ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-2: Πράσινο διπλό στην ματσάρα της Τούμπας και φουλ για πρωτάθλημα

Σπουδαίο τρίποντο πήρε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον ΠΑΟΚ στο θρίλερ της Τούμπας.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαίο διπλό στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ σε μία… ματσάρα για την 5η αγωνιστική της Super League.

Οι Πράσινοι μοιάζουν ασταμάτητοι, παίρνοντας το τρίποντο που τους κρατάει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ιωαννίδης ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο γκολ από την άσπρη βούλα, με τον Μπερνάρ να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους και τον Αουγκούστο να ισοφαρίζει.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έπρεπε να διαχειριστεί την απουσία του Κάλεντ Νάρεϊ, με τον Τάισον να τον αντικαθιστά έχοντας μάλιστα μία εξαιρετική παρουσία.

Από την άλλη ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν προχώρησε σε αλλαγές έχοντας την καθιερωμένη «συνταγή».

Με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση, με εκατέρωθεν επιθετικές ενέργειες.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στον Δικέφαλο μόλις στο 3ο λεπτό, εκεί όπου ο Κωνσταντέλιας έβγαλε τη σέντρα με τον Ζίβκοβιτς να μη προλαβαίνει προ κενής εστίας.

Οι δύο ομάδες πίεζαν ψηλά προσπαθώντας να κλέψουν μπάλες και να βγουν στην αντεπίθεση.

Οι «Πράσινοι» έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 11ο λεπτό, με τον Μπερνάρ να βγάζει μόνο απέναντι στον Κοτάρσκι τον Σπόραρ και τον Ισπανό να πλασάρει λίγα χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι.

Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να πάρουν τα ηνία στον αγωνιστικό χώρο και τον Δικέφαλο να προσπαθεί να εξισορροπήσει το ματς.

Στα αξιοσημείωτα του πρώτου μέρους ήταν μία μαγική ενέργεια του Τάισον στο 36ο λεπτό, με τον Βραζιλιάνο να περνάει τέσσερις παίκτες του Παναθηναϊκού, μη καταφέρνοντας να ολοκληρώσει τη φάση με το σουτ του να περνάει άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε και το γκολ των «Πρασίνων». Ο Μάγκνουσον έκανε υπέροχη μπαλιά, ο Χουάνκαρ έκανε το γύρισμα, ο Σπόραρ έστρωσε και ο Μπερνάρ με υπέροχο σουτ έγραψε το 0-1.

Στο 42ο οι «ασπρόμαυροι» δεν βρήκαν την απάντηση που έψαχναν, αφού το κάθετο δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Αουγκούστο.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: «Ασπρόμαυρη» πολιορκία με πράσινο νικητή

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με εξαιρετικό τρόπο στο δεύτερο μέρος, χάνοντας με το… καλησπέρα φοβερή ευκαιρία. Ο Παλάσιος εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του Κάργα βγάζοντας σε θέση τετ α τετ τον Σπόραρ, με τον Κοτάρσκι να τον νικά κρατώντας «ζωντανό» τον Δικέφαλο.

Οι «ασπρόμαυροι» ωστόσο ισορρόπησαν το ματς, πήραν την κατοχή και άρχισαν να «πολιορκούν» την εστία του Μπρινιόλι χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Το τέρμα που έψαχναν οι γηπεδούχοι το βρήκαν στο 85ο λεπτό, μετουσιώνοντας την πίεση σε γκολ. Ο Μπράντον Τόμας πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, με τον Αουγκούστο να κάνει ένα σουτ «κεραυνό» από κοντά φέρνοντας στα ίσια το ματς.

Η Τούμπα πήρε «φωτιά», όπως και ο ρυθμός. Ο ΠΑΟΚ παραλίγο να πετύχει την ανατροπή ένα λεπτό αργότερα, με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει πέναλτι στην αμέσως επόμενη φάση. Ο Ζίβκοβιτς πάτησε τον Ιωαννίδη μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα με χρήση VAR. Ο Έλληνας επιθετικός ανέβαλε την εκτέλεση και νίκησε τον Κοτάρσκι, με τους «Πράσινους» να φεύγουν με ένα σπουδαίο τρίποντο από την Τούμπα.

Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν κλείσει στα καρέ τους τους φιλοξενούμενους, χάνοντας αλλεπάλληλες ευκαιρίες για την ισοφάριση.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης (Βιεϊρίνια 46’), Ίνγκασον, Κάργας, Ράφα Σοάρες (Ελ Καντουρί 73’), Αουγκούστο, Ντάντας (Σβαμπ 68’), Αντρίγια, Τάισον, Κωνσταντέλιας (Μπίσεσβαρ 83’), Ολιβέιρα (Τόμας 73’).

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Σάντσες (Κότσιρας 59’), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Κουρμπέλης, Τσέριν (Κλάινσχάισλερ 81’), Ρούμπεν, Παλάσιος (Μαντσίνι 59’), Μπερνάρ (Βέρμπιτς 81’), Σπόραρ (Ιωαννίδης 69’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-2: Πράσινο διπλό στην ματσάρα της Τούμπας και φουλ για πρωτάθλημα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.