ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-2: Ο Αϊτόρ «άλωσε» την Τούμπα και οδηγεί το πράσινο «τρένο»

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την Τούμπα και ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται έντονα για πέναλτι που δεν δόθηκε.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Τούμπας κόντρα στον ΠΑΟΚ, με τον Αϊτορ να είναι και πάλι ο μεγάλος πρωταγωνιστής με δύο γκολ κάνοντας μεγάλη ανατροπή. Ο Δικέφαλος «φωνάζει» για πέναλτι που δεν δόθηκε στο 90ο λεπτό στον Κωνσταντέλια, το οποία αρχικά καταχώρησε ο διαιτητής, όμως στη συνέχεια πήρε πίσω την απόφασή του με χρήση VAR.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, όμως οι «Πράσινοι» με δύο γκολ του Ισπανού που έφτασε τα επτά γκολ στο πρωτάθλημα της Super League.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου δεν είχε στη διάθεσή του τον Κωνσταντίνο Κουλιεράκη και τον Μπράντον Τόμας. Έτσι, στη θέση του νεαρού ξεκίνησε ο Ιβάν Νάσμπεργκ που έκανε ντεμπούτο με τα «ασπρόμαυρα», ενώ ο Ρουμάνος δεν προχώρησε σε πολλές αλλαγές σε σχέση με τα προηγούμενα ματς.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς από την άλλη, δεν είχε τον Παλάσιος που δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του, ενώ επέστρεψαν στο αρχικό σχήμα Μάγκνουσον και Σένκεφελντ. Στην αρχική ενδεκάδα και ο Μπερνάρντ για πρώτη φορά.

Οι Πράσινοι είχαν τις πρώτες καλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, με μεγαλύτερη αυτή του Αϊτόρ όταν ο Τσερίν τον έβγαλε τετ α τετ όμως ο Κοτάρσκι έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Δικέφαλος άρχισε να ανεβαίνει σταδιακά και να κερδίζει χώρους με πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Ολιβέιρα στο 17′ που έστειλε άουτ τη μπάλα, όμως ένα λεπτό αργότερα άνοιξε από κοντά το σκορ μετά από εκπληκτικό τακουνάκι του Αουγκούστο.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς, όμως οι «ασπρόμαυροι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ πήρε και την κατοχή. Το ημίχρονο συνεχίστηκε χωρίς κάποια άλλη μεγάλη ευκαιρία από τις δύο πλευρές.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: Το γύρισε μόνος του ο Αϊτόρ

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και ο Αϊτόρ στο 51ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια, με τον Πέρεθ να κάνει μία μαγική μπαλιά και τον σκόρερ να περνάει και τον Κοτάρσκι στέλνοντας στα δίχτυα τη μπάλα.

Ο ΠΑΟΚ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 63ο λεπτό, με την επιμονή του Ζίβκοβιτς από τα αριστερά και το σουτ του Αουγκούστο από πολύ καλή θέση να περνάει ελάχιστα άουτ.

Ωστόσο, ο 26χρονος Ισπανός σκόρερ του πρώτου τέρματος, ήταν αυτός που έβαλε σε θέση οδηγού στην ομάδα του ευστοχώντας σε πεναλτι στο 73′, μετά από χτύπημα του Κοτάρσκι στον Σπόραρ.

Ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται έντονα για πέναλτι πάνω στον Κωνσταντέλια στο 90ο λεπτό, μετά από μαρκάρισμα του Μάγκνουσον. Αν και αρχικά ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα, όμως πήρε πίσω την απόφασή του με χρήση VAR.

Το 1-2 ήταν και το τελικό σκορ, με τον Παναθηναϊκό να αποκτά απόσταση ασφαλείας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με έξι βαθμούς κάνοντας το έξι στα έξι.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-2