ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση, με εκατέρωθεν επιθετικές ενέργειες από τις δύο ομάδες.

Ο Δικέφαλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, παίρνοντας την κατοχή και προσπαθώντας να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» χτυπούσαν την αντεπίθεση, με τον Μπιελ να μη μπορεί σε δύο περιπτώσεις να νικήσει τον Κοτάρσκι.

Αντίστοιχα, οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με τον Ράφα Σοάρες που όμως δεν δυσκόλεψε τον Τζολάκη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, στο 33ο λεπτό. Ο Ροντινέι έβγαλε τη σέντρα για τον Σαμασέκου, ο οποίος ανάμεσα από όλη την άμυνα τους Δικεφάλου κατάφερε να πάρει την κεφαλιά και να… καρφώσει τη μπάλα στα δίχτυα του Κροάτη πορτιέρο.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Κατοχή χωρίς ουσία και «ερυθρόλευκο» διπλό

Οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν την κατοχή, με την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να έρχεται στον 57ο λεπτό. Ο Κουλιεράκης λίγο έλειψε να πετύχει ένα φανταστικό γκολ, καθώς έκανε ένα τρομερό σουτ από μεγάλη απόσταση, με τον Τζολάκη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πίεζε ασφυκτικά, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία εκτός του νεαρού αμυντικού στα επόμενα λεπτά.

Στο 75ο λεπτό ο Κεντζιόρα βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Τζολάκη μετά από φάουλ του Τάισον, στέλνοντας ωστόσο με κεφαλιά τη μπάλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κωνσταντέλιας ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία, αφού το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή πέρασε εκατοστά δίπλα από την αντίπαλη εστία.

Η ομάδα του Ζοσέ Ανιγκό πήρε έτσι με σβηστές τις… μηχανές το τρίποντο στην Τούμπα, τερματίζοντας έτσι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ (Κουλιεράκης 46’), Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο (Φιλίπε Σοάρες 76’), Ντάντας (Σβαμπ 64’), Αν. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (Τάισον 64’), Κωνσταντέλιας, Μπράντον (Τζίμας 82’)

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ρέαμπτσιουκ, Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Σαμασέκου , Εμβιλά, Χουάνγκ (Κασάμι 78’), Φορτούνης (Μασούρας 78’), Μπιέλ (Βρουσάι 65’), Μπακαμπού (Ελ Αραμπί 71’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-1: «Ερυθρόλευκη» απόδραση από την Τούμπα και δικιά του η 3η θέση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.