ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-0: Προβάδισμα πρόκρισης ο «δικέφαλος» – Ιδανικό ντεμπούτο ο Τάισον

Διαβάστε τι έγινε στον πρώτο προημιτελικό ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός στο Κύπελλο Ελλάδας και δείτε τις σημαντικότερες φάσεις του ντέρμπι της Τούμπας

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-0: Με τον Μπράντον Τόμας να ανοίγει το σκορ και τον Τάισον να βρίσκει δίχτυα στο ντεμπούτο του, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πήρε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στην ημιτελική φάση στο Κύπελλο Ελλάδας.

Οι κάτοχοι του θεσμού είχαν δοκάρι στο 21′ με τον Άνταμ Τσέριν και ζήτησαν πέναλτι στο 27′, προτού μείνουν πίσω από αβίαστο λάθος του Γιώργου Βαγιαννίδη που εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι.

Εμφανώς ανώτεροι στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι, απειλήθηκαν ελάχιστα και έκαναν το πρώτο βήμα προκειμένου να πάρουν μίνι ρεβάνς για την απώλεια του περυσινού Κυπέλλου.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο ΠΑΟΚ κατέγραψε τις πρώτες επιθετικές προσπάθειες του ντέρμπι, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να στέλνει την μπάλα στα σώματα (στο 5′), τον Αχιλλέα Πούγγουρα να απομακρύνει σε κόρνερ προ του Κάλεντ Νάρεϊ (στο 9′) και τον Ζίβκοβιτς να επανέρχεται με δεύτερο σουτ που πέρασε άουτ.

Το ματς είχε σπουδαίο ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο (6-6 τα φάουλ), μπόλικη επίδραση από τους δύο προπονητές και κάποιες καλές κατεβασιές εκατέρωθεν.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα, κυκλοφόρησε ωραία την μπάλα και απείλησε κατά βάση από τη δεξιά πτέρυγα χάρη στη νέα ελπιδοφόρα (μέχρι τη φάση του 1-0) εμφάνιση του Γιώργου Βαγιαννίδη.

Οι τελικές του α’ μέρους ήταν 4-1 και η κατοχή οριακά υπέρ του ΠΑΟΚ με 52%, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πλησίασαν περισσότερο στο γκολ.

Το ρολόι σημάδευε το 21ο λεπτό, όταν από ιδανική ανάπτυξη, ο Παλάσιος γύρισε, οι Σβέριρ Ίνγκι Ίνγκασον και Φώτης Ιωαννίδης διεκδίκησαν, η μπάλα κατέληξε στον Άνταμ Τσέριν, ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι του ακίνητου Ντόμινικ Κοτάρσκι.

Έξι λεπτά αργότερα, αφού προηγήθηκε νέα καλή κατεβασιά για τον Παναθηναϊκό (ο Ράφα Σοάρες έβγαλε σε κόρνερ με προβολή), ο Μπερνάρ γύρισε στη μικρή περιοχή και ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης απώθησε τον Δημήτρη Κουρμπέλη – όχι αντικανονικά κατά τον διαιτητή και τους VARίστες.

Λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ήταν ισορροπημένο μετά το 30′, ο Ραζβάν Λουτσέσκου έδωσε οδηγία στους Νάρεϊ και Ζίβκοβιτς να αλλάξουν πλευρές (πήγε δεξιά ο πρώτος και αριστερά ο δεύτερος).

Ο ΠΑΟΚ λίγο έλειψε να ευνοηθεί από μία απρόσεκτη μεταβίβαση του Χουάνκαρ στο 35′, όμως, το σουτ του Μπράντον Τόμας αποδείχθηκε πολύ άστοχο.

Η τελευταία άξια προς καταγραφή φάση του α’ μέρους έγινε στο 44′, όταν ο Γιούρι Λοντίγκιν μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ένα πλασέ του Γιάννη Κωνσταντέλια.

Ο Γιοβάνοβιτς υποχρεώθηκε να βγάλει τον Μπερνάρ στην ανάπαυλα επειδή αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα και τη θέση του πήρε ο Μπένιαμιν Βέρμπιτς, ενώ ο Ένις Τσόκαϊ αντικατέστησε τον Κουρμπέλη.

Με τον Άντραζ Σπόραρ ασθενή και τον Μπερνάρ τραυματία, ο Παναθηναϊκός υστέρησε σε παίκτες-προσωπικότητες και ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύθηκε.

Η αρχή, βέβαια, έγινε από ένα αβίαστο λάθος του άπειρου Βαγιαννίδη στο 52ο λεπτό, όταν γύρισε απρόσεκτα προς τα πίσω, ο Μπράντον πλάσαρε ψύχραιμα και άνοιξε το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ είχε επιστρέψει με ορμή και από τη στιγμή που βρήκε δίχτυα, ο κόσμος μπήκε στην εξίσωση, ωθώντας την αγαπημένη του ομάδα προς τη νίκη.

Στο 69ο λεπτό, ο Λουτσέσκου έκανε κίνηση-ματ, βάζοντας τους Στέφαν Σβαμπ, Τάισον και Νέλσον Ολιβέιρα. Λίγο αργότερα, συγκεκριμένα στο 72′, ο Πορτογάλος βρήκε ιδανικά τον Βραζιλιάνο, ο οποίος συνδύασε με γκολ το ντεμπούτο του στον «δικέφαλο». Το γήπεδο της Τούμπας… σηκώθηκε στο πόδι.

Ο Γιοβάνοβιτς έκανε αρκετές κινήσεις προκειμένου η ομάδα του να φτάσει στο γκολ που θα αύξανε τις πιθανότητες πρόκρισης στη ρεβάνς του «Απ. Νικολαΐδης».

Φρέσκαρε κάθε γραμμή, ρίχνοντας στη μάχη τους Τιμοτέους Πούχατς, Γιάννη Κώτσιρα και Αργύρη Καμπετσή, την ώρα που ο Λουτσέσκου απαντούσε με Αντελίνο Βιεϊρίνια και Ντιέγκο Μπίσεσβαρ.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε σε δύο περιπτώσεις με μείωση του σκορ. Στο 86′ ο Τσέριν έκανε κακό κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία για τετ-α-τετ και στο 89′ ο Ολιβέιρα πρόλαβε τον Καμπετσή που είχε… οπλίσει.

Ο Λοντίγκιν, από την πλευρά του, διαφύλαξε κάποιες ελπίδες πρόκρισης για την ομάδα του, όταν στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του… Πούχατς, προτού ο Ζίβκοβιτς σουτάρει άουτ από καλή θέση.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: Δείτε τις σημαντικότερες φάσεις του αγώνα:

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-0: Προβάδισμα πρόκρισης ο «δικέφαλος» – Ιδανικό ντεμπούτο ο Τάισον», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.